elektrik elektronik mühendisliği

Batuhan Erbil

MB Üyesi
Tepkiler
3
Üniv
karabük üniversitesi
elektrik elektronik mühendisi olmak istiyorum şuan mezun olarak hazırlanıyorum sınava kalan zamanlarımda üniversitede rahat etmek için bişeyler yapmak istiyorum ama ne yapacağım konusunda fikrim yok kendimi nasıl hazırlamalıyım.

Atakan Akbulut

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
43
Meslek
R&D Embedded Systems Software Engineer
Mühendisin boş zamanı olmayacak şimdiden alıştırmalısın :) Yabancı diziler koleksiyon günlük veya hobi tercihen resim

Konu sahibi
Konu sahibi
B

Batuhan Erbil

MB Üyesi
Tepkiler
3
Üniv
karabük üniversitesi
yanlış anladınız hocam :)) bu bölüme hazırlanmak için şuandan itibaren neler yapabilrim mesela mimarlığa hazırlansaydım çizimimi geliştirmek için autocad kullanmayı öğrenirdim elektrik elektronik için böyle bişey yapabilirmiyim bi program olsun bi dil olsun öğrenmek için ne yapmam lazım :))

Atakan Akbulut

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
43
Meslek
R&D Embedded Systems Software Engineer
Yok dogru anladımda Bölümde boş vaktin olmadıgı için şimdi bol bol yapmak istediklerini yapmalısın :) yok şimdiden başlamak istiyorum diyorsan Elektrik üzerine yönelceksen AUTOCAD elektronik üzerine yönelceksen C, Assembly Pıc Programlama ögrenmeye başlayabilirsin

Konu sahibi
Konu sahibi
B

Batuhan Erbil

MB Üyesi
Tepkiler
3
Üniv
karabük üniversitesi
Tamamdır hocam Cok tesekkur ederim :)

Arman Amak

Özel Üye
Tepkiler
13
Meslek
Ziraat mühendisi
Üniv
Harran üniversitesi
Bence arduino'yu öğrenmelisiniz sizin için çok faydalı olacaktır

Arman Amak

Özel Üye
Tepkiler
13
Meslek
Ziraat mühendisi
Üniv
Harran üniversitesi
Öncelikle bir arduino edinmelisiniz, arduino açık kaynak kodlu bir mikrodenetleyici kartıdır. Bilgisayara bağlanarak çalıştırılır internette arduino başlanğıç paketi satan bazı firmalar var ithal olduğu için sadece internet üzerinden alabilirsiniz
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
dan bakarak detaylı şekilde inceleyebilirsiniz. Bence mesleğini öğrenmeye başlamanın en temel yolu arduino sayesinde bu elektronik devrelerle uğraşmaktan geçiyor.

Konu sahibi
Konu sahibi
B

Batuhan Erbil

MB Üyesi
Tepkiler
3
Üniv
karabük üniversitesi
nasıl kullanacağıma dair bi ders videosu vb.bişey varmı sonuçta ne kadar sevsemde bu mikrodenetleyici bilmeden kullanamam :)

Arman Amak

Özel Üye
Tepkiler
13
Meslek
Ziraat mühendisi
Üniv
Harran üniversitesi
Tabi YouTube da konuyu çok iyi anlatan arkadaşların çektiği videolar var. Buradan videolara erişebilirsiniz.

Arman Amak

Özel Üye
Tepkiler
13
Meslek
Ziraat mühendisi
Üniv
Harran üniversitesi
nasıl kullanacağıma dair bi ders videosu vb.bişey varmı sonuçta ne kadar sevsemde bu mikrodenetleyici bilmeden kullanamam :)

Çok zevkli bir uğraş bence ama öncelikle muhakkak bir adet başlanğıç seti edinin paketin içerisinden çıkan kullanma klavuzu sizi yönlendirecektir

Konu sahibi
Konu sahibi
B

Batuhan Erbil

MB Üyesi
Tepkiler
3
Üniv
karabük üniversitesi
başlangıç paketlerinin fiyatlarına baktım 30 ile 100 tl arasında değişiyomuş gayet uygun bence 1 hafta içinde alabilirim diye düşünüyorum :) tam olarak ne işe yarıyor biraz baktım da tam anlamıyla açıklayamamışlar yada ben anlamadım bana bi özet geçebilirmisiniz? :)

Arman Amak

Özel Üye
Tepkiler
13
Meslek
Ziraat mühendisi
Üniv
Harran üniversitesi
başlangıç paketlerinin fiyatlarına baktım 30 ile 100 tl arasında değişiyomuş gayet uygun bence 1 hafta içinde alabilirim diye düşünüyorum :) tam olarak ne işe yarıyor biraz baktım da tam anlamıyla açıklayamamışlar yada ben anlamadım bana bi özet geçebilirmisiniz? :)

Evet fiyatları oldukça uygun, arduino sayesinde yapmak istediğiniz mesleğe eylenceli bir giriş yapmış olacaksınız. Arduino uno kartını bilgisayarınıza usb yardımıyla bağladıktan sonra kod yazarak arduino'yu yönetebilirsiniz. Arduino, normalde yeni başlayan birinin oldukça yoğun bir öğrenme sürecinden sonra, bilen birinin de uzun zaman harcamasının olası olduğu birçok uygulamayı çok kısa sürede yapmaya olanak sağlayan, kullanımı ve kod yazımı oldukça basit olan ve kısa zamanda sonuca ulaşmak için oldukça ideal bir sistem. Atmel marka AVR serisi mikrodenetleyicileri kullanmakta.

Konu sahibi
Konu sahibi
B

Batuhan Erbil

MB Üyesi
Tepkiler
3
Üniv
karabük üniversitesi
hocam böyle bişey gördüm bu tarz bir şey işimi görürmü sizce :) yoksa daha kapsamlı bi set mi bakayım.

Arman Amak

Özel Üye
Tepkiler
13
Meslek
Ziraat mühendisi
Üniv
Harran üniversitesi
hocam böyle bişey gördüm bu tarz bir şey işimi görürmü sizce :) yoksa daha kapsamlı bi set mi bakayım.

Evet bu set başlangıç için iyi olabilir fakat 65 tl'ye daha detaylı donanıma sahip başlangıç paketleride var onlar daha faydalı olacaktır bu sayede uzun süre ekstra bir donanım almak zorunda kalmazsınız :)

Konu sahibi
Konu sahibi
B

Batuhan Erbil

MB Üyesi
Tepkiler
3
Üniv
karabük üniversitesi
tamamdır hocam yeterli araştırmayı yapıp bu hafta içi temin ediyorum :) yardımınız için teşekkür ederim. :)

Yukarı Alt