akmış pilin çocuklara zararları

mstftm

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
isci
Üniv
AÖF
Iyi günler e
Evde bulunan akmış pil parçalarını halinin üzerinden yapışkanlı roluyla topladıktan sonra unutup o roluyla evde kedimiz olduğu için kızımın kıyafetlerini temizledim roluyu üzerinde gezdirdim pilleri topladigim bant katmanını atmış olsamda alttaki katmandan kalan şerit halinde bir kısım var o gün boyunca sürekli terleyip üstünü degistirdigi bir alandaydi o gece kızım sürekli istifra etti ve 39.1° ateşlendi.Kusmasi ve ateşi olana kadar aklıma gelmemişti fakat pil ile ilgili olabilir mi?Topladigim pil kırıntıları zarar vermiş olabilir mi?

birx

MB Üyesi
Tepkiler
47
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
BU
Atık piller çok tehlikelidir, ağır metaller içerir. Yetişkin, çocuk farketmez zehirleme yapar
ayrıca kanser, böbrek, karaciğer hastalıkları ,sakat doğumlar vb. nedeni olabilir. bir küçük pil 4-5 m2 toprağı kullanılamaz hale getirir.
akan pillere çıplak elle dokunmayın.
bulaşan kıyafetlerini tekrar kullanmayın atın , çocuğunuzu acilen bir sağlık kuruluşuna götürün.
burası sağlık sitesi değil , ateş ve istifra ciddi belirtiler.
sağlık ile ilgili sormak istedikleriniz için Sağlık Bakanlığının ALO 184 hizmeti var, çekinmeden arayın,
hangi birime gideceğinizi söyler ve daha doğru bilgi alırsınız.

zeynep_

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
mühendis
Üniv
Eskişehir
evet atık piller tehlikelidir. ama herkesin masasında kablosuz klavye, fare var. ?? biten bil nerde ? yerde mi, çöptemi, yoksa olması gerektiği yer olan atık pil kutusunda mı kimse bilmiyor. Kablolu kullananlara şöyle bir dönüp tekrar bakılıyor. Neden anlamış değilim. Çok lüzumsuz bir şey. hiç pil bitme derdi olmadan kablolu kullansak ne olur sanki. Piller bir müddet sonra tükenip ciddi bir atık haline geliyor. Sağda solda görüyoruz. ben sokakta yerde bile görsem alıyorum bazen. Arkadaş evin içinde akmış durumda bir pilden bahsediyor..

geçmiş olsun.

Yukarı Alt