Ansys Gyroid Mesh Hatası

lLouie

MB Üyesi
Tepkiler
16
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Merhabalar,

nTopology üzerinde Gyroid'i oluşturduktan sonra spaceclaim üzerinden alt ve üst kısma 2 tane geometri tanımladım. Ansys üzerinde analizini gerçekleştirmek istediğimde ise Gyroid'e mesh atmıyor. Fotoğrafta görüldüğü üzere bir hata alıyorum. Nedeni nedir acaba? Nasıl düzeltebilirim?

Dosyalar

birx

MB Üyesi
Tepkiler
47
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
BU
geometrinden dolayı farklı mesh yöntemi denemen gerekiyor,
mesh-> insert-> method-> içinde ;
method -> automatic yerine hex dominant seçip dene olmuyorsa size azaltıp diğer metodları denemelisin
geometrine göre en uygun meshi bulmalısın

Konu sahibi
Konu sahibi
lLouie

lLouie

MB Üyesi
Tepkiler
16
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Cevabınız için teşekkür ederim, birçok yöntem denememe rağmen aynı hatayı alıyorum. nTopology'de export ederken meshin atılması gerekiyor yani ben spaceclaim'e aslında meshli bir şekilde atıyorum daha sonra Ansys'e atarken stl step olarak kaydettikten sonra açıyorum acaba bundan dolayı bir hata alıyorum diyebilir miyim?

birx

MB Üyesi
Tepkiler
47
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
BU
geometriyi import ettin ve check işareti ile ansys onayladıysa, sorun olmaması gerekir
ansys mesh hatası veriyor, meshi otomatik yaptırmaya çalışıyorsan ,çok keskin geçişler varsa hex kabul etmeyebilir,
o zaman tetrahedral olarak deneyebilirsin ,
+
mesh->Quality-> mesh metric içinde aspect ratio ile bir dene
sorunun mesh ile ilgili görünüyor , mesh ->insert menüsünün kullanımına bakmalısın.

Konu sahibi
Konu sahibi
lLouie

lLouie

MB Üyesi
Tepkiler
16
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Her türlü mesh yöntemini denedim fakat hep aynı hatayı alıyorum
İlgili tarihte otomatik birleştirildi:

Dosyayı sizinle paylaşsam bir de siz bakabilir misiniz? Hiçbir şekilde mesh atamıyorum, sabahtan beri deniyorum

Son düzenleme:

markup

MB Üyesi
Tepkiler
44
Meslek
Endüstri mühendisi
Üniv
Gazi Üniversitesi
1. Matris yüzeyinde çok sayıda keskin açınız var. Mesh ettiğinizde bu, sistemde çok zayıf hücreler çıkarıyor. Kalite grafiğine bakar ve ölçeği ayarlarsanız, size nerede olduklarını gösterecek olan çöp hücre sütunlarını seçebilirsiniz.

2. Pull command komutunu kullanmayı dene keskin açılarda radyus veya pah oluşturur..

Konu sahibi
Konu sahibi
lLouie

lLouie

MB Üyesi
Tepkiler
16
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
1. Matris yüzeyinde çok sayıda keskin açınız var. Mesh ettiğinizde bu, sistemde çok zayıf hücreler çıkarıyor. Kalite grafiğine bakar ve ölçeği ayarlarsanız, size nerede olduklarını gösterecek olan çöp hücre sütunlarını seçebilirsiniz.

2. Pull command komutunu kullanmayı dene keskin açılarda radyus veya pah oluşturur..
Dediğiniz gibi keskin yüzeyleri düzelttim ve analizi yapabildim. Çok teşekkür ederim :) @birx size de ayrıca zahmet edip cevapladığınız için teşekkür ederim.

Alt ve üst katmanı rigid olarak yapmak istediğimde ''Rigid bodies are invalid as a geometry selection'' şöyle bir hatayla karşılaşıyorum. Amacım kuvvet uyguladığımda köşelerin deforme olmasını engellemek rigid olarak ayarladığımda bu kez force ya da fixed support yüzeyi kabul etmiyor ne yazık ki. Bunu nasıl çözebilirim?

markup

MB Üyesi
Tepkiler
44
Meslek
Endüstri mühendisi
Üniv
Gazi Üniversitesi
Gövdeleri Sert'ten Esnek'e değiştirebilmeniz için, Katı Dinamik sisteminden Geçici Yapısal sisteme olan bağlantıları sil.
İki bağlantı, Geometri ve Model. Birinde Sert gövdeler ve diğerinde Esnek gövdeler kullanıyorsanız Model aynı değildir.

Konu sahibi
Konu sahibi
lLouie

lLouie

MB Üyesi
Tepkiler
16
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Anladım çok teşekkür ederim tekrardan