Bir bobinin belirli voltaj ve amperde çevresine yaydığı manyetik alanın kaldırma kuvvetini hesaplama

onur-atac

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Gaziantep Üniversitesi
Öncelikle merhabalar, 4 tane bobin sardırıp kare şeklinde bir plakaya seri olarak bağlayıp AC sinyal uyguladığımda bu bobinlerin oluşturduğu manyetik alan kuvveti ile bir cismi kaldırmak istiyorum. Bu sayede cismi sürtünmesiz bir ortamda dönderebileceğim (havayı göz ardı edersek). Peki bu bobinin kaç H olacağı ve vereceğim sin dalgasının kaç volt - amper olacağını neye göre seçmeliyim? Atıyorum 500 gr lık bir cismi havada tutabilmek için ne kadar kuvvete ihtiyaç duyarım? bu aradaki hesaplamaları nasıl yaparım? Havaya kaldıracağım cisim ferromanyetik olmamalı diye düşünüyorum. Bu konuda yorumunuz nedir? Ayrıca sin dalgası kullanmak mantıklı mı kare yada üçgen daha mı iyi gider?
Bilgisi olan aydınlatırsa sevinirim. Yapmaya çalıştığım şeyin benzerini şu fotoğrafta görebilirsiniz.
$_57.jpg

şöyle bir tane daha örnek göstereyim. Bu çevresindeki vidalanmış metaller ne amaçla kullanılıyor sizce?
HTB1uxL4c1LM8KJjSZFqq6y7.FXaG.jpg

Son düzenleme:

TCP-IP

Özel Üye
Tepkiler
27
Meslek
Sistem Destek Uzmanı
Üniv
Anadolu Üniversitesi
Bunu 70 li yıllarda Nikola Tesla projelerinden uyarlayıp yapmışlardı. Şuan dilimin ucunda fakat hatırlayamadım , bunun daha karmaşık bir yapısı var ve minumum hareketle maxiumum manyetik alan oluşturup elektrik üretiliyor. Hatta videoları bile var 1 saatlik ; arşivime bakayım sana yazacağım.

Konu sahibi
Konu sahibi
O

onur-atac

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Gaziantep Üniversitesi
Ben araştırdım bu sorduğum şeyler %99 ihtimalle mıknatıs. Bobinlere elektrik vererek oluşturulan manyetik alanı doğru bir şekilde yukarı yönlendirmek için kullanıldığını tahmin ediyorum ama emin de değilim. Onlar olmasa ne değişir bilemiyorum. Fikri olan aydınlatsa süper olur :)

TCP-IP

Özel Üye
Tepkiler
27
Meslek
Sistem Destek Uzmanı
Üniv
Anadolu Üniversitesi
Sistemin adı SEG …

Daha sonra detaylı yazmaya çalışırım.

Konu sahibi
Konu sahibi
O

onur-atac

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Gaziantep Üniversitesi
Bu konuyu araştırdım biraz ama çok farklı bir prensip var ortada. Daha yapılıp yapılamadığı bile kesin değil. Yer çekiminden elektrik üreterek sonsuz enerji kaynağı yapmaya çalışmışlar

Yukarı Alt