ARM Programlama Başlangıç

umutb

MB Üyesi
Tepkiler
3
Üniv
Celal Bayar Üniversitesi
Herkese selamlar,
Ben Yazılım Mühendisliğinde okuyorum ve gömülü sistemler alanında ilerlemek istiyorum.Pure C ile ARM mimarili işlemcileri programlamam önerildi.ARM Programlama'ya başlangıç yaptım fakat kütüphaneler tanımlamak(hangi kütüphane ne için...),belli değer adları kullanmak karışık geldi.C Programlama dilini(Her şeyine hakim olamasam da ortalama veya üstünde)bildiğimi düşünüyorum.Bu kütüphaneler ve tanımlar örneğin GPIO_Pin_13 gibi yazımlar derleyiciye özel midir? ARM Programlama'ya nereden başlayabilirim.Çok kütüphanelerle,hazır şeylerle boğuşmadan programlamamın bir yolu var mıdır?Yok ise bu yazımların Syntax'ını vs anlatan güzel bir kaynak önerebilir misiniz?

Atakan Akbulut

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
43
Meslek
R&D Embedded Systems Software Engineer
Merhabalar

Öncelikle programlamanın bile çok farklı kullanım alanı var. Mesela benim Meslegim gereği elektrik elektronik olsa bile yazılım alanında C/C++ alanında Arm programlama ile çalıştım. C dili derleyiciden derleyiciye farkı vardır. Örnegin bir Dev c++ ile Qt farkı
ARM programlama ve c ile ugraşıyor isen sana önerim

Mutlaka Qt creator üzerinden ögren İçinde GUI imkanıda var.
Gerçek bir programcı olmak istiyorsan Windows denilen kafesten kurtul ve programlamanın kendisi olan linux üzerinde çalış.
ARM hakim olmak icin geliştirme kartı edinmelisin
Mesela Stm32 discovery

Konu sahibi
Konu sahibi
U

umutb

MB Üyesi
Tepkiler
3
Üniv
Celal Bayar Üniversitesi
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.Qt 'yi bilgisayarıma yüklemiştim veya yüklemeyi düşünmüştüm sanırım cross platform ürün geliştirmeyi sağlıyordu (ve sanırım özgürdü)ama üzerine pek düşmedim maalesef.Windows konusunda sizinle hemfikirim.Malesef okulda da genelde C#üzerinden gidiyoruz.(ama hocalara da hak vermek lazım sonuçta mezunlarının iş bulmasını sağlamak zorundalar ama bu Microsoft-okullar arasında kısır döngü olarak devam ediyor.) STM32 lerden bir tane sipariş verdim.İnşAllah 2/3 hafta sonra elime ulaşacak.Arm konusunda CooCox CoIDE'yi kullanmaya başladım.Çözmeye çalışıyorum ama neyin nerde tanımlandığını falan anlamakta hafif güçlükler çekiyorum.Belki fazladan kütüphane falan ekliyorumdur.Siz nasıl bir yol izlememi önerirsiniz.Önce elektronik bilgisini mi geliştirmeliyim. Qt ile ARM kartlara nasıl program yazarım. Şu ana kadar genelde Dev C++ ile C yazıyordum ve donanım iletişimim en fazla Ram ile veya fopen() tarzı dosya işlemlerinde oluyordu.Tekrar teşekkür ederim iyi akşamlar

Veysel Gökdemir

MB Üyesi
Tepkiler
5
Meslek
Elektrik Elektronik Mühendisi
Üniv
KTÜ , SÜ
Mrb umutB,
STM32CubeMX ile ARM programlama (STM32F4) anlatmaya başladım kanalımda. Öncelikle kendim irdeleyip edindiğim bilgileri aktarmaya çalışıyorum. Faydalı olması dileğiyle. Soru olursada cevaplamaya çalışırım. Ben de ARM ye yeni başladım ama baya mantığı çözdüm.

Kanal linki:
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

Konu sahibi
Konu sahibi
U

umutb

MB Üyesi
Tepkiler
3
Üniv
Celal Bayar Üniversitesi
Çok teşekkür ederim abone oldum vizelerim geçsin.Çalışırken videolarınızdan da yararlanmaya çalışırım

Konu sahibi
Konu sahibi
U

umutb

MB Üyesi
Tepkiler
3
Üniv
Celal Bayar Üniversitesi
Yukarı Alt