çift anadal

yingin

MB Üyesi
Tepkiler
2
Üniv
METU
arkadaşlar malum çok iyi bir üniversite olmadığı sürece kişiyi öne taşıyan şeyin kendini geliştirmesidir bunu hepimiz biliyoruz. ben Karabük üniversitesinde makine mühendisliği okumaktayım ve bu sene 1. sınıfı bitirdim 3.30 ortalama ile ve kendime bir şeyler katmak istiyorum bu yüzden çift anadal seçmeyi düşündüm ve okul şuanda makine mühendisleri için bazı programlar açmışlar sizinde öneri ve düşüncülerinizi almak benim için çok önemli. okulun bana izin verdiği bölümler ; metalürji ve malzeme mühendisliği, tıp mühendisliği, endüstri mühendisliği ve enerji sistemleri mühendisliği. Arkadaşlar hangisini seçersem ileride bana faydası olur ve hangisinin dersleri beni daha çok zorlar. Not: endüstri mühendisliği 1 tane makine mühendisi alacakmış bu sene ve benden daha yüksek ortalamalı biri başvurursa benim başvurum yanacak o yüzden okula gitmişken garanti oynamak istiyorum şuan malzeme ve enerji arasında ikilemde kaldım bana biraz yardımcı olursanız çok minnettar olurum :)

Maksut İnce

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
Makine mühendisliği öğrencisi
Üniv
HARRAN ÜNİVERSİTESİ
Kardeşim bu benim şahsi fikrim ancak ben senin yerinde olsaydım kesinlikle endüstri yada inşaat olsa onu seçerdim çift dal olarak. Ben de makine mühendisliği okuyorum. Sektörde makine zaten çok kapsamlı bir dal yanına endüstri fena olmaz hem dersleri de makine kadar kasmaz. Ancak yine garanti olsun dersen birini seç.

Konu sahibi
Konu sahibi
Y

yingin

MB Üyesi
Tepkiler
2
Üniv
METU
işte bizim okulda makineye açılan çift ana dallar belli ve sadece endüstri için 1 tane makine mühendisi kabul ediyorlar bende endüstri isterim fakat okula gidip başvuru yapıldığı için benden daha iyi ortalamaya sahip birinin başvurmasıyla benim başvurum yanacak ve boşuna gitmiş olacağım o yüzden biraz daha garanti oynamak istedim ben.

Maksut İnce

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
Makine mühendisliği öğrencisi
Üniv
HARRAN ÜNİVERSİTESİ
Hm o zaman Allah yardımcın olsun kardeşim iyi karar ver yine de garanti olsun diye istemediğin bir bölümü okuma. Burada iş yine sende bitiyor. Neyi daha çok istiyorsan o şekilde oku.

Çağla Kürekçi

MB Üyesi
Tepkiler
4
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Çiftanadal oldukça zor geçen bir maraton, ben elektrik ve elektronik mühendisliği ve bilgisayar mühendisliğini bir arada yürütememiştim umarım siz bunu başarabilirsiniz. Bölüm olarak ileride kendi bölümünüze katkı sağlayacak bölümü seçerseniz sizin için faydası olacaktır. Yerinizde olsam endüstri derdim ama karar sizin başarılar dilerim.

Konu sahibi
Konu sahibi
Y

yingin

MB Üyesi
Tepkiler
2
Üniv
METU
endüstriyi bende istiyorum ama 1 kişi alıyorlar elbette benden fazla ortalamaya sahip birisi başvuracaktır. Sizden zaten beklentim bana fikir vermeniz diğer seçebileceğim mühendislikler arasında hangisi daha kolay olur hangisi daha faydalı olur gibi.

Çağla Kürekçi

MB Üyesi
Tepkiler
4
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
öyleyse enerji mühendisliğini seçebilirsin çünkü enerji sistemleri mühendisliği, makine mühendisliğinin enerji alanında uzmanlasmıs dalı diyebiliriz. Ortak ders sayınızda fazla olsa gerek muaf olacağın ders sayısıda artabilir. Hem zaten enerji, elektrik ve makinenin birleşmiş dalı.

Konu sahibi
Konu sahibi
Y

yingin

MB Üyesi
Tepkiler
2
Üniv
METU
peki birde şu şekilde yaklaşsak ya konuya zaten enerji sistemlerini mühendisinin yapabileceği işi makineci yapıyor okumam saçma olmaz mı onu?

Maken

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Dumlupınar Üniversitesi
kesinlikle saçma olmaz kardeşim senin makine mühendisliğini bitirmen demek rahat bi şekilde enerji sektöründe çalışabileceğin anlamına gelmez enerji günümüzde çok değerli bir alan ve ancak enerji alanında kendini geliştirirsen ilerleyebilirsin yoksa çok sıkıntı çekersin. Makine mühendisliği programında enerji hakkında çok büyük bi bilgi birikimine sahip olacağını düşünmüyorum

Yukarı Alt