Bor'dan enerji üretimi

gavurhoca

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
ODTÜ
Özellikle maden mühendisi arkdaşlardan (veya Bor madeniyle ilgili olan herkese açık sorular:
1. Türkiye bor rezervinin Dünyada sayılı olarak bu kadar büyük miktarda olduğu doğru mu? Geyik mi?
2. Bor'dan enerji üretimi rantabl mı? Yoksa astarı yüzünden pahalı mı? Madeni çıkartmak ve enerji üretiminin toplam maliyeti üretilen enerjinin satış fiyatından daha mı fazla?
3. Bu konuda halka açık bilgi /rakam var mı?

Saygılar

birx

MB Üyesi
Tepkiler
47
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
BU
Maden müh.daha iyi cevaplayacaktır,fakat bor yanlış biliniyor sanırım!! benim bildiğim ,.örneğin bir kibrit kutusu kadar bir hacme bir otomobili hareket ettirecek enerji teknolojik olarak sığdırılabilirse,bor burada gövdeyi yani kartuş gibi kullanımı sağlayabilir. Direkt enerji sağlayacağını pek sanmıyorum.Daha detayını madenciler yazar.

Maden müh.daha iyi cevaplayacaktır,fakat bor yanlış biliniyor sanırım!! benim bildiğim ,.örneğin bir kibrit kutusu kadar bir hacme bir otomobili hareket ettirecek enerji teknolojik olarak sığdırılabilirse,bor burada gövdeyi yani kartuş gibi kullanımı sağlayabilir. Direkt enerji sağlayacağını pek sanmıyorum.Daha detayını madenciler yazar.

Konu sahibi
Konu sahibi
G

gavurhoca

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
ODTÜ
Maden mühendisi arkadaş arıyoruz. Şu Bor konusu geyik mi değil mi anlayalım. Şu anda yerli otomobil projesi gündeminde, "yerli ve milli" olduğu için Bor'dan istifade edilmesi mümkün mü soruları dolaşıyor. Boşuna tartışılıyor ise bilgilenmek isteriz. Yok değilse onu da bilelim!

denizgezmiş

MB Üyesi
Tepkiler
7
Meslek
Yazılım Mühendisi
Bor konusu geyik değil halka açık bir miktar bilgisi yok ama bildiklerime göre bor rezervinin çoğu Türkiye'de.

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Nükleer ve Atom Mühendisi
Üniv
MEPhI, KTÜ
Bor bir çok alanda kullanılıyor. Enerji için direk yakıt olarak kullanılmamaktadır. Kısaca bildiklerim bunlar. İlerleyen zamanlarda blog kısmında detaylı bir makale hazırlarım.

Bazı kullanım alanları:

• Bor, termistörlerin üretiminde kullanılır.
  • refrakter, asit-dirençli malzemelerin üretimi için (silikalar su, alkaliler, asitler, yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklıdır);
  • Bor ve bor karbürleri nükleer endüstrisinde kullanılır, yakıt çubuklarında kaplama oluşturmak için kullanılırlar. Ayrıca nötron emici özelliği çok fazla olduğundan, nükleer enerji santrallerinde, nükleer tepkimeyi kontrol altında tutmak için kullanılır.
  • Bor nitrür, ateşe dayanıklı bir malzemedir, savunma sanayisinde kullanılır.
  • jet motorları, yüksek sıcaklık koşullarında çalışan gaz türbinlerinin parçalarının üretimi için kullanılmaktadır.

Borik asit (H3BO3 ) zayıf bir monobazik asittir, suda çözünen renksiz kristal bir maddedir. Borik asit mineral sassolin'den elde edilir. Borik asidin asidik özellikleri, su ile etkileşime girdiğinde proton meydana gelir:
H3BO3 + H2O = [B(OH)4]- + H+
borik asit ısıtıldığında su kaybederek, metaborik asit olur:
H3BO3 → HBO2 → B2O3 + H2O
Borik asit emaye, özel gözlükler, çimentolar, kozmetik, hijyen ürünlerinin üretimi için, bir dezenfektan ve antiseptik madde olarak da kullanılır.

Borun elde edilmesi:

• B2O3 + 3Mg = 2B + 3MgO
  • Yüksek frekanslı kristalin bor hidrojen ile bor halojenürler azaltılması ile 800 ° C'lik bir sıcaklıkta elde edilir: 2BBr3 + 3H2 = 6HBr + 2B;
  • Sanayi üretiminde bor eriyik K[BF4] ve B2O3 'ün elektroliziyle elde edilir (t = 800-1000 ° C)
Rezerv konusuda doğrudur.

Dünya Bor Rezervleri

dünya bor rezervleri.jpg

Borun işlenmesi ciddi bir teknoloji gerektirir. Biz ne yazık ki işleyemiyoruz. Direk tuz halinde satıyoruz ne yazık ki.

Blogdan bor ile ilgili bir makale: Geleceğin Madeni: Bor - Mühendis Beyinler

Tolgaprlk

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Maden Mühendisi
Üniv
Süleyman Demirel Üniversitesi
Merhaba, Oğuzhan bey, detaylı olarak açıklamış aslında ama üstünden geçmek istedim. Bir rezervinin %70'den fazlası ülkemizde, bunu bilelim. İkinci konu bor enerji yakıtı olarak değil de içerisinde bulundurabildigi hidrojen miktarı nedeniyle araçlarda kullanılması çok ön plana çıkıyor. Çünkü hidrojen yakıtlı araç yapılmak isteniyor fakat hidrojeni çok ve güvenli depolamanın şuan için en iyi yolu bir.. Bir birçok alanda şuan kullanılıyor ve biz boru işleyebiliyoruz. Bordan çok fazla ürün elde edilebildiği için bazıları yapamaya oluruz, bu konuda çok bilgim yok. Kütahya da bor madeninin ham cevher olarak değil ürün olarak satıldığını biliyorum. Ben Maden Mühendisiyim fakat kömür sektöründe çalışıyorum, borda çalışan bir arkadaş belki daha detaya girebilirdi.
İyi çalışmalar..

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Bu konu güzel bir konu olmuş devamını bekliyoruz. İlgili arkadaşlar varsa yazarlarsa çok güzel olur :)

Mining Engineer

Late is better than never....
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
202
Meslek
MEXT Research Fellow
Üniv
Kawamura Advanced Mining Tech
Özellikle maden mühendisi arkdaşlardan (veya Bor madeniyle ilgili olan herkese açık sorular:
1. Türkiye bor rezervinin Dünyada sayılı olarak bu kadar büyük miktarda olduğu doğru mu? Geyik mi?
2. Bor'dan enerji üretimi rantabl mı? Yoksa astarı yüzünden pahalı mı? Madeni çıkartmak ve enerji üretiminin toplam maliyeti üretilen enerjinin satış fiyatından daha mı fazla?
3. Bu konuda halka açık bilgi /rakam var mı?

Saygılar
Krom madeninde mühendisim ama Bor ile ilgili aldığım dersten alıntılar yapıyorum. ETİ MADEN İŞLETMELERİ ülkemizde bu işi yapan tek şirket.

Biraz geç olsa da cevap yazmak istedim. Türkiye de Balıkesir Bigadiç İlçesinde en yüksek Bor rezervi mevcut ve açık işletme yöntemi ile çıkarılıyor. Maden elde edildikten sonra cevher zenginleştirme tesisi dediğimiz fiziksel ve kimyasal aşamalardan geçirilerek bor madeni madencilikte tailing dediğimiz yani değersiz yantaşından ayrılıp değerli kısmı elde ediliyor. İnşaat, metalurji, kimya alanında bor yaygın olarak kullanılıyor.
Enerji üretimi ise Bor madeni bilinen en iyi Hidrojen tutucudur ve Bor ile Hidrojen arasındaki kimyasal bağı kopardığınızda elde ettiğiniz enerji ile araba veya uzay aracı çalıştırabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla ülkemizde bu alanda şuan çalışma yok Amerikalıların da dediği gibi bu işin "know how" kısmını bilen bilim adamlarımız veya çalışmalarımız şuan mevcut değil ama ilerleyen teknoloji ve özellikle bu alanda çalışma yapacak akademisyenler sayesinde bu işi yapacağımıza inanıyorum. Uzun lafın kısası hidrojen ile çalışan bir aracın içerisinde Bor madeni mevcut.

2 - Bordan enerji üretimi sanıldığı gibi fosil yakıtın yerini alabilecek seviyede değil. Bunun nedeni de rezerve miktarı fosil yakıt gibi yüzyıllarca sürdürülebilir olmaması. Uzay çalışmaları için kullanılabilir ama otomotiv için ideal bir yakıt değil malesef. Bunların dışında pil teknolojisi içinde kullanılabilir. Bir aracın 1 litre yakıt ile 200 km gidebileceğini de Bor Madenin de staj yapan bir arkadaşım bahsetmişti.

3- Halka açık bilgi için ;
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

Yukarı Alt