EEM'ye giriş ödev

Meltem1997

MB Üyesi
Tepkiler
1
Arkadaşlar yardıma ihtiyacım var. Yaptığımız deney ile ilgili rapor yazacağız. İlk raporum ve nasıl yapacağım bilemedim. 1.,2.,3. Tablolardaki ölçülen ve hesaplanan değerlerin arasındaki farkların nedenlerini nasıl açıklayabilirim?ve 2. Ekteki 5 soruyu nasıl cevaplayabilirim

Tepkiler
23
Üniv
İTÜ
Arkadaşlar yardıma ihtiyacım var. Yaptığımız deney ile ilgili rapor yazacağız. İlk raporum ve nasıl yapacağım bilemedim. 1.,2.,3. Tablolardaki ölçülen ve hesaplanan değerlerin arasındaki farkların nedenlerini nasıl açıklayabilirim?ve 2. Ekteki 5 soruyu nasıl cevaplayabilirim
Bir rapor en az aşğıdaki öğeleri içermelidir.
BAŞLIK
DENEYİN AMACI
İŞLEM BASAMAKLARI
TABLOLAR
HESAPLAMALAR
YORUMLAR VE SONUÇLAR
1. Başlık kısmında; deneyin ana amacını birkaç kelimeyle anlatır.
2. Amaç kısmıİ; Deneyi yapmaktaki amaç ve deneyde ulaşılması beklenen sonuçlar yazılır
3. İşlem basamakları; Bu bölümde, deneyi düzenini kurarken rastladığınız ve önemli gördüğünüz noktaları yazman gerekir. Ve kullanacağın formullerin bulunduğu ekbölüm yazmanı tavsiye ederim
4. Tablolarda elde ettiğin bütün verilerin düzenli bir şekilde tabloya döklür. (excell tablo çeşitlerini kullanmanı tavsiye ederim) Bir tabloda bulunan bütün değerlerin birimleri ilgili yerlere yazarsın
5.Hesap yani ana kısım; Bu bölüm bir raporun kalbidir. Burada deneyin amacı bölümünde belirttiğiniz ifadelerin hepsi gerekli hesaplamalar yapılarak ispatlandığı bölümdür. Birimleri yazmayı sakın unutmamalısın, hatta birim formul işlemlerinide yapman sana ekstra puan kazandıracaktır yani şov yaparsın;) mesela; km/h=km2/h gibi gibi.
6. YORUMLAR VE SONUÇLAR Bu kısımda teorik ve deneysel sonuçlar karşılaştırılır ki bu bölümde kafan karışık galiba. Genelde fark olmasının nedeni ideal olarak varsayılan kabuller, formulün ana parametresi üzerinden yorum yap. Basınç etkiliyse basınca bağlı etmenlerdir genelde. Son olarak ta sürtünme-yalıtım gibi etmenleri sbelirtmen. çünkü beklenen ile ana sonuç arasındaki fark bunlar olur. Karşılaşan hataları da yazılması iyi olur. Ve çıkardığın dersleri yazarsın ve örneklendirme ile yaparsan daha etkili olur. Mesela; ani basınç değişiminin termodinamik reaksiyonları sonucu sıcaklık değişimi meydana geliyor, bunları buzdolaplarında kullanılmaktadır....

Bu aşama sıralarını yazıyorum ki raporu sistematik bir hale getirip kendiliğince eksikliklerini görebilesin diye. Ne yapacağına yardımcı olur kısaca
Gerisi edebiyat bilginle süslemen olur. Ve x-y eksenli ana grafik çizersen daha avantajlı olur. Kolay gelsin

Son düzenleme:
Konu sahibi
Konu sahibi
M

Meltem1997

MB Üyesi
Tepkiler
1
Bir rapor en az aşğıdaki öğeleri içermelidir.
BAŞLIK
DENEYİN AMACI
İŞLEM BASAMAKLARI
TABLOLAR
HESAPLAMALAR
YORUMLAR VE SONUÇLAR
1. Başlık kısmında; deneyin ana amacını birkaç kelimeyle anlatır.
2. Amaç kısmıİ; Deneyi yapmaktaki amaç ve deneyde ulaşılması beklenen sonuçlar yazılır
3. İşlem basamakları; Bu bölümde, deneyi düzenini kurarken rastladığınız ve önemli gördüğünüz noktaları yazman gerekir. Ve kullanacağın formullerin bulunduğu ekbölüm yazmanı tavsiye ederim
4. Tablolarda elde ettiğin bütün verilerin düzenli bir şekilde tabloya döklür. (excell tablo çeşitlerini kullanmanı tavsiye ederim) Bir tabloda bulunan bütün değerlerin birimleri ilgili yerlere yazarsın
5.Hesap yani ana kısım; Bu bölüm bir raporun kalbidir. Burada deneyin amacı bölümünde belirttiğiniz ifadelerin hepsi gerekli hesaplamalar yapılarak ispatlandığı bölümdür. Birimleri yazmayı sakın unutmamalısın, hatta birim formul işlemlerinide yapman sana ekstra puan kazandıracaktır yani şov yaparsın;) mesela; km/h=km2/h gibi gibi.
6. YORUMLAR VE SONUÇLAR Bu kısımda teorik ve deneysel sonuçlar karşılaştırılır ki bu bölümde kafan karışık galiba. Genelde fark olmasının nedeni ideal olarak varsayılan kabuller, formulün ana parametresi üzerinden yorum yap. Basınç etkiliyse basınca bağlı etmenlerdir genelde. Son olarak ta sürtünme-yalıtım gibi etmenleri sbelirtmen. çünkü beklenen ile ana sonuç arasındaki fark bunlar olur. Karşılaşan hataları da yazılması iyi olur. Ve çıkardığın dersleri yazarsın ve örneklendirme ile yaparsan daha etkili olur. Mesela; ani basınç değişiminin termodinamik reaksiyonları sonucu sıcaklık değişimi meydana geliyor, bunları buzdolaplarında kullanılmaktadır....

Bu aşama sıralarını yazıyorum ki raporu sistematik bir hale getirip kendiliğince eksikliklerini görebilesin diye. Ne yapacağına yardımcı olur kısaca
Gerisi edebiyat bilginle süslemen olur. Ve x-y eksenli ana grafik çizersen daha avantajlı olur. Kolay gelsin
Evet çok tesekkür ederim. Yalnız hem çalışıp hem okuduğumdan iki dersi kaçırdım. Bu deneyin analiz ve sonuç kısmına neler yazabilirim ?

Tepkiler
23
Üniv
İTÜ
Evet çok tesekkür ederim. Yalnız hem çalışıp hem okuduğumdan iki dersi kaçırdım. Bu deneyin analiz ve sonuç kısmına neler yazabilirim ?
Hem çalışıp hem okuman taktire şayan =) Açıkçası deneyin ve konunun ne olduğunu bilmediğim için tam yardımcı olamıyorum, yazacaklarım karışık ta gelebilir çünkü farklı alanlarda örnek verceceğim. Konuyu paylaşırsan yardım etmeye çalışırım.Deneyin gerçekleștirilmesi için uygulanan yöntem ve/veya analiz metotları maddeler halinde sıralanır ve ayrıntılı olarak açıklanır ( voltmetre, cetvel, wattmetre kullanıldı, şu ile şunu ölçtüm şu formülle bunu buldum gibi..) Buradaki mantık, deneyi hiç bilmeyen bir kișinin burada verilen bilgiler ıșığında kendi bașına deney yapabilecek duruma gelmesidir, yemek tarifi gibi.

Sonuç analizine ise bi örnek vereyim. Teori ile deneysel sonuçlar aynı diyelim ;
Deneysel sonuçlar ile teorik sonuçlar iyi bir uyum içindedir. Örnek hesaplamada teorik olarak Rf=39kΩ için Av=18.73 ve Rf=82kΩ için Av=38.27 kazanç değerleri elde edilmiştir. Bu değerler orta frekanslardaki maksimum değerlerdir. Alt köşe frekans her iki durum için aynı olup, hesaplandığı gibi fL=50Hz civarındadır. Üst kesin frekansı ise 39kΩ için 400kHz ve 82kΩ için 190kHz civarındadır. Bu köşe frekanslardan sonra kazanç eğrisi frekansın her 10 katında 10 değişmektedir. Bir başka deyişle kazanç eğrisinin eğimi alçak frekanslarda 20dB/dekad ve yüksek frekanslarda -20dB/dekad seviyesindedir.Diğer önemli bir sonuç ise; kazancın artması ile üst köşe frekansının küçükdüğü veya amplifikatörün bant genişliğinin azaldığıdır. Kazanç bant genişliğinin sabit olduğu partik olarak da gösterilmiş olmaktadır (400x18=7200, 190x38=7220). ****Mavi yazdıklarım gördüğün gibi yapılan hesaplamaların sonuçları var.Altı çizililer ise o hesaplamadan ne anlarız kısmı.

Hesap sonuç kısmında da sayısal sonuçları ve grafikleri yazarsan raporun tam gayet güzel olacağını düşünüyorum.

Yukarı Alt