Ansys-Bir gripperin bağlantı noktalarında oluşan stress analizi

mfkoprn

MB Üyesi
Tepkiler
35
Meslek
...
Üniv
...
Herkese merhaba arkadaşlar.Öncelikle belirtmem gerekiyor ki soracağım soru bir ödev yada bir proje değildir.Ansys çalışyorum ve anlamam,çözmem gereken bir nokta var.Elimizde bir gripper veya dinamik bir montaj var.Bu montajın bağlantı noktalarında oluşan stress değerini ölçmek için uygun ortamı ansys programında nasıl simule edebiliriz.Mesela ben static structural modulunde bağlantı noktalarına beam elemanları atadım.Gripperin nesneyı tuttuğu noktayı fixledim.Ve gripperin güç aldığı noktaya doğrudan force uyguladım.Compponentlerin birbirine temas ettiği noktalara ise frictional contact tanımlaması yaptım.Effective bir sonuc elde edemedım baya ugrasmama ragmen.
Sonra rigid dynamics ve transient structrual modullerini birleştirerek kullandım fakat onda da soonuc elde edemedım.Contact değilde joınt tanımlaması yapılması gerekior ondada.Sadece herhangi bir joınt uzerine binen kuvveti hesaplayabiliyor ,mesh ataması bile yapmıyor error veriyor.Yardımcı olursanız sevinirim çünkü cidden uzun amandır çözüm arıyorum bu problrmr kafama takıldı baya.
Sağlıklı günler dilerim

Yukarı Alt