En Bol Mineralin İlk Örneği

Konu, 'Toprak' kısmında Gökhan Özdoğan tarafından paylaşıldı.

?

Türkiye Topraklarında Yeterli Gübreleme Yapılıyor mu

 1. Hayır, her üretimde çok fazla gübreleme yapmalıyız.

  oy sayısı 0
  0,0%
 2. Evet aşırı derecede gübreleme yapılıyor. organik tarım yapmalıyız

  oy sayısı 0
  0,0%
 3. Toprağın kullanımından önce analiz yaptırarak ona göre kullanılması gerekir.

  oy sayısı 4
  100,0%
 1. Gökhan Özdoğan

  Gökhan Özdoğan Yetkili Kişi Yönetici

  Kayıt:
  7 Şubat 2015
  Mesajlar:
  24
  Beğeniler:
  26
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +26 / 0 / -0
  Dünya’nın hacminin yüzde 38’ini magnezyum demir silikat mineralinin yüksek yoğunluklu bir çeşidi olan bir mineralin oluşturduğu biliniyordu. Ancak mineralin ayrıntılı olarak incelenmesi ve özelliklerinin anlaşılması şimdiye kadar mümkün olmamıştı. Çünkü yeryüzünde bu mineralin hiçbir örneği bulunamamıştı. Üstelik kural gereği bir minerale örneği bulunmadan isim de verilemiyor.

  Sonunda Las Vegas’taki Nevada Üniversitesi’nden mineralbilimci Oliver Tschauner ve çalışma arkadaşlarıbir meteorun içinde mineralin örneğine rastladı. Araştırmacılar 20. yüzyılda yaşamış olan Nobel Ödüllü ABD’li fizikçi Percy Bridgman’ın anısına minerale “bridgmanite” adını verdi. Bridgmanite rezervleri yeraltında, yaklaşık 660-2900 kilometreler arasındaki kısımda bulunuyor ve mineralin yerküredeki herhangi bir süreç sonucunda yeryüzüne ulaşması mümkün olmuyor. Bu yüzden de araştırmacılar minerali
  bulmak için dikkatlerini Dünya’ya çarptığında yeraltının derinliklerindekine benzer yüksek sıcaklık ve basınç koşulları yaratan meteor çarpmalarına yöneltmişti. Tschauner ve ekibi ilk “bridgmanite” örneğini Avustralya’da, Queensland’in merkezden uzak bir noktasına düşmüş olan bir meteorun içinde buldu. Araştırmacılar örnek üzerinde yapılacak incelemelerin yerkabuğunun derinliklerinde gerçekleşen olayların modellenmesine yardımcı olacağını düşünüyor.
  CHI MA, CALTECH

  upload_2015-2-12_11-35-57.png