Çevreci Konutlar ve Akıllı Evler

Konu, 'Teknoloji' kısmında Oğuzhan Mallı tarafından paylaşıldı.

 1. Oğuzhan Mallı

  Oğuzhan Mallı Yetkili Kişi Genel Yönetici

  Kayıt:
  6 Şubat 2015
  Mesajlar:
  525
  Beğeniler:
  413
  Meslek:
  Nükleer ve Atom Mühendisi
  En İyi Cevap:
  11
  Değerlendiriler:
  +518 / 5 / -1
  Üniversite:
  MEPhI, KTÜ
  Teknoloji ile eşdeğer olarak sanayinin de hızlı bir gelişim gösterdiği son yüzyılda, çevre ve insan birlikteliğine gölge düşüren bu gelişme, ekolojik mimari düşüncesini gündeme getirmiştir. Kaliteli yaşam isteği, konutlarda konforların yüksek seviyede olması yönündeki çalışmalar ve inşaat sektöründeki her geçen gün ilerleyen yöntemler, konutlardaki enerji tüketimini çok yüksek seviyelere taşımıştır. Bunun sonucu olarak, çevreci konutlar ya da diğer adıyla yeşil binalar yaygınlaşmaya başlamıştır.
  Bu düşüncede ki amaç, enerjiyi daha az seviyede tutup, daha yüksek verim almaktır. Bu sayede, doğaya verilen zarar minimum düzeye indirip, daha sağlıklı mekanlar, daha yaşanabilir bir doğal çevre oluşumuna katkıda bulunulmuştur.

  akilli-evler-462x347.jpg
  Ülkemizde çevreci konutlar ve akıllı evler, maliyet ve tasarım süreçlerinde istemeyen problemler yaşanmaktadır. Gelişmiş ülkelere göre daha az artış gösteren bu kavram, yapılan son atılım ve teşviklerle beraber, inşaat endüstrisinde yerini almaya başlamıştır. Çevreci konutlar ise; konforun yanı sıra, evlerin çevreye olan etkilerinin de ön planda tutulduğu evlerdir. Bu evlerde en az atık oluşumu planlanmış ve oluşan atıklarında yeniden kullanımı ve geri dönüşümü yapılarak değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Bu kapsam standart donanımların otomasyonundan, evin kendisi için gereken enerji ve temiz su kaynağı oluşturması, oluşan atıkların geri dönüşümlü olarak kullanılmasını sağlayabilecek çok geniş bir yelpaze içinde ele alınmaktadır.

  evreci-konutlar-ve-akilli-evler-462x366.jpg
  Enerji tasarrufunun ve doğal enerji kaynaklarının kullanımının ön planda tutulduğu binalarda, ısıtma ve havalandırmada kullanılan enerji yarı yarıya düşürülebilmektedir. Yapılan araştırmalara göre yapılar, dünyada enerjinin yaklaşık üçte birinin kullanmaktadır. Yeşil bina veya çevreci konutlar ile enerji tasarrufu, doğayı koruma, yenilebilir enerjinin kullanımı ve konforlu bir yaşam ortamı ve aynı zamanda gelecek için temiz bir çevre bırakma özlemi hedeflenmektedir. Bu çevreci evler çevrenin ve geleceğin korunması açısından her geçen gün önem kazanmaktadır. Aynı zamanda burada yaşamını sürdüren veya bu yaşam alanlarında yetişecek olan yeni nesiller daha çevreci ve tam donanımlı görsel çevre eğitimi alarak büyüyeceklerdir. Gördükleri ve kazanacakları çevreci davranışları yaşam boyunca kullanarak sonraki nesillere aktaracaklardır

  Çevreci konutlar diğer yapılardan ayıran birçok faktöre sahiptir. Bu binalarda ısıtma, soğutma, havalandırma ve elektrik ihtiyaçlarının karşılanması için sürdürülebilir enerji çözümlerinden yararlanılmaktadır. Tasarımlar, doğal ışıktan maksimum yararlanacak şekilde dizayn edilmektedir. Binada ya da bahçesinde bulunan bitkiler, suyu az tüketen türlerden seçilmektedir. Bahçe sulamasında evsel atık suların arıtmasından sonra temizlenmiş sular kullanılmaktadır. Bu durum bile su tasarrufu veya suyun düzenli kullanılması bakımından büyük önem arz etmektedir

  Kendi enerjisini kendi üreten çevreci konutlar günlük güneşlenme süresi ortalama 7,2 saat olan ülkemizde; Fotovoltaik güneş pilleri ile kendi kullanacağımız enerjiyi ve hatta daha fazlasını üretme imkanına sahiptir. Bu teknolojilerin kullanılmasıyla ihtiyacımızdan fazla üreteceğimiz enerjiyi, Enerji Verimliliği Yasasının çıkmasıyla şebekeye geri satma imkanımız da oluşmuştur. Binamızın çatısına yerleştireceğimiz fotovoltaik pillerin alanı, kullanacağımız enerji miktarına oranla değişmektedir. Kendi enerjimizi konut içerisinde kendimiz üretsek bile, enerji tasarrufu ile enerjinin akıllıca kullanmak, gereksiz enerji tüketimini önlemek gerekmektedir.

  Yazıyı Hazırlayan: Dinçer Kaya
   

  Ekli Dosyalar:

  • Beğen Beğen x 4
 2. schizophrenic

  schizophrenic MB Üyesi

  Kayıt:
  14 Mart 2015
  Mesajlar:
  3
  Beğeniler:
  1
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +1 / 0 / -0
  Hep merak etmişimdir neden bu tarz evleri müstakil çizerler.Çevreci gökdelenlerde yapılabilir.Sonuçta cazip olması için kullanışlı olması gerek.Düşünsenize amerika kıtasında yaşayan nufusun tamamını gökdelenlerden indirip bahçeli müstakil çevreci evlere yerleştirdiğinizi.Adamlara bir amerika kıtası daha gerekir.
  Fikir güzel ama dünyanın enerji rantından vazgeçmesi gerekir ki.Mühendis beyinlere sahip olan insanların sisteme tepki olarak bireysel çabaları ile topluma kazandırılabilecek birşey gibi duruyor.
  Tabi bütün enerji şirketlerini karşısına alacağını unutmaması lazım.Sıkıntılı ama güzel bir proje...
   
 3. MAHMUT SAMİ ÇİFTCİ

  MAHMUT SAMİ ÇİFTCİ BİYOSİSTEM UZMANI MB Üyesi

  Kayıt:
  23 Şubat 2015
  Mesajlar:
  3
  Beğeniler:
  2
  Meslek:
  ZİRAAT MÜHENDİSİ
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +2 / 0 / -0
  Çevreci şehir tasarımları olmalı! İçme suyunun bile garanti olmadığı şehirlerde peyzaj çalışmalarındaki fantazilerden dolayı gereksiz sulama suyu israfı olmakta, birçok yer örtücü bitki varken günlük su tüketimi 100 metrekareye 600 litre civarında sulama suyu ihtiyacı bulunan çim bitkisinde ısrar edilmememisi gerekmektedir.
   
  • Beğen Beğen x 1
 4. alpersoner

  alpersoner MB Üyesi

  Kayıt:
  24 Nisan 2015
  Mesajlar:
  16
  Beğeniler:
  7
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +8 / 0 / -0
  Bu tür yerler müstakil olmak zorunda. Neden derseniz kendim güneş enerjisi ile elektrik üretimi sistemleri ile uğraşıyorum. Bir ev için gerekli olan enerji gücünü siz güneş enerjisi ile çok kolay bir şekilde kurulabilir ama haliyle kapladığı bir alan var. Demek istediğim şudur; bir gökdelene bu sistemi kurmak mümkün ama güneş panelleri için en az o gökdelen kadar bir alana ihtiyaç var. Mesela 100 - 150 kw'lık bir güneş enerji santrali için yaklaşık 750 metre kare bir alana ihtiyaç var.
   
  • Katılıyorum Katılıyorum x 1
 5. ezgi

  ezgi MB Üyesi

  Kayıt:
  14 Nisan 2015
  Mesajlar:
  11
  Beğeniler:
  25
  Meslek:
  makina mühendisi
  En İyi Cevap:
  1
  Değerlendiriler:
  +25 / 0 / -0
  Üniversite:
  yıldız teknik üni.
  Yanlış hatırlamıyorsam fransa da binaların camlarının panel olarak kullanildigi bir sistem vardı. Aslinda buda gökdelenlere uygulanamaz mi?
   
  • Beğen Beğen x 1
 6. alpersoner

  alpersoner MB Üyesi

  Kayıt:
  24 Nisan 2015
  Mesajlar:
  16
  Beğeniler:
  7
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +8 / 0 / -0
  Şimdi uygulanması gereken yerin tam anlamda verimli çalışabilmesi için panelleri koyabileceğiniz alanın tamamen güney yönüne bakması gerekmektedir. Ayrıca tam anlamda verim alabilmek için panellerin güneşe bakış açılarını yaz ve kış aylarında değiştirmeniz gerekmektedir. 30 - 45 derece ayarları var
   
  • Beğen Beğen x 1