cmm(Coordinate-measuring machine) tarama

aksidam5

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
gazi ünversitesi
merhabalar, cmm kullanan arkadaşlar varsa bir konuda yardımına ihtiyacım var. cmm'de yaptığım 3b ölçümün taramasını solidworks ortamına aldığım zaman binlerce adet eğri oluşturuyor. (normalde 2b ölçümde noktalar oluşturuyor ve o noktalardan yararlanarak çizgi veya spline çizebiliyorum.) bu eğrileri çizgiye dönüştürmem için ne yapmam lazım?

ekran görüntüsü 3b:
y3apmM.jpg

bu da 2b'de sorun yaşamadığım görüntü:
solidworks.jpg

sz2003

MB Üyesi
Tepkiler
9
Eğri dediğin nokta bulutu ise çizgiye dönüştüremezsin. Eğer CMM deki dosyada bunlar eğri ise solidworks ile açabilmek için
(CMM yazılımından .iges formatında export ettiğini farzediyorum)

File>Open>Dosya türü seçimi .iges>(aynı pencerede)Options> Free point/curve entities kutucuğu seçili olacak onun altında "import as 3d curves " var onu sec ve açmak istediğin dosyayı aç.

Ama madem 3D tarama yapıyorsun yüzeyleri daha detaylı tarayıp, nokta bulutu üzerine yüzey örmeni tavsiye ederim.

Ve bir diğer seçenek 3D sketch ile spline kullanarak noktaları birleştirbilirsin.

Konu sahibi
Konu sahibi
A

aksidam5

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
gazi ünversitesi
hocam cmm'de nokta bulutu şeklinde. 2b olarak aldığımda noktaları birleştiriyorum sorunsuz. orada problem yok.

3b aldığımda solidde nokta bulutu değil de binlerce alınmış eğri şeklinde alıyor. cmm'de dxf olarak kaydediyoruz. yalnız step,dwg,xt,igs şeklinde de kaydedip denedim sonuç alamadım

sz2003

MB Üyesi
Tepkiler
9
Tarama işlemi yaptığında cmm bunu noktalar olarak verir normalde. Yani 2b olsun 3b olsun sonuçta ortada probun dokunduğu noktalardan oluşan bir data olmalı yani nokta bulutu. Kullandığınız yazılımdan kaynaklı olabilir. Ben PCDMIS CAD++ kullandım ve böyle bir durumla hiç karşılaşmadım. Ölçüm dosyasını CMM yazılımında ekranda incelediğinizde noktalar mı yoksa eğriler mi var?
Eğer eğrilerden oluşuyor ise CMM yazılım sağlayıcı firma ile iletişime geçin derim. CMM yazılımında noktalar var fakat Solidworks içerisine alınca eğriye dönüşüyor ise bunun bence iki sebebi vardır. 1 uyumsuz format 2 solidworks un işlemi desteklememesi. Datayı birde Catia ile açmayı deneyebilirsiniz.

Birde Solidworks de Options içerisinde sytem options> import altındaki ayarlarla oynayabilirsiniz. Free point/curve entities ayarları var. Ve solidworks nokta bulutu ve editleme konusunda çok yetersiz. Bu tür işlerde Catia kullanmanızı tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Konu sahibi
Konu sahibi
A

aksidam5

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
gazi ünversitesi
evet cmm'de noktalar halinde veriyor zaten. yalnız 3b alınca bu noktalar eğri biçiminde gözüküyor solidde. şurada görüldüğü gibi
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
bu "alınmış eğri" şeklinde gözüken nokta bulutunu çizgiye çevirmek mümkün müdür acaba?

mastercam'de denedim onda sorun yaşanmıyor ama iş yerinde lisanslı olarak solid olduğu için solidde bu olayı çözmem gerekiyor. ayarları kontrol edeyim bir de. teşekkür ederim

Yukarı Alt