Elektrik elektrik mühendisliği ve elektrik mühendisliği izma yetkileri

onur54

MB Üyesi
Tepkiler
1
Elektrik mühendisleri odasından imza yetkilerine baktım, elektrik elektronik mühendislerinin alabileceği imza yetkileri belli ama elektrik mühendislerinin imza yetkileri yazmıyor. Bu konuda bilgisi olan var mı?

Deduska

MB Üyesi
Tepkiler
124
Meslek
Developer
Kardeşim merhaba, senin için biraz göz attım. Elektrik-Elektronik Mühendisliği veya Elektrik Mühendisliği olsun, hangi bölümden mezun olduğununa bakılmaksızın gerekli belgeleri almak için belgelerin şartını yerine getirmen için alman gereken dersler mevcuttur. Bu dersleri başarılı bir şekilde geçtikten sonra belgeyi alır imzan yetkin olabilir.

Örnek olması adına EMO'dan alıntı :
  • Elektrik 1 kV Altı Tesisler için SMM Belgesi
Bu belge ile 1000 V altındaki gerilimdeki projeler sözleşmeler imzalanabilir. Örnek: İç tesisat projeleri, topraklama ölçümleri, danışmanlık, müşavirlik hizmetleri. Bu belgeyi hiçbir önkoşul, ders şartı aranmadan tüm "Elektrik", "Elektrik-Elektronik", "Elektrik ve Elektronik", "Elektronik", "Elektronik ve Haberleşme" Mühendisleri alabilir.

Seçmeli derslerini kolay diye bakıp değilde biraz daha bu bakış açısıyla seçersen daha faydalı olacaktır. Başarılar dilerim.

Konu sahibi
Konu sahibi
O

onur54

MB Üyesi
Tepkiler
1
Kardeşim merhaba, senin için biraz göz attım. Elektrik-Elektronik Mühendisliği veya Elektrik Mühendisliği olsun, hangi bölümden mezun olduğununa bakılmaksızın gerekli belgeleri almak için belgelerin şartını yerine getirmen için alman gereken dersler mevcuttur. Bu dersleri başarılı bir şekilde geçtikten sonra belgeyi alır imzan yetkin olabilir.

Örnek olması adına EMO'dan alıntı :
  • Elektrik 1 kV Altı Tesisler için SMM Belgesi
Bu belge ile 1000 V altındaki gerilimdeki projeler sözleşmeler imzalanabilir. Örnek: İç tesisat projeleri, topraklama ölçümleri, danışmanlık, müşavirlik hizmetleri. Bu belgeyi hiçbir önkoşul, ders şartı aranmadan tüm "Elektrik", "Elektrik-Elektronik", "Elektrik ve Elektronik", "Elektronik", "Elektronik ve Haberleşme" Mühendisleri alabilir.

Seçmeli derslerini kolay diye bakıp değilde biraz daha bu bakış açısıyla seçersen daha faydalı olacaktır. Başarılar dilerim.
evet bu yazıyı da okumuştum, benim demek istediğim elektrik-elektronik mühendislerinin alabildiği imza yetkileri haricinde elektrik mühendisleri hangi imza yetkilerine sahiptir? yani işe başlayacağımız zaman bizi hangi özellikler ayıracak?
bilgi için teşekkür ederim, ders seçimlerimi bunlara göre seçeceğim gelecek yıllarda diye hayal kuruyorum.

Deduska

MB Üyesi
Tepkiler
124
Meslek
Developer
Mesleğin Elektrik-Elektronik Mühendisliğinden Farkı
Elektrik Mühendisi kuvvetli akım diye nitelendiren daha yüksek akımlarla uğraşmakta, elektronik mühendisi ise zayıf akım olarak nitelendirilen değer olarak mili amper düzeyindeki akımlarla çalışmaktadır. Elektrik mühendisliği programından mezun olanlar ve elektrik ve elektronik mühendisliği programından mezun olanlardan birkaçı Elektrik mühendisi sıfatıyla anılır.
Elektrik ve elektronik mühendislerinin transkriptlerinde, "yüksek gerilim tekniği", "elektrik makinaları", "elektrik tesisleri"(koruma, üretim, iletim, dağıtım‘dan biri) derslerinin tamamı veya bu derslerle aynı içerikte olup, farklı isimler altında olan derslerin bulunması veya bu dersleri sonradan tamamladıklarını üniversitelerden belgelemeleri durumunda Elektrik Mühendisleri gibi SMM belgesi talep edebilirler. Ancak elektrik mühendisi olarak çalışabilen ve imza yetkisine sahip elektrik elektronik mühendisi sayısı çok azdır.
EMO‘nun mesleki alanları kapsamındaki mezun sayısı yıllar itibarıyla artış göstermektedir. Elektrik, Elektronik, Elektronik Haberleşme ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümlerinden 2000 yılında 2 bin 462 olan mezun sayısı 2007 yılında 3 bin 346, 2008 yılında da 3 bin 637 olmuştur. Elektrik-Elektronik Mühendisliği lisans diplomasına hak kazanan üyelerimizin iş bulma olanakları Elektrik Mühendisi unvanına sahip olanlara göre daha zor olduğu, mezun olan mühendislerin yarıdan fazlasının ilk 2 yılda iş bulma sorunu yaşadığı söylenebilir. Bu durum kuvvetli akım ağırlıklı eğitim alan elektrik mühendisleri için farklı olup, tamamı iş bulma sorunu yaşamamaktadır.

Referans link :
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

Güzel bir açıklama ile detaya inmişler. Sorularının cevaplarını burada bulabileceğine inanıyorum. EMO da ise Elektrik mühendislerinin neden imza yetkilerinin olmamasının listelenmemesi muhtemelen ihtiyaç duyulmadığından. Çünkü zaten elektrik mühendisleri imza yetkilerinin hepsine sahipler. Orada listelenmesi gereken EEM lerin nasıl imza yetkilerinin olabileceği. Merak edilen o mühendisliğin alması olası olan imzalardır. Yalnız bu yazıma hitaben araştırmayı bırakmamanız. Detaylar doğrultusunda burada paylaşmanızı rica ederim. Başarılar.

FmT

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Öğrenci
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Elektrik mühendislerinin sahip olduğu imza yetkilerine elektrik-elektronik mühendisleri belli dersleri almaları halinde kavuşabiliyor.

Daha ayrıntılı olarak
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
buradan bakabilirsiniz. Direk başlık olarak yazılmamış ama "ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLERİNİN İMZA YETKİSİ" kısmında belirtiliyor.

burak temurçin

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
fırat üniversitesi
ben teknoloji fakültesinde okuyorum bu imza yetkisi bizim için de geçerli degil mi ??

Atakan Akbulut

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
43
Meslek
R&D Embedded Systems Software Engineer
Kimse ögrenemedi şu konuyu. EEM gerekli dersleri aldıgında imza yetkisi var. OG YG AG

Yukarı Alt