Bilgisayar Mühendisliği mi Tıp mı?

james lea

MB Üyesi
Tepkiler
10
siralamam 32k sizce tercih yapmali miyim?ben itu ytu ve marmara bilgisayar mühendisliği istiyorum ama babam 1 sene daha çalış diyor tipa git diyor.ne yapmalıyım? kafayı yiyecem.herkes bir şeyler söylüyor.

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Nükleer ve Atom Mühendisi
Üniv
MEPhI, KTÜ
Herkesi dinleme :) içinden ne geliyorsa onu yap. Baban tıp diyor, ama sen istiyor musun? Ben hep yazılım veya bilgisayar okumak istedim ailem farklı yönlendirdi. Şimdi keşke diyorum sadece... Çünkü seviyordum.

Sevdiğin mesleği seç, ilerde baban doktor olmayacak veya başka bir şey. Senin hayatın.

Al eline bir kağıt kalem. Sayfayı ikiye böl. Artıları eksileri yaz. Ne taraf fazla ise orayı seç.

Sıralamana gelirsek puanları bilmiyorum. Ailen istanbulda ise ben olsam farklı şehir yazardım ;)

Konu sahibi
Konu sahibi
james lea

james lea

MB Üyesi
Tepkiler
10
Teşekkürler cevapladıginiz için. ytu ıtü ve marmaraya puanım yetmiyor ama ege ye yetiyor sizce hangisini tercih edeyim?egeyse niye ege? :)

tipta güzel ama bilgisayar mühendisliği daha çok ilgimi çekiyor.

kusura bakmayin cok soru soruyorum.

Son düzenleme:

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Üniv
MEPhI, KTÜ
Sorun yok sorabilirsiniz. Geçen seneki puanlara göre üzerine 3 4 bin daha ekleyin. Ankara yetmiyor mu?

Konu sahibi
Konu sahibi
james lea

james lea

MB Üyesi
Tepkiler
10
ankaraya yetiyor.nicin ankarayi oneriyorsunuz?

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Üniv
MEPhI, KTÜ
Hangi üniversiteler tutuyor? Ankara da iyidir, izmirde de okuyabilirsin.

Konu sahibi
Konu sahibi
james lea

james lea

MB Üyesi
Tepkiler
10
Ankara ege tutuyor.diğerlerini 5 bin gibi sıralamayla kaçırıyorum

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Üniv
MEPhI, KTÜ
Tamamdır o halde ikisinden birini seç. İkisi de iyi. Ben şahsen kararsız kaldım hangisi seçsem diye. Başkalarından fikir al dostum.

themert

MB Üyesi
Tepkiler
2
Üniv
Bilgi Üniversitesi
Kalbinden geçeni yap pişman olmazsın sen okuyacaksın çünkü

umutb

MB Üyesi
Tepkiler
3
Üniv
Celal Bayar Üniversitesi
selamlar bence sırf baban istiyor,maaşı iyi vs diyerek Tıp tercihi yapmamalısın.Eğer ki Tıp tercih yapacaksan 6 yıl okuması+Tus... da düşünmelisin.Okuyabilecek misin?Gerçekten azim ve isstek gerektiren bir olay.Şahsen ben tıp okuyamazdım muhtemelen.Ben Celal Bayar Üniversitesi'nde Yazılım Mühendisliği okuyorum.Eğer ki gerçekten kendini geliştirebilirsen bilgisayar alanında da iyi gelir sağlayabilirsin bence.Ege üniversitesi köklü bir üniversite ve Bilgisayar mühendisliği alanında da iyi olduğunu duymuştum.Mezunlarının %60ı işe okurken mi alınıyormuş öyle bir şeyler vardı araştırmalısın emin değilim o tip şeylerden :).Mesleği okumakla bitmiyor.Bence sevdiğin,çalışırken çalışmıyormuş gibi olacağın bir alana yönelmelisin.Saygılarımla

Konu sahibi
Konu sahibi
james lea

james lea

MB Üyesi
Tepkiler
10
istanbul universitesi hakkinda ne dusunuyorsun?

umutb

MB Üyesi
Tepkiler
3
Üniv
Celal Bayar Üniversitesi
İstanbul üniversitesi hakkında bir bilgim yok maalesef ama facebookta ünilerin kendi fakülte grupları oluyor oradaki öğrencilerle mesaj yoluyla konuşabilirsin merak ettiklerini.Önerim çalışkan ve orta durumlu öğrencilerle konuşman.Konuştuğun kişiye çalışkan diye bildiğin birisi var mı de.Çünkü biz öğrenci milleti kendimiz çalışmasak bile genelde hocalara çamur atıyoruz.Daha tarafsız olması için daha çalışkanlara sorabilirsin.Kendi öğrencileri daha iyi bilir

Deduska

MB Üyesi
Tepkiler
124
Meslek
Developer
Merhaba, kendi tercihin neyse onu yapabilirsin. Eğer tıp istiyorsan bir yıl daha deneyebilirsin. Yalnız 30 binden kastığın zaman ne kadar ilerleyebileceğini iyi analiz etmen gerekiyor. Diyelim ki bilgisayar tercih edeceksin. İstanbul çevresi yazarsan daha iyi olur. Gelişmiş yerler iyidir. Üniversite konusuna gelecek olursak. Ankara üniversitesi Hukuk üzerine iyi olabilir ama mühendislik alanında iyi mi? bunları araştırmanı tavsiye ederim. Başarılar.

Son düzenleme:
Konu sahibi
Konu sahibi
james lea

james lea

MB Üyesi
Tepkiler
10
marmarayi(26k), itü ve yıldız tekniği yazdim.sence hangileri gelebilir?

ktu ye bakarim

Deduska

MB Üyesi
Tepkiler
124
Meslek
Developer
Aşağıdaki resim referans olsun. 32 binde sıralama. Sen zaten hepsini yaz. Çünkü tercih olayı tamamen oltayı at gelmesini bekle mantığı gibi. Sonuçlara göre konuşacak olursak, burada sadece Marmara'nın gelme ihtimali var. Oda en son 26 binde almış. 72 kişi aldığına göre. Her 361 kişiden biri orayı tercih etmiş. Sana gelmesi için 416 kişiden birinin tercih etmesi gerekiyor. Yalnız 30k ile 26k arasında 4000 kişi var. Bu 4000 kişi içinde her 361 kişi tercih ettiğine göre. Sana gelmesi zor. Ama arada ki rakam uçurum olmadığı için, gelme ihtimali var diyorum. İnşallah açıklayıcı olmuştur. Başarılar kardeşim :)

istanbul.PNG

Konu sahibi
Konu sahibi
james lea

james lea

MB Üyesi
Tepkiler
10
kardesim ne guzel matematik yaptin :) teşekkürler

universite okuyormusun?

yoksa is sahibisin.

Deduska

MB Üyesi
Tepkiler
124
Meslek
Developer
İstanbul'da Nişantaşı Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Son sınıf öğrencisiyim. Ön lisans okudum ve DGS ile mühendisliğe tamamlıyorum. İş sahibi değilde Yazılım geliştirici olarak bir yerde çalışıyorum. :)

Son düzenleme:
Yukarı Alt