Çalınan Facebook Hesabı

Konu, 'Makale Bölümü' kısmında Arman Amak tarafından paylaşıldı.

?

Daha önce hiç hesaplarınız hacklandimi ?

Anketin kapanma tarihi 26 Haziran 2016.
 1. Evet hacklendi..

  50,0%
 2. Hayır daha önce hiç böyle bişey olmadı..

  50,0%
 1. Arman Amak

  Arman Amak Özel Üye

  Kayıt:
  5 Mayıs 2016
  Mesajlar:
  54
  Beğeniler:
  13
  Meslek:
  Ziraat mühendisi
  En İyi Cevap:
  1
  Değerlendiriler:
  +21 / 0 / -0
  Üniversite:
  Harran üniversitesi
  Merhabalar Arkadaşlar,
  Teknoloji, bir sanayi dalı ile ilgili üretim yöntemlerini kullanılar araç ve gereçleri kapsayan bir bilgidir. Kısacası çağımızın vazgeçilmezi haline gelmiş araçlar topluluğudur.

  İstediğimiz anda elimizdeki telefon, tablet, bilgisayar vb. teknolojik aygıttan internet yardımıyla istediğimiz bilgi, video, resim ve kişilere erişebilmekteyiz. Bu durumun bu kadar hızlı biçimde tezahür ediyor olması kötü niyetli ellerde bir silah haline dönüşebiliyor. Sosyal medya ve basında adına sıkça rastladığımız "hackerlar" yani "bilgisayar korsanları" teknolojiyi suç aracı olarak kullananlar arasında bayrak tutan kesimdir. Tabi işini doğru yapan iyi niyetli kişileri ayırmak gerekir. Posta kutunuza düşmüş herhangi bir mail'in içinden virüs çıkması ve size ait sosyal medya hesaplarını ve mail hesaplarını ele geçirmesi an meselesi. Veya hiç beklemediğiniz bir anda size ait bir fotoğraf yada videoyu hiç alakanızın olmadığı başka bir olayın veya haberin içinde görme ihtimaliniz oldukça yüksek.

  Bu tip durumlar bir kaç kere başıma geldi. Bir keresinde Facebook'ta gezinirken hesabımın hacklendiğini farkettim. Hesabımı işgal eden kişi arkadaşlarımla benmişim gibi (benim adıma) konuşarak hangi operatörü kullandıklarını soruyor ve telefon numaralarını istiyordu. Hemen duruma müdehale edip bir kaç açıklama yayımladıktan sonra hesabıma erişim tamamen kesildi. Malesef bir kaç arkadaşımdan küçük meblalar koparmayı başarmıştı. Arkadaşlarım benimle irtibata geçince hemen siber suçlarla mücadele şube müdürlüğüne gidip şikayette bulundum ve ifade verdim. Hesap bana ait olduğu için bende bir nebze zan altında kalmış oluyordum. Numarası bende kayıtlı tüm arkadaşlarımı arayıp facebook profilimi şikayet etmelerini istedim. Şikayet sayısı otuzu aştığında zaten hesap kendiliğinden kapandı.

  Teknolojiyi doğru kullanmayan kişiler yüzünden başınıza buna benzer durumlar gelmesi muhtemel. Teknolojinin bize getirdiği hız sağladığı olanaklar malesef bazen olumsuz geri dönüşler yapabiliyor. Dikkatli olun :)
   
  • Bilgilendirici Bilgilendirici x 1
 2. Oğuzhan Mallı

  Oğuzhan Mallı Yetkili Kişi Genel Yönetici

  Kayıt:
  6 Şubat 2015
  Mesajlar:
  525
  Beğeniler:
  414
  Meslek:
  Nükleer ve Atom Mühendisi
  En İyi Cevap:
  11
  Değerlendiriler:
  +519 / 5 / -1
  Üniversite:
  MEPhI, KTÜ
  Deneyiminizi paylaştığınız için teşekkürler.
   
  • Beğen Beğen x 1
 3. Arman Amak

  Arman Amak Özel Üye

  Kayıt:
  5 Mayıs 2016
  Mesajlar:
  54
  Beğeniler:
  13
  Meslek:
  Ziraat mühendisi
  En İyi Cevap:
  1
  Değerlendiriler:
  +21 / 0 / -0
  Üniversite:
  Harran üniversitesi
  Rica ederim :)