Bu resimde kaç nokta görüyorsunuz?

Konu, 'Popüler Bilim' kısmında Abdüssamet Karış tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. Abdüssamet Karış

  Abdüssamet Karış MB Üyesi

  Kayıt:
  9 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  45
  Beğeniler:
  42
  Meslek:
  Makine Mühendisi
  En İyi Cevap:
  1
  Değerlendiriler:
  +52 / 0 / -1
  Üniversite:
  Sakarya Üniversitesi
  images.jpg

  Bilim adamı Jacues Ninio'nun oluşturduğu optik illüzyon sosyal medyada tartışma konusu oldu.Bu resimde bulunan 12 siyah noktayı aynı anda görmek neredeyse imkansız.
  Bbc Türkçe'nin haberine göre Japon psikoloji profesörü Akiyoshi Kitoaka tarafından Facebook'ta paylaşılan resim bir günde 7 bin kez paylaşıldı.
  Yatay, dikey ve diagonal çizgilerin kesişim noktalarında 12 tane siyah nokta bulunuyor.Fakat bu noktaları aynı anda görmek çok zor.
  Bu duruma Ninio'nun getirdiği açıklama şöyle:
  "Noktaların etrafındaki beyaz çemberler küçültüldüğünde ve çevresine ince, siyah bir çember daha çizildiğinde gözden kayboluyorlar. Bir bakışta ancak birkaçını görebiliyorsunuz. Gri hatların görüntüsündeki süreklilik, noktaları görmediğimiz yerlerde mevcut olmayan gri geçişleri oluşturuyor."
  Oyun geliştiricisi Will Kerslake ise "Çizgilerin kesiştiği yerlerde 12 siyah nokta var ama beynimiz tek seferde hepsini görmemize izin veremez" tweet atarak görüşünü belirtti.
  Bu tweet 24 saat içinde 27 000 kişi tarafından paylaşıldı.
  Ba%25C5%259Fl%25C4%25B1ks%25C4%25B1z-1%2528171%2529.jpg
  Kerslake'in düşüncesine katiliyorum.Normal olarak ben de 12 siyah noktayı aynı anda göremiyorum.Siz kaç nokta görebildiniz? Ve bu noktaları gorememizin sebebi sizce ne olabilir? Yorumlarınızı bekliyorum.
   
  • Favori Favori x 1