Bilgisayar mühendisliği hakkında yorumlar

james lea

MB Üyesi
Tepkiler
10
sa ben bilgisayar mühendisliğini sececem sizce pişman olur muyum?
istanbul üniversitesi mi yoksa egeyi mi seçiyim ?(istanbulda oturuyorum)

lütfen cevap yazın tercihlere az kaldı ailem bir sene daha çalış tıpı kazan diyorlar ama tıp istemiyorum.elime fırsat geçmişken bilgisayar müh. seceyim diyorum

Son düzenleme:

ÇaylakMühendis

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Dumlupınar Üniversitesi
Eğer bilgisayarla uğraşmayı seviyor ve programlardan anlıyorsan pişman olmassın

Konu sahibi
Konu sahibi
james lea

james lea

MB Üyesi
Tepkiler
10
bilgisayarla uğraşmayı seviyorum ama programları bilmiyorum ama sabah aksam çalışmaya hazırım

istanbul üni.sini mi seçiyim yoksa ege mi yoksa basak bir tane mi (istanbulda oturuyorum)

Konu sahibi
Konu sahibi
james lea

james lea

MB Üyesi
Tepkiler
10
sorun değil sabah aksam calısırım,öğrenirim(zor diyorlar öğrenmek).zaten bilgisayarla ugrasmayı seviyorum. :)

sen elek. mühendisliği mi okuyorsun? :)

Son düzenleme:

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Nükleer ve Atom Mühendisi
Üniv
MEPhI, KTÜ
Başka şehirde okumanı öneririm. Hem tecrüben artar hemde hayata ön hazırlık olur. Bilgisayar mühendisliği ise Türkiye'de saygın ve önü açık bir meslektir. Bilişim sektörü gün geçtikçe büyüyor ve gereksinimleri artıyor.

Gerekli programları zaten sıfırdan öğreneceksiniz. Bir şey bilmemeniz size bir şey kaybettirmez. Eğer gerçekten seviyorsanız öğrenemeyeceğiniz bir şey yoktur.

Bölüme başladıktan sonra ilerleyen zamanlarda sistem güvenliği uzmanlığında uzmanlaşmanı öneririm.

Konu sahibi
Konu sahibi
james lea

james lea

MB Üyesi
Tepkiler
10
:) tesekkurler.ben şimdiden çalışmaya başlıcam sizce ben öncelikle hangi konulardan başlayayım.

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Nükleer ve Atom Mühendisi
Üniv
MEPhI, KTÜ
Öncelikle Algoritma Nedir, nasıl kurulur onu öğrenmeden başlayınız. İyi bir programcı olmak istiyorsanız algoritma temeliniz çok iyi olmalıdır.

Konu sahibi
Konu sahibi
james lea

james lea

MB Üyesi
Tepkiler
10
Öncelikle algoritmayla başlamayı düşünüyorum.sonra C++

Algoritmadan sonra ne yapmamı önerirsiniz

tercih yapacamda sizce nasil bir tercih stratejisi yapmalıyım?

Son düzenleme:

Deduska

MB Üyesi
Tepkiler
124
Meslek
Developer
Kardeş Bilgisayar Mühendisi son sınıf öğrencisi olarak, tavsiyem programcı olma hayali kurarak okuma. Yazılım konusuna hakim ol, o konuda sıkıntı yok. Evet algoritma ile başla yalnız, iyi bir programcı olmak için değil. İyi bir mühendis olmak için. Erasmus yapmayı unutma ;) Başarılar.

Konu sahibi
Konu sahibi
james lea

james lea

MB Üyesi
Tepkiler
10
tesekkurler :) algoritma dan sonra ne öğrenmeye başlayayım?

Deduska

MB Üyesi
Tepkiler
124
Meslek
Developer
Data Structures(Veri yapıları) buna hakim ol. Başka bir şey yapmana gerek yok :) Eğer yazılımcı olmak istiyorsan. Ortamları araştır(Mobil, iot, web, Oyun). Ona göre seçim yaparsın. Matematik çok iyi bil. Başarılar.

Konu sahibi
Konu sahibi
james lea

james lea

MB Üyesi
Tepkiler
10
Teşekkürler size de iş hayatında başarılar :)

Son bir sorum var.programlama ile yazılım arasındaki fark ne?internetten araştırdım da kafam daha çok karıştı

tamam az once buldum biri hazır kod alıyor diğeri kod hazırlıyor

Son düzenleme:

Deduska

MB Üyesi
Tepkiler
124
Meslek
Developer
Her zaman sorabilirsin;

Soru : Programlama ile yazılım arasındaki fark ne?
Cevap: Yazılım, sistem ve uygulama yazılımları olarak ikiye ayrılır. Belli amaçlara hizmet eder. Sistem yazılımına örnek : BIOS olsun. Uygulama yazılımlarına da : en basit paint olsun.

Programlama ise : Bu yazılımların yazılması için gerekli ihtiyaçları belirleyerek yazılmasına denir. Örnek verecek olursak, X bir yazılım yapıyoruz(Diğer adıyla program veya uygulama olsun.), karar veriyorum, bu yazılım için ilk önce algoritma belirlenir. Bu adımdan sonra hangi dille yazılacağı kararlaştırılır. Süreç böyle devam eder. Tasarımı, testi v.b. gibi.

Yine de araştırmanı tavsiye eder. Düzeltilmesi gereken bir yer varsa, bu yoruma cevap dönerseniz sevinirim. Hayırlı akşamlar. :)

Konu sahibi
Konu sahibi
james lea

james lea

MB Üyesi
Tepkiler
10
Her zaman sorabilirsin;

Soru : Programlama ile yazılım arasındaki fark ne?
Cevap: Yazılım, sistem ve uygulama yazılımları olarak ikiye ayrılır. Belli amaçlara hizmet eder. Sistem yazılımına örnek : BIOS olsun. Uygulama yazılımlarına da : en basit paint olsun.

Programlama ise : Bu yazılımların yazılması için gerekli ihtiyaçları belirleyerek yazılmasına denir. Örnek verecek olursak, X bir yazılım yapıyoruz(Diğer adıyla program veya uygulama olsun.), karar veriyorum, bu yazılım için ilk önce algoritma belirlenir. Bu adımdan sonra hangi dille yazılacağı kararlaştırılır. Süreç böyle devam eder. Tasarımı, testi v.b. gibi.

Yine de araştırmanı tavsiye eder. Düzeltilmesi gereken bir yer varsa, bu yoruma cevap dönerseniz sevinirim. Hayırlı akşamlar. :)
Önceliklle teşekkür ediyorum :).tam olarak anlamadim :) sanırım biraz daha araştırmam gerekiyor :)

Konu sahibi
Konu sahibi
james lea

james lea

MB Üyesi
Tepkiler
10
şimdi anladım: her yazilimda program vardir , ama
programlar tek baslarina yazilim
degildirler.
notepad.exe bir programdir , notepad
bir yazilimdir. Çok çok teşekkürler :) :)

Deduska

MB Üyesi
Tepkiler
124
Meslek
Developer
şimdi anladım: her yazilimda program vardir , ama
programlar tek baslarina yazilim
degildirler.
notepad.exe bir programdir , notepad
bir yazilimdir. Çok çok teşekkürler :) :)

Biraz daha makale okuman da fayda var. Daha yararlı olacaktır. Başarılar. :)

Yukarı Alt