Araba motorları

Konu, 'Genel Konular ve Sorular' kısmında merto0029 tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. merto0029

  merto0029 MB Üyesi

  Kayıt:
  3 Temmuz 2017
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  0
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +0 / 0 / -0
  Merhaba değerli arkadaşlar uzun süredir merak ettiğim bir konu var bunu sizlerlede paylaşıp bilgilerinizden faydalanmak isterim. Mevzu şu ki araba motorları her devirde farkli bir tork ve beygir üretmekte. Bende rölantideyken ne kadar beygir ürettiğini merak etmekteyim. Bilindiği üzere benzinin enerji içeriği (litre basina) 9.5 kw' ın biraz üstünde bir değer etmektedir. Ben buradan yola çıkıp rölantide saatte 1 litre tüketen bir arabanın yaklaşık olarak 9.5 kw lık güç ürettiği tahmininde bulundum lakin bazı araçlarda bu deger motor ısınınca 0.5 litre(saatte) düşmekte. Dolayısıyla yine baştaki yaklaşımımla yaklaşırsam 100 beygirden fazla güç üretebilme kapasitesine sahip bir motorun 4-4.5 kw güç ürettiği bana pek gerçekçi gelmedi. Sizce yaklaşımım yaklaşıkta olsa doğrumudur ve böyle bir veriye nasıl ulaşabilirim ?
  Şimdiden teşekkür ederim
   
 2. Crocs

  Crocs MB Üyesi

  Kayıt:
  30 Mayıs 2017
  Mesajlar:
  53
  Beğeniler:
  9
  En İyi Cevap:
  1
  Değerlendiriler:
  +12 / 0 / -2
  Üniversite:
  YTÜ
  konuyla ilgili çok bilgim yok ama 1 hp = 0,7457 kW tır haliyle 100 beygir ölçtüğünüz noktada güç 4.5 kW olamaz zaten
   
 3. extreme008

  extreme008 MB Üyesi

  Kayıt:
  11 Aralık 2016
  Mesajlar:
  27
  Beğeniler:
  15
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +19 / 0 / -0
  Üniversite:
  Süleyman Demirel Otomotiv Müh.
  Bir betimlemeden yola çıkacak olursak 100 tane atın olduğunu düşün ve bu atların hepsi bir arabaya bağlı.(Bağlı oldukları iplerde tork olsun.) Atların içtikleri suyu da benzin olarak kabul edelim. Atları koşturursak, susarlar ve görülebilecek düzeyde su içerler. Ama durduklarında sadece vücudun anlık ihtiyaçlarını karşıladığı için aşırı derecede suya ihtiyaç olmayacaktır.Bu demek değildir ki atlar dururken susamayacak.Üretilen enerjiye gelecek olursak atlardan bazıları su içmiş olabilir ve iplerini çekmiş olabilir ama arabayı hareket ettirmemiştir.
  Edit: Dalga geçmek gibi bir niyetim yok. Anlayabildiğim derecede aktarmaya çalıştım.
  Edit2: Bu aralar çok dizi izledim saçmalamışta olabilirim. :)
   
 4. hacker_

  hacker_ MB Üyesi

  Kayıt:
  23 Temmuz 2017
  Mesajlar:
  19
  Beğeniler:
  0
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +1 / 0 / -0
  çok sağol güzel konu
   
 5. yusufc

  yusufc Çiftçi-Farmer MB Üyesi

  Kayıt:
  12 Ekim 2016
  Mesajlar:
  14
  Beğeniler:
  2
  Meslek:
  Çiftçi
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +2 / 0 / -0
  Üniversite:
  yok
  sorunu yanlış anlamadıysam 4000 devirde 100 hp yada kw güç üreten motor rolantide 800 devirde ne kadar güç üretir bunu yakıt tüketiminden hesaplayabilirmiyiz diyorsun. 1.si benzinli herhangi bir motor rolantide saatte yarım litreden fazla yakar. 2. side o yarım litre motorun işletme bedeli gibi düşün gaz verirsen eğer verirken yakar devirlenince de devrini korumak için yakar. biz bi çarkı elimizle çevirince sonsuza kadar dönmesini bekleriz sürtünme olmasaydı ama var. şimdi soruya gelelim evet yarım litre yakıta 5-7 beygir mi üretiyor rolantide emin değilim ama volan ağırlığı sürtünme sübap zamanlamasını düşününce evet 5-10 beygir edebilir. dyno videolarına bakabilirsin youtubeda başlangıcı yani rolantide kaç beygir olduğunadikkat etmedim fakat yüzlerce beygirlere ulaşıyor. sorun çok karmaşık bu arada