circiut teory

Batuhan Erbil

MB Üyesi
Tepkiler
3
Üniv
karabük üniversitesi
elektrik elektronik mühendisliğinde 3. yıldan itibaren gelen bu dersle ilgili bilgi alabilirmiyim

Atakan Akbulut

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
43
Meslek
R&D Embedded Systems Software Engineer
Normalde Elektrik Elektronigin en temel derslerinden birisidir.Elektrik devrelerine devre gözüyle bakmayı ögretir. Bir yığın işlem gerektiren uygulamaları da vardır. Benim keyif aldığım bir derti açıkcası :)

Konu sahibi
Konu sahibi
B

Batuhan Erbil

MB Üyesi
Tepkiler
3
Üniv
karabük üniversitesi
Normalde Elektrik Elektronigin en temel derslerinden birisidir.Elektrik devrelerine devre gözüyle bakmayı ögretir. Bir yığın işlem gerektiren uygulamaları da vardır. Benim keyif aldığım bir derti açıkcası :)
siz şuan mezun musunuz hocam :)

Atakan Akbulut

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
43
Meslek
Bizim okulda zorunlu gibi bişey tüm dersler devre teorisine göre kuruluyor çünkü.

Konu sahibi
Konu sahibi
B

Batuhan Erbil

MB Üyesi
Tepkiler
3
Üniv
karabük üniversitesi
iş sahasında da bu konu üzerinden çalışılmıyor mu zaten ? kondansatörler transistörler ile alakalı bi ders diye duymuştum.

Atakan Akbulut

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
43
Meslek
iş sahasında da bu konu üzerinden çalışılmıyor mu zaten ? kondansatörler transistörler ile alakalı bi ders diye duymuştum.
Tabiki kullanılıyor ama yapılan mühendisğin yanında devede kulak kalıyor. 3. sınıfta çok spestifik dersler bulunuyor. Otomatik kontrol Dersini almak nasip olursa karışık RLC Devrelerin analizinde aldıgın dersi bilmek gerekiyor. Diger derslerle karşılaştırıldıgında devede kulak kalır Fakat en önemli derslerden birisidir.

Devre teorisi dersi genelde iki aşamada oluyor ve çogunluk iki dönem . DC VE AC devreler olarak ayrılıyor. ilk olarak DC(Doğru akım) için devreler anlatılır. Daha basittir. Sonra Alternatif akım(AC) verilir. AC Kavramıyla giren fazör olayları ile yapılan işlemler resmen eziyete dönüşüyor :) . Kondansatörün ve bobinin daha çok AC devrelerde kullanılıyor. Transistör çok fazla uygulamasını görmedim devre analizinde . Daha önceden Transistörleri ayrıntılı biçimde anlatıldı bize.

Bu arada eğer dersi alırsan İşlerseniz BAĞIMLI KAYNAKLI norton ve thevenin konularında beni hatırlarsın :) cidden yeterli kaynak yok .

Yukarı Alt