App Inverter ile raspberry pi baglantısı

ÇaylakMühendis

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Dumlupınar Üniversitesi
App ınverter 2 ile raspberry pi 3e bluetooth ile baglanıp nasıl kodu aktif edebiliriz acaba. Projenin son kısmına geldik takıldık yardımcı olabilecek birileri var mı acaba

John Ahmet

MB Üyesi
Tepkiler
16
Üniv
Ege Universitesi
Merhaba,

Cep telefonundan rapberry pi bağlantısı için tek yol bluetooth değildir. Bunun için Wifi da kullanabilirsin. Ben bir projemde böyle yaptım. Bunun için öncelikle internet servis sağlayıcından bir adet statik ip alman gerekiyor. Sonrasında modemin üzerinden belirli bir portu (örneğin 8080 yada 3000) Raspberry pi nin local portuna yönlendiriyorsun. Sonrasında bu port üzerinde çalışan örneğin nodejs ile bir web servisi hazırlıyorsun. Artık Raspberry pi ye istediğin komutu youripaddress:8080 gibi bir adresten hazırlayacağın bir panel üzerinden gönderebilirsin. Böylece raspberry pi ni yönlendirmek için onun yakınlarında bulunma zorunluluğun olmaz. Akıllı ev sistemleri geliştirilirken bu yöntemi kullanıyorlar.

örneğin ben ayrıca bir domain satın alıp domaini static ip me yönlendirdim ve bu domain üzerinden masamın üzerinde raspberry pi ye bağlı kırmızı bir ledi şu adresten yakıp söndürebilirsiniz.

cepsoft .net

Konu sahibi
Konu sahibi
Ç

ÇaylakMühendis

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Dumlupınar Üniversitesi
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim @John Ahmet ,
Verdiginiz bilgi için her hangi bir video linki var mı acaba

John Ahmet

MB Üyesi
Tepkiler
16
Üniv
Ege Universitesi
Rica ederim sorun değil.

Bunu anlatan hazırlanmış tek bir videoya rastlamadım. Ancak "raspberry pi nodejs" "raspberry pi static local ip" "static ip on ISS" "routing port on modem" gibi anahtar kelimeleri kullanarak google da yada youtube da aradığın videolara ulaşabilirsin.

Sana demo projenin nodejs kodlarını göndereyim. Bu linkten download edebilirsin.

Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

NodeJS yi yükledikten sonra bu rar dosyasını bir klasörde açıp console dan bu klasör içindeyken şu komutları yazıp çalıştırabilirsin.

npm install onoff
node index.js

komutlarını çalıştırdıktan sonra
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
adresinden kontrol edebilirsin. Raspberry pi de GPIO 4. portta bir led bağlı ise bu paneldeki komutlara göre işlem görecektir. Öncelikle raspberry pi 3 de wifi bağlantısını kurduğundan emin ol. Tıpkı windows ekranında sağladığın gibi raspberry pi yi bir ekrana bağlayıp bunu sağlayabilirsin.

Son düzenleme:
Yukarı Alt