dişli hesaplaması

sonaz

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Çanakkale 18 Mart Çan myo
iyi geceler benim yardıma ihtiyacım var bi dişli yapamaya çalışıyorum ama konu hakkında bilgim olmadığı için uzaya çıkmak kadar zor benim için aşağıya fotosunu koyduğum dişli yatağının aynısının 4 kat büyüğünü yapmam gerekiyo piyasada yok bu dişlinin büyüğü bu dişli 4 kat büyüdüğünde kaç diş ve çapının kaç olması gerekiyo ne olduğunu merak eden varsa benzinli ağaç testere sinin zincir dişlisi bu teşekkürler

Dosyalar

sz2003

MB Üyesi
Tepkiler
9
Bu bir dişli değil, özel bir zincir için tasarlanmış bir yatak ama dişli ile benzer özellikleri var. Bu parçayı 4 kat büyütmek demek aynı açısal hızda çizgisel hızını 4 kat arttırmak demektir. Yani zincir 4 kat hızlanacaktır. Öncelikle kullanım amacı nedir onu belirlemek gerek. Parça dış çapını büyüttüğünüz zaman hatveyi korumanız yeterlidir. Hatveyi yaklaşık olarak çevre/diş sayısı ile bulabilirsiniz. Yeni çevre etrafında bu hatve değişmemelidir. Yani ilk çevre 100mm ve diş sayısı 5 olsun. Hatve 100/5=20 olur. Hatve sabit alınarak çevre 200 seçilirse bu sefer diş sayısı 200/20=10 bulunur. Üretim için tasarım yapacaksanız dişlilerde bölüm dairesi konusunu inceleyin.

Yukarı Alt