Biyogaz nasıl üretilir?

FATİH HAYAL

MB Üyesi
Tepkiler
2
Üniv
erzincan ünüversitesi
Biyogaz ın üretilmesi için ne şartlar oluşturulması gerekiyor bu konuda bilgisi olan varmı? ??

draydix

MB Üyesi
Tepkiler
6
Üniv
anadolu
Biyogaz, organik maddelerin anaerobik (havasız) ortamlarda fermantasyonu sonucu üretilen, üretim şekli ve üretilen ham maddeye bağlı olarak bileşiminde %40...80 oranında metan içeren bir gaz karışımıdır. Gaz karışımının diğer ana maddesi Karbondioksittir. Bu iki gazın dışında eser miktarlarda diğer bazı gazlarda karışım içerisinde yer alır. Biyogazın üretiminde ham madde olarak genellikle organik atıklardan yararlanılmaktadır. Bu atıklar içerisinde de hayvan gübreleri önemli yer tutmaktadır. Hayvan gübresinden biyogaz üretilirken hem gaz elde edilmekte hem de gübrenin fermantasyon süresi içerinde olgunlaşarak tarlaya erken atılması sağlanmaktadır. Böylece hayvan gübresinin tarlaya atılmadan önce yaklaşık bir yıl süren bekletilme süresi 15-20 güne kadar düşürülebilmektedir. Bu durum aynı zamanda gübrenin bekletilmesi sırasında meydana gelen bitki besin maddelerinin kayıplarını da önlemektedir.
Bir Biyogaz tesisinde üç ana organ yer almaktadır. Bunlar:
1. Fermantör (Organik maddenin doldurulduğu depo): Bu kısım kesinlikle hava almayacaktır. Depo içerisinde bir karıştırıcı olması gerekir. Ayrıca deponun içerisine bir ısıtıcı yerleştirilmelidir. Biyogazın üretilmesi için fermantör içerisindeki organik madde bulamacının sıcaklığı 36°C'den az olmamalıdır. Bilinmelidirki sıcaklık düştükçe gaz üretimi de düşecektir. Ayrıca yine içeriye hava almayacak şekilde fermantörün bir organik madde (gübre) giriş ağzı birde gübre çıkış ağzı yerleştirilmelidir.
2. Gaz deposu: Üretilen biyogazın depolanacağı sabit basın sağlayan bir depoya ihtiyaç vardır. Fermantör üzerinden alınan gaz bir boru ile bu depoya taşınır. Buradan da kullanıma gönderilir. Kullanım fazlası depoda kalır.
3. Gübre (organik madde) Deposu: Biyagazın üretilebilmesi için fermantöre alınacak organik maddenin kuru maddesinin %8'i geçmemesi gerekir. Bunun anlamı, sığır gübresi kullanılacaksa gübrenin bire bir oranında su ile karıştırılması demektir. Bu madde fermantasyon süresi sonunda (15-20 gün) fermantörden aynı şekilde çıkacaktır. Akışkan durumuna gelmiş olan bu bulamaç halindeki gübrenin depolanması için betondan yapılmış havuz şeklinde bir gübre deposuna ihtiyaç vardır.
Biyogaz üretiminde aşağıdaki işlemlerden kesinlikle kaçınılmalıdır:
1) Fermantöre kesinlikle hava aldırılmamalıdır.
2) Antibiyotik almış hayvanların gübreleri kesinlikle fermantöre konulmamalıdır. Antibiyotikler metan bakterisini öldürür.
3) Deterjanlı atıklar kesinlikle fermantöre konulmamalıdır. Deterjanlarda bakteriyi öldürür.

thEngineer

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Öğrenci
Üniv
Karabük
Biyogazı bir yerde toplamak ve gaz basıncının sabit kalmasını sağlamak için kullanılan gaz depoları vardır. Bunlar reaktörden alınan gazi depo eder ve kullanıma gönderir. Kullanım fazlası ise depoda kalır.

Konu sahibi
Konu sahibi
F

FATİH HAYAL

MB Üyesi
Tepkiler
2
Üniv
erzincan ünüversitesi
Kısıtli imkânlarla nasıl olur bazıları kopya sori le olur diyo ama olmuyo baska nasıl yapa bilirim

Hakan Uçar

MB Üyesi
Tepkiler
6
Merhaba kardeşim, bu konuyla ilgili sana National Geographics - Gezegen Mühendisleri belgeselini önerebilirim, bir çiftlikte yakma motoru için harcanan yakıttan tasarruf etmek için, biyogaz sistemi yapmışlardı. Amatör olarak bir şeyler yapmak istiyorsan -ki bu tehlikeli, sana özelden gerekli bilgileri, şemaları atabilirim. Zaten toprak altı bir şişme sistem yapabilirsin düşük bütçe ile ancak. Bazı hesaplamalar var tabi, ama zorlayacak bir sistem değil bu bahsettiğim şişme sistem. Biyogazın ilk bekleme süresini hesaplaman yeterli olacaktır. Zaten plastik balon kapaklı reaktör yaparsın, belirli bir seviyede şişme olduğunda yeterli biyogaz seviyesine ulaştın demektir. Ya da ters yüzen kapaklı yaparsın, basınçsız olur, böylece biyogaz biriktikçe gaz basıncı kapağı yukarı itecektir, belirli bir seviyesi olur bu kapağın, o seviyeye geldiğinde örneğin 5 metreküp olduğunda kullanıma başlarsın. Ancak yanıcı bir gaz olduğundan kesinlikle güvenlik önlemi almadan yapmanızı tavsiye etmiyoruz.

Son düzenleme:
Konu sahibi
Konu sahibi
F

FATİH HAYAL

MB Üyesi
Tepkiler
2
Üniv
erzincan ünüversitesi
Hakan uçar kardeşim bana bu konuda bana yardımcı olurmusun

Hakan Uçar

MB Üyesi
Tepkiler
6
Tabii ki oluruz. Ancak tam olarak ne yapmak istiyorsunuz? Aklınızda ne var ve yapmayı düşündüğünüz sistemin amacı ne olacak? Bunlar çok önemli. Siz bana mesaj atın. Ben size dosya gönderimi yaparım. Zaten yakın zamanda bu konuyla ilgili paylaşımlar yapacağız forumda.
www.muhendisbeyinler.net Teşekkürler.

Konu sahibi
Konu sahibi
F

FATİH HAYAL

MB Üyesi
Tepkiler
2
Üniv
erzincan ünüversitesi
Kalan abi benim kafamda olan sistem küçük boyuta 1 katlı müstakil bir evin su ısıtma si ve Aygaz tüp ihtiyacını giderme

Hakan Uçar

MB Üyesi
Tepkiler
6
Peki biyogaz üretimini nasıl sağlayacaksınız? Biyokütle üretim potansiyeliniz ne? Yani hiç yoktan biyogaz üretemeyiz. Ayrıca ev için sürekli kullanım düşünüyorsanız bunu kendiniz yapmanızı önermiyorum. Deney amacıyla yapılabilir ama sürekli kullanım için profesyonel yardım almanız daha güvenli olacaktır. Bu işi yapan firmalar mevcut. Ev tipi, Çiftlik tipi, Sanayi tipi biyogaz sistemleri kuruyorlar. Eğer onlarla irtibata geçerseniz, size belirli bir fiyat karşılığı yardımcı olacaklardır.

Konu sahibi
Konu sahibi
F

FATİH HAYAL

MB Üyesi
Tepkiler
2
Üniv
erzincan ünüversitesi
Hakan abi ben kendi evim için düşünüyorum koyde yaşıyorum ve Evimin yanında istemedigim kadar hayvan pisliği var birkaç kere Evimin yanındaki pislik kendiliğinden yandı benim haftaki sistem büyükçe 3 ton kadar pislik depolayip işimi görmekte sıkıntı üretilen kadar harcadığım zaman da olur harcayamadiğım kadarda olacaktır bu yüzden yerin altında depo etmeyi düşünüyor um ama olurmu profosyonel yardim alacak yer yakinimdaa yok tarım ilçe var bide inter net bazı arkadaşlar hava koprasörü ile dene dediler ama tutmuyor mus nasıl eymem lazim

draydix

MB Üyesi
Tepkiler
6
Üniv
anadolu
Aşağıdaki linklerde basit şekilde ve gelişmiş şekilde tesis kurulumları anlatılıyor...
tarimsal.com/biyogaz/biyogaz.htm
solar-bazaar.com/menuis/Hayvan-Gubresinden-Biogaz-Uretimi-2005..pdf

a.simsek

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
paü
Merhaba kardeşim, bu konuyla ilgili sana National Geographics - Gezegen Mühendisleri belgeselini önerebilirim, bir çiftlikte yakma motoru için harcanan yakıttan tasarruf etmek için, biyogaz sistemi yapmışlardı. Amatör olarak bir şeyler yapmak istiyorsan -ki bu tehlikeli, sana özelden gerekli bilgileri, şemaları atabilirim. Zaten toprak altı bir şişme sistem yapabilirsin düşük bütçe ile ancak. Bazı hesaplamalar var tabi, ama zorlayacak bir sistem değil bu bahsettiğim şişme sistem. Biyogazın ilk bekleme süresini hesaplaman yeterli olacaktır. Zaten plastik balon kapaklı reaktör yaparsın, belirli bir seviyede şişme olduğunda yeterli biyogaz seviyesine ulaştın demektir. Ya da ters yüzen kapaklı yaparsın, basınçsız olur, böylece biyogaz biriktikçe gaz basıncı kapağı yukarı itecektir, belirli bir seviyesi olur bu kapağın, o seviyeye geldiğinde örneğin 5 metreküp olduğunda kullanıma başlarsın. Ancak yanıcı bir gaz olduğundan kesinlikle güvenlik önlemi almadan yapmanızı tavsiye etmiyoruz.
mrb hakan bey, bende ilk önce deneme sonra küçük ve basit ocaklarda kullanmak için basit bir sistem yapmak istiyorum. sizden gerekli bilgi ve şemaları tarafıma göndermenizi rica etsem gönderebilir misiniz.

Hakan Uçar

MB Üyesi
Tepkiler
6
mrb hakan bey, bende ilk önce deneme sonra küçük ve basit ocaklarda kullanmak için basit bir sistem yapmak istiyorum. sizden gerekli bilgi ve şemaları tarafıma göndermenizi rica etsem gönderebilir misiniz.
Merhabalar, bir üst mesajda draydix isimli üyemiz tarafından en basit şekilde çok güzel anlatımlar içeren linkler verilmiş. Bunların size yeterli olacağını düşünüyorum. Deneme sırasında yaşayacağınız problemlerde size buradan yardımcı olabilirim. Ancak yukarıdaki mesajlarımda da söylediğim gibi, biyogaz tesis kurulumu yapan firmalar var, onlar ile irtibata geçip belirli bir ücret vererek işi onlara yaptırmanız sizin için daha güvenli ve verimli olacaktır. Amatör şekilde denemelere karşı değilim ancak sürekli kullanım için güvenliğiniz açısından işi profesyonellere bırakmanızı tavsiye ediyorum.

a.simsek

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
paü
merhaba, daha önce deneme amacıyla küçük bir sistem kuracağımı ve bu konuda yardımcı olmanızı istemiştim buradaki linkten faydalanarak basit ve küçük bir üretim sistemi kurdum fakat şöyle bir sorunum var. 3 ağustos tarihinde yaptım ve bugün yani 30 ağustos tarihinde oluşan gazı yakmaya çalıştım. gaza çakmağı tuttuğum zaman güzel bir şekilde gaz yanıyor fakat ateş kaynağını yani çakmağı çektiğimde gaz sönüyor böyle olmasının sebebi nedir ve bu sorunu nasıl çözebilirim yardımcı olursanız sevinirim.
iyi günler.

Hakan Uçar

MB Üyesi
Tepkiler
6
Merhabalar, sorununuzu tam olarak anlayabilmemiz için daha ayrıntılı bilgi vermeniz gerekiyor. Gaz çıkışı nasıl yani gazı tanktan nasıl alıyorsunuz? Sorun cok buyuk ihtimal ile gaz alma sisteminden kaynaklı düşük gaz debisidir. Ya da gazın metan konsantrasyonu düşüktür. Yani henüz yeterli metan oranına ulaşamamış olabilirsiniz. Bana fotograf atabilirseniz daha net yardımcı olabilirim. İnce bir ucu demir vanalı hortum kullanmayı deneyin, ama gaz yeteri kadar debide dışarı ihtiva etmezse yine aynı sonucu alırsınız. Yani debi çok çok düsük olursa havada dağılır, kendiliğinden yanmaya devam etmesi zor olur.

berati

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
bankacı
merhaba. dün bir bidona tavuk gübrelerini karıştırıp ucuna büyükçe bir balon bağladım. sabah kalktığımda balon neredeyse şişikti. acaba bu gaz yanar mı? yoksa boşaltmalı mıyım? Normalde 25-30 günde hazır olacağını okumuştum, bu ne şişkinliği olabilir? teşekkür ederim.
balon.jpg

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

aktassa

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
İstanbul Teknik Üniversitesi
Selamlar arkadaşlar.

Biyogaz tesislerinde Postfermenter tank için kullandığımız biyogaz blower yerine yine aynı etkiyi sağlayabilecek hava pompası önerileriniz var mıdır?
Mesela ben araştırmalarımda buna benzer olarak akvaryumlarda kullanılan hava motorlarının kullanılabileceğini duymuştum.
Sizin önerileriniz de bekliyorum.

Yukarı Alt