Enerji Sistemleri Mühendisliği Hakkında Yorumlar

Mahsun

Enerji benim hayat felsefem...
MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
Enerji Sistemleri Mühendisliği(Öğrenci)
Enerji Sistemleri Mühendisleri Mezun olduktan Sonra Devletin Hangi Kurumlarında Çalışabilirler, Alacaklar Ünvan Nedir ve Tam Olarak Ne İş yapacaklar? Enerji Sistemleri Mühendisleri hakkındaki yorumlarınız nelerdir? Bilgisi olan biri bizi de bilgilendirirse memnun olurum...

Murat Karakurt

MB Üyesi
Tepkiler
6
eğer hala tercih hakkın varsa tercih etme, bu yıl sadece 1 kişi atandı, özel sektörde mekanik tesisat ya da enerji santrallerinde imza yetkin yok. enerji santrallerine imza atabilmek için SMM belgesi istiyorlar onu da sadece elektrik elektronik mühendisleri alabiliyor. dediğim gibi hala seçmediysen git makine mühendisliği seç aynı işi yapıyorlar tek fark makine mühendislerinin imza yetkisi var

curry37

MB Üyesi
Tepkiler
1
çok kararsızım bu bölümü yazmakta

bumu elektrik elektronik mühendisliğimi

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Nükleer ve Atom Mühendisi
Üniv
MEPhI, KTÜ

Murat Karakurt

MB Üyesi
Tepkiler
6
ya adamların aklını karıştırmayın orada yazdığınız hiçbir şey doğru değil. Devletin hiçbir kurumunda çalışamıyorsunuz. Sadece ilk 2 maddeyi sayabiliriz. Ben 2014 te mezun oldum, mezun olan ilk öğrencilerdenim. Arkadaşım kpss de 17. oldu fakat sadece 1 kişilik kontenjan açtılar, ve herkes boşta kaldı, mezun olduğumuzda 7 aylık iş tecrübesine sahiptik ama piyasada gördüğümüz muamele teknikerden öteye geçemedi. Hiç bir odaya kayıt yaptıramıyorsunuz. Kayıt yaptıramadığınız için de hiçbir imza yetkisine sahip olamıyorsunuz. Herhangi bir santral kurulumuna imza atabilmek için SMM belgesi almanız gerekiyor, SMM belgesini de sadece Elektrik-Elektronik mühendisliğine veriyorlar. Mekanik tesisatta proje çizimlerine sadece makine mühendisleri imza atabiliyor.

Şuan binalar için enerji kimlik belgesi zorunlu ama onu verme yetkimiz bile yok. Bir sürü yere yazılar yazdık fakat saçma sapan cevaplar aldık. İlgilenen hiçbir bakan milletvekili yok, belki enerji ve tabi kaynaklar bakanlığının bile böyle bir bölümden haberi yoktur. O 1 kişilik kontenjanı da Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi açtı, merak ediyorum acaba orada ne iş yapıyor

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Nükleer ve Atom Mühendisi
Üniv
MEPhI, KTÜ
ya adamların aklını karıştırmayın orada yazdığınız hiçbir şey doğru değil.
O makaleyi Enerji Sistemleri Mühendisliği mezunu olan bir yazarımız yazdı. Benin alanım farklı olduğundan çok fazla bilgim yok.

“5627 sayılı enerji verimliliği kanunu ve bu kanuna bağlı Binalarda Enerji Performansı yönetmeliğinde tanımlanmış olarak 1 Ocak 2011 tarihi itibarı ile 50 m² üzerinde inşaat alanına sahip tüm binalara çıkarılması zorunlu hale gelmiştir.” Kanun maddesiyle de çoğu sanayi kuruluşu bünyesinde en az 1 tane de olsa enerji uzmanı bulundurmak zorundadır.

Kaynak Linki:https://www.muhendisbeyinler.net/enerji-sistemleri-muhendisligi-nedir/

Tolga ÖZKAN

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Enerji Sistemleri Mühendisliği
Üniv
Süleyman Demirel Üniversitesi
Murat Karakurt,
Sanırım SDÜ den mezun olmuşsun, bende SDÜ de okuyorum şuan Enerji Sistemleri Mühendisliğinde. Hani bölümü bayağı gömmüşsünde. Ama dediklerini tam olarak tutarlı bi tarafı yok. Başta atama konusunda şuan toplamda üniversiteler dahil 1 kişi değil 22 kişi atandı. Ardından SDÜ den mezun olanların bir kaçına ulaştım. Çoğu proje mühendisi olarak çalışıyor. Ardından iş bulamama konusunda iş yeri eğitiminde tutunamadıysan bu bölümün sorunu değil senin sorunun. Bu arada Makina Mühendisleri Odasına kaydoluyoruz. Şuan bölümün mezunları yazıda anlatıldığı gibi soğutma ve iklimlendirme ( ki biliyor olman lazım dünyadaki enerjinin %55 ini soğutma ve iklimlendirme harcıyor), mekanik tesisat( inşaat ta projeci olarak çalışanlar var) ve rüzgar-güneş(güneş ağırlıklı) sektörlerde güzel istihtam var. Hatta Tam isim vermeden söyleyeyim senih ve raşit okuldan bilirsin belki bu adamlar daha mezun olmadan enerji işinde çalışıyorlardı. Yani demem o ki sen iş yeri eğitimi gibi bir fırsatta bile iş bulmadıysan bu bölümün sorunu değil. İmza yetkisi konusundada, bir santrali çalıştırmak için veya bi fabrika ya da AR-GE gibi yerlerde imza yetkilerinin hiç bir hükmü yoktur.

Kaynak: emo.org.tr/genel/sss.php?grubu=%DDMZA+YETK%DDS%DD. Bu kaynakta imza yetkisinin ne olduğu yazıyor. Yani imza yetkisi sen kendi şirketini veya mühendislik hizmetleri bürosu açacağın zaman gerekli.

Tolga ÖZKAN

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Enerji Sistemleri Mühendisliği
Üniv
Süleyman Demirel Üniversitesi
Enerji uzmanı nasıl olunur biraz onu da araştırmanızı tavsiye ederim
Murat Karakurt,
Sanırım SDÜ den mezun olmuşsun, bende SDÜ de okuyorum şuan Enerji Sistemleri Mühendisliğinde. Hani bölümü bayağı gömmüşsünde. Ama dediklerini tam olarak tutarlı bi tarafı yok. Başta atama konusunda şuan toplamda üniversiteler dahil 1 kişi değil 22 kişi atandı. Ardından SDÜ den mezun olanların bir kaçına ulaştım. Çoğu proje mühendisi olarak çalışıyor. Ardından iş bulamama konusunda iş yeri eğitiminde tutunamadıysan bu bölümün sorunu değil senin sorunun. Bu arada Makina Mühendisleri Odasına kaydoluyoruz. Şuan bölümün mezunları yazıda anlatıldığı gibi soğutma ve iklimlendirme ( ki biliyor olman lazım dünyadaki enerjinin %55 ini soğutma ve iklimlendirme harcıyor), mekanik tesisat( inşaat ta projeci olarak çalışanlar var) ve rüzgar-güneş(güneş ağırlıklı) sektörlerde güzel istihtam var. Hatta Tam isim vermeden söyleyeyim senih ve raşit okuldan bilirsin belki bu adamlar daha mezun olmadan enerji işinde çalışıyorlardı. Yani demem o ki sen iş yeri eğitimi gibi bir fırsatta bile iş bulmadıysan bu bölümün sorunu değil. İmza yetkisi konusundada, bir santrali çalıştırmak için veya bi fabrika ya da AR-GE gibi yerlerde imza yetkilerinin hiç bir hükmü yoktur.

Kaynak: emo.org.tr/genel/sss.php?grubu=%DDMZA+YETK%DDS%DD. Bu kaynakta imza yetkisinin ne olduğu yazıyor. Yani imza yetkisi sen kendi şirketini veya mühendislik hizmetleri bürosu açacağın zaman gerekli.​

Murat Karakurt

MB Üyesi
Tepkiler
6
22 kişi mi atanmış, benim neden haberim yok! Senin bahsettiğin atanma, ''sıradan bir lisans programından mezun olmak'' şartı arayan memurluklar ya da ÖYP den atanma olmasın, eğer öyleyse onu herhangi bir bölümden de yapabilirsin. Onun dışında Enerji Sistemleri Mühendisi olarak 1 kişilik kontenjan açıldı. Bi de mezun olanların birkaçına ulaştım demişsin, mezun olup o proje mühendisi olanlardan bir kaçını söylesene bakalım kimlermiş, merak ettim.
Beni soracak olursan, haziranda mezun olup da en erken iş bulanlardan biriyim, yaklaşık 9 aydır çalışıyorum. 4 ay güneş enerjisinde çalıştıktan sonra şimdi aynı şirketin mekanik tesisat bölümünde çalışıyorum. İşyeri eğitiminde nasıl tutunduğumu da git hocalarına sor istersen.
Makine Mühendisleri odasına kayıt yaptırabiliyorsun da projere imza atabiliyor musun ona bak, gönderdiğin linkte de SMM belgesinin enerji sistemleri mühendisine de verileceği hakkında herhangi birşey göremedim, onu da neden paylaştın bilemedim.
4 ay Güneş enerjisi işinde çalıştım, o işi yapmak istiyorsan ve SMM belgen yoksa, mühendis olmana hiç gerek yok, pazarlama yeteneği olan herkes yapar, en son gidip SMM belgesi olan birine imzalatacaksın. Güneş enerji sektörünün rezaleti hakkında da solarbaba.com un bültenine abone ol da sektördekilerin nasıl sıkıntılar çektiğini gör, hemde mezun olmadan aklında bişeyler şekillenir.
"Yani imza yetkisi sen kendi şirketini veya mühendislik hizmetleri bürosu açacağın zaman gerekli." demişsin. Hedefin çok küçük. Sen gideceksin güneş enerjisiyle ilgili bir proje çizeceksin, bütün hesaplamalarını yapacaksın herşey bitecek, en son gidip bir elektrik elektronik mühendisine imzalatacaksın ve bir de ciddi miktarda para vereceksin, ne güzel. Ben kendi şirketimi veya mühendislik hizmetleri büromu açamayacaksam ne önemi var öyle odaya kayıt olmanın ya da mühendis olmanın.
Birde bana nasıl bir firmada nasıl bir AR-GE departmanında çalışacağını söylesene bileyim.
Sonuç olarak, sen seçmişsin ya da diğeri seçmiş bitmiş, artık bu sektördesiniz ve çalışamak zorundasınız. O makaleyi yazan eleman daha eylülde işe başlayacak, sen ise hala okuyorsun. Sektördeki saçmalıklardan haberdar değilsiniz. Curry37 rumuzlu arkadaşın hala seçme şansı varken aklını karıştırmayın, ikilemde kalmış bırakın seçsin elektrik elektronik mühendisliğini. Enerji Sistemleri Mühendisliğinin önü açılacak diyorlar, evet belki açılır ama verecekleri herhangi ekstra bir hak olmayacak. Enerji Sistemleri Mühendisliğinin ileride elde edeceği haklara zaten Makine Mühendisliğiyle Elektrik Elektronik Mühendisliği şuan sahip ve bize verdikleri zaman onların elinden almayacaklar.

Murat Karakurt

MB Üyesi
Tepkiler
6
Murat Karakurt,

Kaynak: emo.org.tr/genel/sss.php?grubu=%DDMZA+YETK%DDS%DD. Bu kaynakta imza yetkisinin ne olduğu yazıyor. Yani imza yetkisi sen kendi şirketini veya mühendislik hizmetleri bürosu açacağın zaman gerekli.​
mmo.org.tr/miem/egitimler_detay.php?egitimkod=32
bu arada, şu linke tıkla da imza yetkisi sorunu çözülmüş mü çözülmemiş mi gör. Odaya kayıt yaptırabiliyorsun ama en ufak bi mekanik tesisat kursuna katılmak için aranan şartlarda bile makine mühendisi olmanı istiyorlar. Bilmiyorum biliyor musun ama odaya kayıt yaptırdıktan sonra eğitime katılıp eğitim sonundaki sınavdan 100 üzerinden 70 puan alman gerekiyor. Makine mühendisi olsan bile o sınavı geçemezsen imza yetkisine sahip olamıyorsun.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

ebru

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
erü esm
Bende erciyes üniversitesinde okumaktayım maalesef geleceğim hakkında kaygı içinde yaşadığımdan çok güzel kariyer rüyaları görmüyorum bölüm çocuk oyuncağı kolay bölüm değil termodinamik mekanik elektrik belki birazda programlama alanlarında uzmanlaşmak lazım mezun olmak için okurken bunca zorlanmamıza rağmen hiçde tanınmıyoruz şimdi ki aklım olsa maalesef burayı yazmazdım...

dyk

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
erciyes
Bende erciyes üniversitesinde okumaktayım maalesef geleceğim hakkında kaygı içinde yaşadığımdan çok güzel kariyer rüyaları görmüyorum bölüm çocuk oyuncağı kolay bölüm değil termodinamik mekanik elektrik belki birazda programlama alanlarında uzmanlaşmak lazım mezun olmak için okurken bunca zorlanmamıza rağmen hiçde tanınmıyoruz şimdi ki aklım olsa maalesef burayı yazmazdım...

Erciyes üniversitesi mezunuyum. ESM de basarılı bir gano ile tamamladım.1yıldır işsizim.Kaç git terket bölümü,Bizim işimizi elektrik elektronik çiler yapıyor.Sende bende sağda solda mühendislik firmalarında asgari ücrete iş bulursan çalışırsın. Oda seni kabul ederseler tabi.Hele hele kıçı kırık o mekenik mukavemet, ısı termo falan filan hepsi yalan dolan...İş görüşmesine giderken sana diyecek kardeşim dilin var mı?Bırak dersleri dile yoğunlaş Hatta bölümü bırak.Git elektronik oku. makina oku.Kimse bu bölümün ne iş yaptığını bilmiyor.Hakkından hayırlısı olsun

Tepkiler
1
Üniv
Fırat Üniversitesi
Biz kendi bölümümüzü bu kadar gömersek bir yere gelmesini tabi bekleyemeyiz. herkes imza yetkisine takılıyor. güneş santralinde staj yaptığım zaman şantiye şefimiz ilkokul mezunuydu mühendisler ondan emir alırdı. Türkiyede bir çok yeni mühendislik açıldı bunların arasında yazılım, mekatronik, adli bilişim mühendisliği gibi bunların imza sıkıntısı yokmu hiç. eğer imza yetkisi ise olay türkiyede kalıplaşmış mühendislikleri okuyabilirsin sadece elektrik, makine, inşaat. yani diyeceğim şu ki iş kendimizi geliştirmeye bakıyor sadece aldığın dersleri veripte mezun olduktan sonra gelsin iş beni bulsun diye düşünürsek anca yatarız mezun olan arkadaşlarımdan bir çoğu ilk 1 ayda 1.700-2200 TL arası işe başladı veya enerji danışmanlık ofisleri açtılar. Biz başarılı olacağız ki enerji sistemleri mühendisleri iyi iş yapıyorlarmış desinler böyle böyle bölüm bir yere gelir yatarak değil

VarosLordu

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
ytü
Arkadaşlar biz yaptık siz yapmayın.

Bırakın yukarıda yazılmış olan peri masallarını mezun bir enerji sistemleri mühendisi olarak reelde neyle karşılaşacağınızı söylüyorum. İmza yetkiniz yok biz çok dilekçe gönderdik bakanlığa ama affedersiniz siklerine takmadılar. Devlet desen enerji uzman yardımcısı dışında sadece osmaniye korkut ata üni. 1 kişilik kontenjan açmış. Ya bu ne demek Allah aşkına asdfgh. Özel sektör elektrik elektronik müh. ve makine müh. varken seni ne yapayım diyor. Çok kalifiye olmadıktan sonra güzel paralar kazanmak zor. Bana kalırsa odtü, itü, boğaziçi dışında bu saatten sonra mühendislik okumayın. Dışarıda kolunuzu çarpsanız mühendise denk gelir.

Neyse konudan sapmayayım sen ne yapıyorsun diye sorarsanız denetçilik yapıyorum. ne alaka değil mi ? Bölüm gerçekten gereksiz ben mezun oldum 4 yıl okudum bu kanıya vardım. Gereksiz bir mühendislik dalı gördüğümüz derslerde zaten ya makineden ya elektrikten aldığımız derslerdi. Birde nacizane tavsiyem; bu yazıyı okuyan 2. veya 3. sınıfta halen okumakta olan biri varsa direk bıraksın. Boşuna iki veya bir yılınız daha gitmesin. Gider babalar gibi 1 yıl hazırlık yapar makine veya elektrik kazanır gördüğünüz ortak dersleri de saydırıp 2. sınıftan başlarsınız. Sakın korkmayın veya ileride düzelir diye düşünmeyin. Ben okurken 1. sınıfta " lann zaten mezun olana kadar imza yetkisi gelir diyorduk" mezun olalı 2 yıla yaklaşacak bir s.k geldiği yok. Ahahahahah kafamı sikeyim ya neyse sırf bu yazıyı yazmak için üye oldum. Ohhhh be rahatladım amına koyim.

Yukarı Alt