Elektrikli Isıtıcı Tasarımı , Isıl ve Maliyet Analizi

Serolar

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Öğrenci
Üniv
Kocaeli
Merhaba ,
Makina Mühendisliği okuyorum Makina Isıl Tasarım dersim için elektrikli ısıtıcı yapma fikrindeyim bunu için şuan ne yapıcağımı ve nasıl yapabileceğimi bilmiyorum.Belli başlı konuları dersleri alsamda böyle bir uygulama için hiçbir fikrim yok . Hangi kitaplardan yararlanabilirim ve nasıl yapabilirim gibi bi fikir sahibi biri yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Yarım _Mühendis

MB Üyesi
Tepkiler
8
Meslek
Ziraat Mühendisi
Üniv
Selçuk Üniversitesi
İşte şu kadar ısıya ihtiyacı olan bir alan var bu alanı ısıtmak için gerekli ısıtıcıýı tasarlayınız. Yada önce ısı kayıplarını belirleyip ona göre bir tasarım mı yapılacak Böyle birşey mi?
İlgili tarihte otomatik birleştirildi:

Isı transferi ve termodinamik kitaplarından yararlanılabilir.

Konu sahibi
Konu sahibi
S

Serolar

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Öğrenci
Üniv
Kocaeli
İşte şu kadar ısıya ihtiyacı olan bir alan var bu alanı ısıtmak için gerekli ısıtıcıýı tasarlayınız. Yada önce ısı kayıplarını belirleyip ona göre bir tasarım mı yapılacak Böyle birşey mi?
İlgili tarihte otomatik birleştirildi:

Isı transferi ve termodinamik kitaplarından yararlanılabilir.
Kesinlikle o şekilde olucak fakat hesaplamaları sadece kitap üzerinden yaptık bu gibi durumlarda nasıl işleniceğini bilmiyorum bunları tasarladığım ısıtıcıya nasıl işleyip analizlerini yapabilirim bir yoku yada sırası var mı

GausMaxwell

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Mühendis
Üniv
Gaziantep Üniversitesi
Dostum nasıl bir ısıtıcı düşünüyorsun bilmiyorum ama sana bir kaç tasfiye vermek isterim.
Öncelikle ısıtıcı dediğimiz şey bir çeşit basit devre yani giriş voltajını dc olarak ayarlayarak(bu benim önerim) buna resistance teli bağlayarak ve bunun çıkışını da toprağa vererek bir ısıtıcı yapabilirsin. Âmâ bunun verimini de arttırman gerek mesela elektrikli ısıtıcıların arkasına yansıtıcı koyarlar ve bu yansıtıcı ısıyı ön tarafa verir. Kumtel vb elektrik ısıtıcı üreticilerin tasarımlarını incelemeni kafandakine uygun ürünü geliştirmeni öneririm.
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

Yukarı Alt