Fikir almak

Tepkiler
0
Meslek
elektrik elektronik mühendisi
Üniv
ahi evran üniversitesi
Merhaba arkadaşlar. Ocak ayında mezun oldum şuan asgari ücret bir firmada çalışıyorum. Zam yapmaya istekli olmayan bir firmanın 8 adet projelenmiş makinaları mevcut. Bu ürünler dışında geliştirilen veya yeni yapılan ürünlerin yazılımına dışarıdan firmalar geliyor. Burada otomasyon yazılımı hakkında fazla tecrübe edinemeyeceğimi biliyorum. Sadece pano hazırlama ve sahada monte işlemlerini görüyorum. Şimdi önümde iki seçenek var .Ya mayıs celbinde 1 yıllık çıkarsa gideceğim orda aldığım 10 aylık maaşın 13-15 bin TL'sini her ay biriktireceğim, geldiğimde ise PLC kursuna yazılıp kendimi geliştirip firma arayacağım. Ya da bu firmadan devam edip 1.5 yıl sonra 6 aylık askerliğe gidip geleceğim. CV'mde 1.5 yıl çalışmış olarak gözükecek .Askere gidersem şuan ki çalıştığım firmanın iki katı para biriktirebileceğim ama CV' de deneyim 2 ay çalışmış olarak gözükecek. Ankara'da min 12 ye iş bulabilir miyim? Hangi yolu izlemeliyim? Ekstra fikirlere açığım.Görüş ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
Kardeşim panoyu ekipmanları iyice öğren, plc işine gelince hiç gerek yok. Her yazılım firması kendine has plc ile çalışır. Istesen de öğrenemezsin, çünkü plc arayüzü de genelde firmalara verilir dışardan kolay bulunmaz bulunsa da iş görmez. Tamamen suan yaptığın isi en ince detayina kadar öğrenmeni tavsiye ederim. Kablo yuksugunden renklerinden efendim kablo markalarından, şalterlerin numaralarından proje cizimine kadar herşeyi öğrenmeni tavsiye ederim. Pano tasarlanması malzeme seçimi v.s. yani bir elektrik panosuna ait ekipmanlari tanıman ve proje cizebilme yetisine sahip olman iyi bir çalışma ile en az 1 sene. Iş hayatı düşündüğün gibi bildiklerinin ve çalışmanın doğrudan bir çıktısı olmuyor. Nasip ile bu işler. Sen kendini geliştir gerisi nasip. Hemen askere girmeni tavsiye etmiyorum. Kendin eline kagit kalemi alip bir pano tasarlayabildiginde "cizebildiginde" askere gidersin.

Yukarı Alt