Çevre Mühendisliği Hakkında Genel Bilgiler

Konu, 'Genel Konular ve Sorular' kısmında Hakan Uçar tarafından paylaşıldı.

 1. Hakan Uçar

  Hakan Uçar MB Üyesi

  Kayıt:
  7 Şubat 2015
  Mesajlar:
  7
  Beğeniler:
  6
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +6 / 0 / -0
  Çevre mühendisliği, en kolay tanımla doğayı insandan, insanı da bozulan doğanın etkilerinden korumak adına çözümler sunan mühendislik dalı olarak tanımlanabilir.
  Bilinenin aksine son on yılda sektör oldukça gelişmiş olup, 2023 yılına kadar çevre teknolojileri pazarının 60 Milyar Euro'nun üstüne çıkarılması hedeflenmektedir.
  Çevre mühendisliği, geniş bir yelpazeye sahip olup, kimyadan inşaata kadar oldukça kompleks bir yapıya sahiptir. Günümüzde çevre mühendisliği, bünyesinde genel olarak atıksu arıtma teknolojileri, içme suyu arıtımı, su temini ve kanalizasyon, biyoenerji, hava kirliliği ve kontrolü, katı atıklar ve kontrolü, gürültü kirliliği kontrolü, su kirliliği izleme ve modelleme ve ÇED gibi konuları kapsamaktadır.

  Çevre Mühendisliği hakkında bilinen bazı yanlışlar;
  - Çevre mühendisliği çevrecilik değildir, "yere çöp atma" yazısı asmak değildir. Çevre mühendisliği, çevre sorunlarına karşı gerek kimya, gerek inşaat gerek makine bilgisi kullanılarak teknik çözümler geliştirmektir.
  - Çevre mühendisliği ağaç dikmek değildir. Peyzaj mimarlığı yapmaz, alakası yoktur.
  - Çevre mühendisliği, çevrenin mühendisi değil, temiz teknolojiler ve çevreye etkilerinin azalmasına yönelik teknoloji geliştiren mühendisliktir.

  Bu mühendislik dalının nasıl türediği ve temelinden bugüne kadar nasıl geliştiğine dair ayrıntılı makalemize www.muhendisbeyinler.net web sitemizde çevre mühendisliği başlığından ulaşabilirsiniz.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 11 Şubat 2015
  • Beğen Beğen x 4