Endüstride RS485 !

BİLİRSHOP

MB Üyesi
Tepkiler
1
Arkadaşlar 3-5 haftadır endüstri alanındaki ilk seri imalatım için seri iletişim yöntemleri hakkında araştırmalar yapıp içinden endüstride kullanım için uygun bulduğum bir kaç protokolle (I2C,SPI,RS232,RS485,MODBUS) denemeler yaptım.Ve sonuçta endüstride çoğu noktada (güven,hız,mesafe,fiyat ..) RS485 diğer protokollerden 1 adım önde olduğuna karar verdim.

3-5 hafta öncesinden de bu konu ara ara vakit ayırdığım bir konu .Ve son 3-5 haftaki yoğunlaşma çalışmalarım üzerine RS485 te artık son noktayı koymak istiyorum.Şu an hedefim yoğun elektronik gürültünün bulunduğu bir ortamda max %0.1 hata payıyla iletişimi sağlayabilmek...

Professiyonel bir RS485 iletişimi için;
1-RS485 hangi entegre kullanılmalı ? (denemelerimde 75176 kullandım)
2-RS485 koblo seçiminde nelere dikkat edilmeli?
3-Sonlandırma direnci tarzındaki koruma önlemleri neler?
4-Gönderilen veri iletişim kalitesini etkiler mi?
5-Plaket yapısının iletişimde etkileri var mı?
6-Devrenin dış elektronik gürültülerden korunması gerekli mi?
7-Veri gönderim iletişim hızı,iletişim güvenliği ve iletişim mesafesi arasındaki bağlantılar neler?
8-Dış elektronik gürültüler için alınması gereken önlemler?
9-Yanlış veri alımının %100 önüne geçmek mümkün mü?
10-Devreler arası toprak hattının veya GND hattının iletişime etkisi var mı?
11-Daha sağlıklı iletişim için önerileriniz?

Konu hakkında araştırmalar ve çalışmalarımın sonuçları burada paylaşacağım.

İnşallah sizinde yardımlarınızla bu başlığı RS485 adına güzel bir kaynak haline getireceğiz.

İyi çalışmalar.

BİLİRSHOP

Konu sahibi
Konu sahibi
B

BİLİRSHOP

MB Üyesi
Tepkiler
1
Arkadaşlar ilk soruma kendim yanıt vererek soruları cevaplarına kavuşturmaya başlayalım inşallah.

1C-RS485 entegrelerinin iletişimin güvenliği açısından rolü oldukça zayıf.Bu entegrelerin kendine has bazı artıları ve eksileri var (LDO , optik, galvanik,otomatik gönderme alma, besleme izolasyonu ...).Ama az öncede söylediğim gibi iletişim güvenliği entegre seçiminde çok fazla dikkate alınması gereken bir parça olmaması sebebiyle bu konuya daha fazla girmeden en çok önerilen Max485,75176 entegrelerden biriyle yola devam etmek istiyorum.

İyi çalışmalar diliyorum.

FxDev

ße Different Everytime!
MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Elektrik Elektronik Mühendisi
Üniv
Ege Üniversitesi
1. madde için: Haberleşme entegresi değil de korumaları çok daha önemlidir. Bu işe başlayanlar Surge ve ESD korumalarına dikkat etmezler fakat olması gerekir. Bunun için ESD Protection diyotlar kullanılır. Bunun yanında line filter da eklemek özellikle iletişim karesinin korunması anlamında önemlidir. Asıl koruma ise izolasyonlu entegrelerle sağlanır.

2) Kablo kesinlikle blendajlı olmalıdır. Dışı blendajlı olan kablonun, içindeki kablolar ise twisted pair gider ise ki böyle kablolar mevcuttur, shield toprağa bağlanarak gürültüler engellenebilir.

3) Sonlandırma direnci bir koruma değil empedans uyumu için olması gerekir.

4) Gönderilen verinin hızı iletişim uzaklığını belirler. Bu tüm iletişim metotları için geçerlidir.

5) Frekanslar çok yüksek olmadığı müddetçe çok da etkisi olduğu söylenemez. Zaten PCB tasarlamayı az çok bilen birinin dikkat etmesi gereken kurallara uyduğu takdirde sorun olmayacaktır.

6) Uygulamaya göre değişse de gereksiz.

7) Karışık bazı formülleri var, ama hız düştükçe mesafe artar.

8) Dış elektronik gürültüler için alınabilecek en kaliteli önlem faraday kafesidir.

9) Mümkün değildir. En güvenli bağlantılardan CAN bile hataya %0.000...0001 gibi olsa da açıktır ki arabalarda kullanılır. Diferansiyel iletişim metoduyla bunun önüne geçmeye çalışılmaktadır.

10) Devreler diferansiyel çalıştığı için yoktur yalnız izolasyonsuz iletişimde toprağa karşı yüzme tehlikesi, iletişim entegresine zarar verebilir.

11) Endüstri artık CAN2.0B'ye kayıyor.

Modbus hakkında daha fazla ayrıntı için:
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

Yukarı Alt