CAD programlarında analizler..

Sedokan54

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Öğrenci
Üniv
Mustafa Saffet Fen Lisesi
Online eğitimlerle-kurslarla CAD programı öğreniyorum. Ama nedense hiçbir kursta analizleri anlatan bir eğitimci görmedim. Ve ekibimle ileride yapacağımız bir projede bunlar da lazım olacak.
Kısaca sorayım. Benim bu analizleri öğrenebileceğim sağlam bir kaynak var mıdır?

Eyüp ÖCAL

MB Üyesi
Tepkiler
47
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Erciyes Üniversitesi
Analizden kastınız sonlu elemanlar analizi mi?

Eyüp ÖCAL

MB Üyesi
Tepkiler
47
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Erciyes Üniversitesi
Solidworks üzerinde simulation eklentisi var bu eklenti ile sonlu elemanlar analizini yapabilirsiniz. internette de kaynakları mevcut zaten zor bi tarafıda yok fazla komutta yok ama yapılan analiz sonuçlarını okumak mühendislik ve fizik bilgisi gerektirir. Eğer bu bilgilerinize güveniyorsanız kendiniz bile kurcalayarak basit kuvvet,tork analizi yapabilirsiniz.

Konu sahibi
Konu sahibi
S

Sedokan54

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Öğrenci
Üniv
Mustafa Saffet Fen Lisesi
Solidworks üzerinde simulation eklentisi var bu eklenti ile sonlu elemanlar analizini yapabilirsiniz. internette de kaynakları mevcut zaten zor bi tarafıda yok fazla komutta yok ama yapılan analiz sonuçlarını okumak mühendislik ve fizik bilgisi gerektirir. Eğer bu bilgilerinize güveniyorsanız kendiniz bile kurcalayarak basit kuvvet,tork analizi yapabilirsiniz.
:)) Lise 3'e gitmem dışında şu anlık bir sorun yok ama neyse bakıcaz artık..

mfkoprn

MB Üyesi
Tepkiler
35
Meslek
...
Üniv
...
her cad porgramının artık neredeyse kendi sonlu eleman yada sonlu hacim çözücüsü var.Ama dostum sen ekibimle yapacağım işte ihtiyacım olacak diyosun.Tasarım yapmak,üretim yapmak,veya işlevsel bir şey üretmek çok çok farklı şeyler.Udemy den öğreneceğin 3 5 komutla analiz yaparsın ama önemli olan neyi neden nasıl yaptığı.Mühendislik oynamanın anlamı yok daha çok erken senin için.Hem vakit harcamana değmez zaten.Tahminimce çok yüksek yüklemeler altında çalışacak şeyller üretmezsin o yüzde boşver analiz programlarını.Ki şunu belirteyim cad programları yerine ansys hypermesh altair abaqus gibi sadece analiz çözümlerine adanmış yazılımlar var bunlar daha mantıklı olabiliyor bazı durumlarda.demem o ki sağlıklı analiz odaklı bir üretim için altyapıya ihtiyacın var,Bu işin okuryazarılığını çözmen gerek,teorik dersleri alman gerek.Ama eger cidden ihtiyacım var diyosan analiz çözümlemelerine mfkoprn3@gmail.com. bana at tasarımlarını ben senin için çözümler ekibine yardımcı olurum.:) başarılar dilerim sana ve ekibine

Yukarı Alt