CPU soğutucu problemi

azzizzcan

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
Öğrenci
Merhabalar ben peltierle buzdolabı projem için intel 3 pin (sarı,yeşil,siyah) CPU soğutucu aldım ama güç kaynağına bağladığımda kendi elimle iteklemediğim sürece dönmüyor. Kendim döndürmeye başlarsam da yalpa yapıyor ve çok az dönüyor. Sıkıntısı ne olabilir yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

Atakan Akbulut

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
43
Meslek
R&D Embedded Systems Software Engineer
büyük ihtimal akım yeterli degil.yada istenilen gerilimi vermediniz.
Sana özetle şunları söyleyebilirim . 3 kablodan 2 si fanı çalıştırır diger kablo bilgisayarda çalışır.büyük ihtimal yeşil bilgisayarın hız kontrolü için ayrılır.Eger güç kaynagı olarak pil kullanıyorsanız paralel baglama metodu ile akımı yükseltebilirsiniz.

iyi günler

Konu sahibi
Konu sahibi
A

azzizzcan

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
Öğrenci
Atakan abi güç kaynağından 12V bağladım. Çıkışı ölçtüm 12V veriyor güç kaynağında herhangi bir sıkıntı yok. Ama kafamı karıştıran birşey daha var peltierde de gereken soğuma veya ısınma yok. Güç kaynağı hakkında yarın bilgi verebilirim yardımcı olursan çok sevinirim abi teşekkürler.

Konu sahibi
Konu sahibi
A

azzizzcan

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
Öğrenci
Atakan abi güç kaynağındaki yeşil kabloyu fark etmeden 5V ile kısa devre ederek çalıştırmışım 12V ile kısa devre ettim şimdi herşey yolunda çok teşekkürler. :)

Yukarı Alt