Elektrik ve Elektronik Mühendisliği mi Mekatronik Mühendisliği mi?

Tepkiler
0
İyi günler. Biliyorsunuz malum tercih zamanı fakat iki bölüm arasında kaldım karar veremiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Mühendislikler hakkında sitede yayınlanan yazıları okudum. Özellikle elektrik-elektronik mühendisliğinde Teknik Lise üzerinde durulmuş fakat ben Anadolu Öğretmen Lisesi mezunuyum o yüzden bu bölüm konusunda biraz "yapamam" telaşına kapıldım. Diğer yandan da aklımda Mekatronik var.

Genelde ilgim teknoloji (özellikle bilgisayar), fizik(özellikle kuantum ve astronomi), biraz da biyoloji(çoğunlukla evrim) üzerinde. Daha önce devrelerle hiç uğraşmadım. Sadece 10-20 tane PC kasası toplamışlığım var onun dışında elektronikle herhangi bir alakam olmadı.

Şimdi bu robot, drone gibi şeylere karşı da ayrı bir ilgim var. NASA, Boston Dynamics gibi şirketlerde çalışmayı düşlemişimdir. Bunun gibi şeyler için hangisini önerirsiniz?

Bir de mühendislik okuyup para saymak değil bir şeyler üretmek istiyorum. Malum iyi bir mühendis olmak da çalışmak gerektiriyor fakat bu çalışma ne kadar yoğun oluyor? Benim hobilerim var. Sıkıldığımda beste felan yazıyorum, kitap okuyorum bunlardan elbet kısıtlamaya gitmem lazım fakat bu kısıtlama ne kadar olacak?

Ekleme: 66 bindeyim

tbatuhan

MB Üyesi
Tepkiler
2
Kardeş bir sene daha hazırlan git itüde falan oku 66 binle gittiğin hiç bir üni bu istediklerine ulaşmana yardımı dokunmaz anca enerjini tüketir

Konu sahibi
Konu sahibi
Emre Can Çorapçı
Tepkiler
0
Zaten 1 sene daha hazırlandım zaten ama işi şansa bırakınca olmadı. Yine zor olur diye YGS'de matematiğe yoğunlaştım, kalktılar kolay sordular. LYS'de de saçma sapan yanlışlar yaptım ki temelim de yok. 2 sene doğru düzgün fizik dersi görmedim. Zamanında aklım da yoktu ki düzenli çalışayım. Şimdi de bu hallere düştüm.

Müjdat@29

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Erzincan
Eğer mezun olunca kamuda iş bulmak istiyorsan elektrik elektronik oku ama fark etmez özeldede çalışırım diyorsan mekatroniği tek geçerim ben mekatronik iki yıllık mezunuyum şuan bursada bi fabrikada tekniker olarak çalışıyorum

Deduska

MB Üyesi
Tepkiler
124
Meslek
Developer
Merhaba, bir sene daha hazırlanmana gerek yok. Elektrik-Elektronik Mühe. okumanı tavsiye ederim. Düzden gelmen bir şeyi değiştirmez. Bir çok güzel üniversite var. Yukarıda arkadaşımız 66 binle gideceğin üniversite sana bir şey katmaz demiş ama üniversitenin İstanbul'da olması sana çok bir şey katacak anlamına gelmiyor. Puanın bence çok ama çok iyi. Hiç olmazsa bir üniversiteye gider, ilk yılında derse asılırsın ve ortalamanı yükseltirsin, istediğin üniversiteye yatay geçiş yaparsın.

Üniversite konusuna gelecek olursak KTÜ geliyor kardeşim sana belki uzak olabilir ama İstanbul'da olsa veya çevresinde olsa emin ol ki İTÜ kadar derecesi olur. Tek dezavantajı uzak. Ama emin ol ki Mühendislik konusunda iyi. İTÜ de zaten bu bölüm yoktu yanlış hatırlamıyorsam. Bunun yanında hedeflerin çok güzel Nasa olsun başka bir şey olsun. Dünya düzeyinde süper bence. Bunun için Erasmus yapman çok iyi olur. Bunun içinde Erasmus'a gönderdikleri yer açısından da KTÜ çok iyi. Bir çok ülke var listesinde. Çoğu üniversiteler sadece EEM için Polonya. Benim tavsiyelerim bu kadar sıralama güzel harcama. Çok istiyorsan. Dediğim gibi ilk yıl asılırsın, ortalama ile yatay geçiş yaparsın. Başarılar kardeşim.

Referans resim, hocaların sayısı da var;

sonuclar.PNG

Seçkin Şenol

Özel Üye
Tepkiler
73
Meslek
Elektr./Elektronik Mühendisi & Software Developer
Üniv
Elektr./Elektronik Mühendisi
Merhaba Emre Can. Kisa olarak kendimi sana tanitmak isterim:
Ismim Seckin Senol, 47 yasindayim, 10 yasindan sonra Istanbul'dan
Alamanya'nin Nürnberg sehrine geldim ve halen burda yasamaktayim.
Burda Meslek lisesinde Radyo-TV Teknisyenligi meslegini bitirdikten sonra
ünüversitede Elektr./Elektronik Müh. okumaya karar verdim.
Suan yirmi seneye yakin süredir büyük bir sirkette yazilim
dalinda calismaktayim.
Yani gördügün gibi Elektronik Müh. oldugum halde yazilim sektöründe calismaktayim
ve yaptigim isden zevk aliyorum. Elektronik bilgide gerekli tabiki isimde.
Yazdiklarindan da yola cikarak sana Elektr./Elektronik Mühendisligi ve son iki
sömesterde agirlik olarak yazilim dersleri öneririm.
Yazilim yanisira tabiki teknik bilgide lazim yapmak istedigin islerde (robot, drone...gibi).
Mekatronik = Makina-Mekanik ve Elektronik karisimi bir bölüm Almanya'da (sanirim TR'de de aynidir).
Bu dal da fena degil tabiki eger yazilim ile kaynastirabilirsen.
Basarilar diliyorum hayatinda.
Sevgi ve selamlar.

Konu sahibi
Konu sahibi
Emre Can Çorapçı
Tepkiler
0
Merhaba, bir sene daha hazırlanmana gerek yok. Elektrik-Elektronik Mühe. okumanı tavsiye ederim. Düzden gelmen bir şeyi değiştirmez. Bir çok güzel üniversite var. Yukarıda arkadaşımız 66 binle gideceğin üniversite sana bir şey katmaz demiş ama üniversitenin İstanbul'da olması sana çok bir şey katacak anlamına gelmiyor. Puanın bence çok ama çok iyi. Hiç olmazsa bir üniversiteye gider, ilk yılında derse asılırsın ve ortalamanı yükseltirsin, istediğin üniversiteye yatay geçiş yaparsın.

Üniversite konusuna gelecek olursak KTÜ geliyor kardeşim sana belki uzak olabilir ama İstanbul'da olsa veya çevresinde olsa emin ol ki İTÜ kadar derecesi olur. Tek dezavantajı uzak. Ama emin ol ki Mühendislik konusunda iyi. İTÜ de zaten bu bölüm yoktu yanlış hatırlamıyorsam. Bunun yanında hedeflerin çok güzel Nasa olsun başka bir şey olsun. Dünya düzeyinde süper bence. Bunun için Erasmus yapman çok iyi olur. Bunun içinde Erasmus'a gönderdikleri yer açısından da KTÜ çok iyi. Bir çok ülke var listesinde. Çoğu üniversiteler sadece EEM için Polonya. Benim tavsiyelerim bu kadar sıralama güzel harcama. Çok istiyorsan. Dediğim gibi ilk yıl asılırsın, ortalama ile yatay geçiş yaparsın. Başarılar kardeşim.
Merhaba Emre Can. Kisa olarak kendimi sana tanitmak isterim:
Ismim Seckin Senol, 47 yasindayim, 10 yasindan sonra Istanbul'dan
Alamanya'nin Nürnberg sehrine geldim ve halen burda yasamaktayim.
Burda Meslek lisesinde Radyo-TV Teknisyenligi meslegini bitirdikten sonra
ünüversitede Elektr./Elektronik Müh. okumaya karar verdim.
Suan yirmi seneye yakin süredir büyük bir sirkette yazilim
dalinda calismaktayim.
Yani gördügün gibi Elektronik Müh. oldugum halde yazilim sektöründe calismaktayim
ve yaptigim isden zevk aliyorum. Elektronik bilgide gerekli tabiki isimde.
Yazdiklarindan da yola cikarak sana Elektr./Elektronik Mühendisligi ve son iki
sömesterde agirlik olarak yazilim dersleri öneririm.
Yazilim yanisira tabiki teknik bilgide lazim yapmak istedigin islerde (robot, drone...gibi).
Mekatronik = Makina-Mekanik ve Elektronik karisimi bir bölüm Almanya'da (sanirim TR'de de aynidir).
Bu dal da fena degil tabiki eger yazilim ile kaynastirabilirsen.
Basarilar diliyorum hayatinda.
Sevgi ve selamlar.
Yorumlarınız ve iyi dilekleriniz için çok çok teşekkürler. Aklımda zaten KTÜ Elektrik-Elektronik ve Kocaeli Mekatronik vardı. Erasmus'u zaten kesinlikle düşünüyordum. Gönderdikleri yerin iyi bir yer olması da benim için çok güzel oldu. Elektrik-Elektronikte karar kıldım. Fakat yazacak arkadaşlar yazmaya devam etsinler çünkü bu yazıları sadece ben okumayacağım. :) Ve az önce öğrendim hatta yapan birini de gördüm eğer yapabilirsem mekatronik mühendisliğinden yüksek lisans da düşünüyorum şu an. Bir de ufak bir soru daha sorayım. Yazılımda hangi programlama dilleri kullanılıyor? Java diye tahmin ediyordum ama Arduino C++ kullanıyormuş. Ben C++ dilini sadece Windows kullanıyor diye biliyorum.

Seçkin Şenol

Özel Üye
Tepkiler
73
Meslek
Elektr./Elektronik Mühendisi & Software Developer
Üniv
Elektr./Elektronik Mühendisi
Programlama dili bransa bagli biraz.

Önerilerimi söyle siralayabilirim:

Otomasyon/Prozessor/Elektronik/Control-Sistemleri: C/C++/C# ("Assembler" sanirim artik kullanilmiyor denecek kadar az).

Internet Web-Sitesi: PHP/Html5/Java,...

Banka Sitemleri: Cobol,...
...
...

C/C++/Java ve C# ögrenirsen önümüzdeki 40 sene bu bransta calisabilirsin :).
Yazdigim siralamada ögrenirsen daha rahat edersin (ayni zamanda tarihsel siralamasidir).
Zaten C++ ögrendikten sonra diger programlama dillerini ögrenmek artik bir cocuk oyuncagi olacaktir.

Kaynaklar:
Kod:
http://www.tiobe.com/tiobe-index/
http://spectrum.ieee.org/computing/software/the-2015-top-ten-programming-languages
http://code-bude.net/2014/10/10/die-populaersten-programmiersprachen-2014/

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

Deduska

MB Üyesi
Tepkiler
124
Meslek
Developer
Çok çok konuya deyinmek istemiyorum. Çünkü soracak çok sorunuz var. Bunların cevapları için yani yazılım için. Sadece şunları söylemek gerekirse, yüksek ve aşağı seviyeli diller var. Ben yüksek seviyeli diller kullanarak yazılım geliştiriyorum. Şahsen sevmiyorum. Aşağı seviyeli daha zevkli ve fazla rakibin yok. Zaten okudukça kavrayacaksın. Seviye olarak araştırırsan onları da ayrı başlık altında araştırırsan iyi bilgi sahibi olabilirsin. Başarılar :)

berkince

MB Üyesi
Tepkiler
2
Merhaba arkadaşım ben de bir sene daha hazırlandım.Dercem 79.500 ne yazık ki.
Elektrik-elektronikte Gebze Teknik ve Muğla Sıtkı Koçman Ü. tutuyor.Ancak makina mühendisliği için Karadeniz Teknik,Osmangazi ikinci öğretim,Kacaeli ikinci öğretim gibi okullar tutuyor.Elektroniğe ilgim bir adım önde.Ne düşünüyorsunuz.Keşke Ktü'de Ee gelseydi.

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Nükleer ve Atom Mühendisi
Üniv
MEPhI, KTÜ
Facebook sayfamızdan verilen bazı yanıtlar. Umarım fikir arayanlara ufak bir nebze yardımcı olur.

Burçak İlbay Mekatronik iyi Üniversitesitelerde okumadığı sürece kötü tercih olur. Çünkü hem elektrik hem mekanik aynı anda kişiye her şeyini anlatamıyorlar iyi bir mekanikçi iyi bir makine mühendisidir iyi bir otomasyoncu veya elektrikçi iyi bir elektrik elektronik mühendisidir. Elektrik elektronik mühendisi mekatroniğe göre alanı geliştir. Mekatronik fabrika tarzı makine ağırlıklı işlerde rağbet görür Ama elektrik elektronik mühendisi şantiye otomasyon enerji sektörü projelendirme gibi çoğu işlerde gerek vardır. Kısaca elektrik elektronik mühendisi olarak benim tavsiyem iyi bir elektrikçi veya iyi bir makinacı olabilirsin ikisi aynı anda olması biraz zordur.

Mehmet Bahadır Çetinkaya Hem Elektronik hem de Mekanik derslerini içermesinden dolayı Mekatronik iyi bir tercih bence. Günümüz üretim hatlarının tamamı mekatronik sistemlerdir. Bu nedenle hem elektronik hem de makina bilgisine sahip mühendislere ihtiyaç duyulmaktadır. Tebrik eder başarılar dilerim.

Onur Akdere bir mekatronik mühendisi olarak bu icinde barindirdigi alanlardan en fazla hangisine daha fazla ilgi ve yetenek varsa ona yonelinmeli ve tercih edilmeli derim.piyasa ya gore bence siralama elektrik muh, makine muh,elektronik muh, bilgisayar muh. sanilanin aksine sonuc olarak ben mekatronik muh hepinize ben tek yeterim bensiz olmaz diye birsey yok

Ahmet Erken Elektrik elektronik tabiki. Makine karşılaştırmasındada yazmıştım mekatronik teknik meslek lisesi öğrencileri için açılmış bir bölüm.mekanik ve elektronik karışımı ağırlıklı olup her konuya değinen geniş bir mühendislik dalı.

Semra Torun Elektrik elektronik ve bilgisayar mühendisliği arasinda tercih yapmamiz gerektiginde sizce hangisi tercih edilmeli ve sebeplerini aciklayabilir misiniz universite tercihi yapmak icin ogrenmek istiyorum

Ahmet Can Ulusoy Avrupa Otomasyona geçiyor biz halen mekatronik mi mekanik mi elektrik mi diye tartisiyoruz :)

Yusuf Kerim Güzel Mekatronik daha iyi bence bu yüzden üniversite tercihlerimin arasında çok sayıda yer alıyor :)

Hikmet Servili Yahu bir birinden alakasız bölümler. Çok az bir yerde kesişiyor elektrik elektronikle. Makina dağıtım iletim elektronik 1 2 güç analizi. Kesiştiği yerler belki elektronik1 ,sinyal sistem matematik türkçe diferansiyel cebir. Plc ayrıca yetki elektrik elektroniktedir. Diğer taraftada makinadadır. Bence elekteik makina arasında tekniker nihetine kullanılacak ara mühendisliktir.

Murat Terzi Elektrik,Elektronik,Makine,Endüstri,Otomasyon,Bilgisiyar Vs MEKATRONİK.

Talip Çay Mekatronikte yüksek lisans yapıyorum elektrik-elektronik mezunuyum..ülkemizde elektrik-elektronik daha rağbette...şu anki iş olanaklarına bakılarak sıralama yapılırsa inşaat, elektrik-elektronik ve makine...

İrfan Kanadikirik
Tabiki de mekatronik

Taner Dinçler Mekatronik, makinaya beyin, elektroniğe bedendir :)

Hakan Özkan altyapı elektrik ise Mekatronik olabilir.

Cem Kavak Mekatronik okumuş biri olarak söylüyorum mekatroniği seçmeyin

Yukarı Alt