Döküm

Lider Nebi

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Akdeniz Üniversitesi
VAKUM ALTINDA DÖKÜM İÇİN İŞLEMİN GENEL MANTIĞINI AVANTAJLARINI DEZAVANTAJLARINI NERDEN ÖĞRENEBİLİRİM?İnternette fazla kaynak yok hatta hemen hemen hiç yok.

busranur44

BNG
MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Endüstri Mühendisliği
Üniv
Balıkesir Üniversitesi
Vakumlu Kalıplama
Kimyasal bağ yerine vakum basıncıyla birarada tutulan kum kalıp kullanır
“Vakum” terimi, döküm işleminin kendisinden çok kalıp yapım aşamasını anlatır. 1970’lerde Japonya’da geliştirilmiştir.Bu kalıplama türünde bağlayıcı kullanılmaz
Model yerleştirildikten sonra üzerine bir plastik film konur(1); kum doldurulur(2); en üste ikinci plastik film yerleştirilir(3); iki plastik arasına vakum uygulanır(4); alt ve üst kalıp yarıları aynı şekilde hazırlandıktan sonra birleştirilerek kalıp oluşturulur(5).Vakum kalıplamanın üstünlükleri:
Bağlayıcı olmadığından, kum kolayca geri kazanılır, Kum, bağlayıcı kullanılan duruma göre mekanik yeniden şartlandırma gerektirmez
Kuma su karıştırılmadığından, nemle ilgili hatalar oluşmaz
İnce taneli kum ve folyo kullanımı sıvı metalin akıcılığı ile parça yüzey kalitesini olumlu etkiler
Gürültüsü az, çevreyi kirletmeyen ve vakumdan dolayı gaz boşluğu oluşmayan bir döküm
Zayıflıkları:
Görece yavaş proses
Mekanizasyona kolayca uyarlanamaz.
Parça boyutu sınırlıdır
C__Data_Users_DefApps_AppData_INTERNETEXPLORER_Temp_Saved Images_untitled.png
C__Data_Users_DefApps_AppData_INTERNETEXPLORER_Temp_Saved Images_untitled.png

Konu sahibi
Konu sahibi
Lider Nebi

Lider Nebi

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Akdeniz Üniversitesi
Çok teşekkür ederim aslında bunu ben de görmüştüm ama hassas dökümün uzantısı olarak da yapılıyor sanırım ısı kontrolü vb.çok iyi olduğu söyleniyor ama sunum yapıcaktım tam bir açıklama bulamadığımız için iptal edildi.Cevabınız için çok teşekkürler

busranur44

BNG
MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Endüstri Mühendisliği
Üniv
Balıkesir Üniversitesi
Evet hassas dökümde anlatmış aslında kendi ders notlarımda kum kalıba dökümde geçiyor daha açık ve net bir şema ile anlatıyor ama onu buraya aktaramadım, rica ederim.

Yukarı Alt