Dünyanın İlk Elektronik Bitkisi Üretildi

Konu, 'Teknoloji' kısmında Taner Hayret tarafından paylaşıldı.

 1. Taner Hayret

  Taner Hayret MB Üyesi

  Kayıt:
  24 Şubat 2015
  Mesajlar:
  44
  Beğeniler:
  48
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +55 / 2 / -0
  Bilim kurgu filmlerindeki gibi robotların hayatlarımızın bir parçası haline geleceği hayal ederken makinalaşmış bitkiler muhtemelen aklınıza gelecek son şey olacaktır.
  Ancak İsveç'teki Linköping Üniversitesi'nden bir grup bilim insanı damar sistemine ve köküne elektronik donanım yerleştirdikleri bir gülün bu işleme olumlu yanıt verdiğini duyurdu.
  elektronik bitki nasıl yapılır.jpg
  Sonuçları The Journal Science Advances'ta yayınlanan çalışma kapsamında 'PEDOT-S' adı verilen sentetik polimeri çiçeğin köküne yerleştirildi. Daha sonra bu polimer bir elektrik kablosu gibi gerekli sinyallerin iletilmesine olanak sağlayarak su ve gerekli besin kaynaklarının dolaşımını sağladı.
  ELEKTRONİK ÇİÇEKLER NE GİBİ FAYDALAR SAĞLAYACAK?
  Peki, 1990'lı yıllardan beri çeşitli denemelere sahne olan elektronik bitki yetiştirmek bize ne gibi artılar sağlayacak? Ekip adına açıklamalarda bulunan Profesör Magnus Berggren, bitkilere yerleştirilecek sensörler sayesinde 'yeşil anten'ler ve yeni materyaller üretilebileceğini belirtiyor.
  Sonuçları The Journal Science Advances'ta yayınlanan çalışmanın tarım sektörünü radikal bir biçimde değiştirebileceği belirtiliyor.
  elektronik bitki nedir.jpg
  Ayrıca elektronik bitkiler doğadaki değişimleri yakından izlememize de olanak verecek. Bunun özellikle tarım alanında son derece önemli gelişmelere yol açacağı düşünülüyor.
  Çalışmada henüz yüzde yüz başarı sağlanamasa da araştırmacılar söz konusu elektronik işlem sayesinde gülün yapraklarının rengini değiştirmeyi başardı.
  2 yıllık araştırmanın elde ettiği sonuçların bu alanda yeni gelişmelere yol açtığı belirtiliyor. Zira 1990'lı yıllardan beri benzer denemeler yapılmış ancak hiçbirinde bu sonuçlar elde edilememişti.
  Kaynak:ntv
   
  • Beğen Beğen x 1
  • Katılıyorum Katılıyorum x 1
 2. trlogos

  trlogos MB Üyesi

  Kayıt:
  25 Kasım 2015
  Mesajlar:
  6
  Beğeniler:
  4
  Meslek:
  çevre mühendisliği öğrencisi
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +4 / 0 / -0
  Üniversite:
  Karabük üniversitesi
  ek olarak sistem içeriği hakkında bilgilendirme olsun diye konunun altına koyuyorum :)
   

  Ekli Dosyalar:

  • Beğen Beğen x 1