EEM için hangi programlama dilleri

Tepkiler
1
Üniv
Niğde ohü
Öncelikle hepinize iyi günler sorum başlıktaki gibi bir ee mühendisi için hangi programlama dilleri sektörde revaçtadır ve hangileri gelecek için öğrenilmelidir
not:daha ağırlığımı iki tarafdanda ayırmadım o yüzden yazarken ör:elektronik için c++ elektrik için c daha çok şu alanda ihtiyaç var gibi yazarsanız sevinirim

sansar2564

MB Üyesi
Tepkiler
20
Meslek
Elektrik Elektronik Mühendisi
Üniv
Konya Teknik Üniversitesi
Elektronik için konuşuyorum C/C++ elektroniğin ana dili gibidir. Olmazsa olmaz desek yanlış olmaz sanırım.
İlerleyen zamanlarda temel assembly de lazım olabilir. Ayrıca yapay zeka gibi alanlara yönelmek istersen python/ruby gibi diller lazım olabilir. Windows uygulamaları yazman gerekirse de C# gerekli olabilir. Şimdi diyeceksin ki "ne kadar dil varsa saydın hepsini öğrenecek miyim?". Tabiki hayır. Dil dediğin şey yalnızca bir araçtır. Önemli olan algoritma kurabilmek. Bu dillerin bir tanesinde uzmanlaşır ve algoritma mantığını kavrarsanız diğer dilleri lazım oldukça öğrenirsiniz.
Benim tavsiyem elektronik alanında uzmanlaşmak istiyorsanız C veya C++ ile başlayın. İlerleyen zamanlarda lazım olursa başka dilleri öğrenirsiniz.

Konu sahibi
Konu sahibi
B
Tepkiler
1
Üniv
Niğde ohü
Elektronik için konuşuyorum C/C++ elektroniğin ana dili gibidir. Olmazsa olmaz desek yanlış olmaz sanırım.
İlerleyen zamanlarda temel assembly de lazım olabilir. Ayrıca yapay zeka gibi alanlara yönelmek istersen python/ruby gibi diller lazım olabilir. Windows uygulamaları yazman gerekirse de C# gerekli olabilir. Şimdi diyeceksin ki "ne kadar dil varsa saydın hepsini öğrenecek miyim?". Tabiki hayır. Dil dediğin şey yalnızca bir araçtır. Önemli olan algoritma kurabilmek. Bu dillerin bir tanesinde uzmanlaşır ve algoritma mantığını kavrarsanız diğer dilleri lazım oldukça öğrenirsiniz.
Benim tavsiyem elektronik alanında uzmanlaşmak istiyorsanız C veya C++ ile başlayın. İlerleyen zamanlarda lazım olursa başka dilleri öğrenirsiniz.
Hocam güzelce açıklamışsın tam istediğim gibi ne için ne öğrenmeli hangileri şart gibi çok teşekkürler

Seçkin Şenol

Özel Üye
Tepkiler
73
Meslek
Elektr./Elektronik Mühendisi & Software Developer
Üniv
Elektr./Elektronik Mühendisi
Merhaba "birkac soru sorup…".

Teknik yazilimlarda (makina, elektronik, elektrik, mekatronik, …) agirlikli olarak su programlama dilleri kullanilir:
Python, C, C++, C#
C#'in yavas kaldigi yerde C++, onunda yavas kaldigi yerde C kullanilir.
C'nin de yavas kaldigi yerde Assembler kullanilir.

Ekonomik (banka yazilimi, girdi/cikti hesaplari, ...) yazilimlarda ise bu dagilim söyledir:
Java, C++, Cobol, ...

Internet programciliginda ise:
PHP, Html5, JavaScript, ...

Eskiden yeniye programlama dillerini ek'de görebilirsin.

Basarilar.

Dosyalar

Yukarı Alt