Araba motorları

Konu, 'Genel Konular ve Sorular' kısmında merto0029 tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. merto0029

merto0029 MB Üyesi

En İyi Cevap:
    0
    Değerlendiriler:
    +0 / 0 / -0
    Merhaba değerli arkadaşlar uzun süredir merak ettiğim bir konu var bunu sizlerlede paylaşıp bilgilerinizden faydalanmak isterim. Mevzu şu ki araba motorları her devirde farkli bir tork ve beygir üretmekte. Bende rölantideyken ne kadar beygir ürettiğini merak etmekteyim. Bilindiği üzere benzinin enerji içeriği (litre basina) 9.5 kw' ın biraz üstünde bir değer etmektedir. Ben buradan yola çıkıp rölantide saatte 1 litre tüketen bir arabanın yaklaşık olarak 9.5 kw lık güç ürettiği tahmininde bulundum lakin bazı araçlarda bu deger motor ısınınca 0.5 litre(saatte) düşmekte. Dolayısıyla yine baştaki yaklaşımımla yaklaşırsam 100 beygirden fazla güç üretebilme kapasitesine sahip bir motorun 4-4.5 kw güç ürettiği bana pek gerçekçi gelmedi. Sizce yaklaşımım yaklaşıkta olsa doğrumudur ve böyle bir veriye nasıl ulaşabilirim ?
    Şimdiden teşekkür ederim

2. Crocs

Crocs MB Üyesi

En İyi Cevap:
    1
    Değerlendiriler:
    +10 / 0 / -2
    Üniversite:
    YTÜ
    konuyla ilgili çok bilgim yok ama 1 hp = 0,7457 kW tır haliyle 100 beygir ölçtüğünüz noktada güç 4.5 kW olamaz zaten

3. extreme008

extreme008 MB Üyesi

En İyi Cevap:
    0
    Değerlendiriler:
    +18 / 0 / -0
    Üniversite:
    Süleyman Demirel Otomotiv Müh.
    Bir betimlemeden yola çıkacak olursak 100 tane atın olduğunu düşün ve bu atların hepsi bir arabaya bağlı.(Bağlı oldukları iplerde tork olsun.) Atların içtikleri suyu da benzin olarak kabul edelim. Atları koşturursak, susarlar ve görülebilecek düzeyde su içerler. Ama durduklarında sadece vücudun anlık ihtiyaçlarını karşıladığı için aşırı derecede suya ihtiyaç olmayacaktır.Bu demek değildir ki atlar dururken susamayacak.Üretilen enerjiye gelecek olursak atlardan bazıları su içmiş olabilir ve iplerini çekmiş olabilir ama arabayı hareket ettirmemiştir.
    Edit: Dalga geçmek gibi bir niyetim yok. Anlayabildiğim derecede aktarmaya çalıştım.
    Edit2: Bu aralar çok dizi izledim saçmalamışta olabilirim. :)

4. hacker_

hacker_ MB Üyesi

En İyi Cevap:
    0
    Değerlendiriler:
    +1 / 0 / -0
    çok sağol güzel konu