Bu resimde kaç nokta görüyorsunuz?

Kayıt
9 Temmuz 2016
Mesajlar
48
Tepkiler
53
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Sakarya Üniversitesi
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.


Bilim adamı Jacues Ninio'nun oluşturduğu optik illüzyon sosyal medyada tartışma konusu oldu.Bu resimde bulunan 12 siyah noktayı aynı anda görmek neredeyse imkansız.
Bbc Türkçe'nin haberine göre Japon psikoloji profesörü Akiyoshi Kitoaka tarafından Facebook'ta paylaşılan resim bir günde 7 bin kez paylaşıldı.
Yatay, dikey ve diagonal çizgilerin kesişim noktalarında 12 tane siyah nokta bulunuyor.Fakat bu noktaları aynı anda görmek çok zor.
Bu duruma Ninio'nun getirdiği açıklama şöyle:
"Noktaların etrafındaki beyaz çemberler küçültüldüğünde ve çevresine ince, siyah bir çember daha çizildiğinde gözden kayboluyorlar. Bir bakışta ancak birkaçını görebiliyorsunuz. Gri hatların görüntüsündeki süreklilik, noktaları görmediğimiz yerlerde mevcut olmayan gri geçişleri oluşturuyor."
Oyun geliştiricisi Will Kerslake ise "Çizgilerin kesiştiği yerlerde 12 siyah nokta var ama beynimiz tek seferde hepsini görmemize izin veremez" tweet atarak görüşünü belirtti.
Bu tweet 24 saat içinde 27 000 kişi tarafından paylaşıldı.
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

Kerslake'in düşüncesine katiliyorum.Normal olarak ben de 12 siyah noktayı aynı anda göremiyorum.Siz kaç nokta görebildiniz? Ve bu noktaları gorememizin sebebi sizce ne olabilir? Yorumlarınızı bekliyorum.
 
Yukarı Alt