Fizik öğrenirken bilinmesi gereken matemetik konuları

Kağankağan

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Ögrenci
Üniv
Lise
Ben olimpiyatlara hazırlanıyorum ama öncelikle fizik için gerekli matematik altyapısını oluşturmak istiyorum. Fakat fizik için hangi matematik konularını bilmek gerekir tam bilmiyorum bu yüzden sormak istedim. Fizik yapabilmek için hangi matematik konularını bilmek gerekir?

Yiğit Ünay

MB Üyesi
Tepkiler
9
Meslek
Makine Mühendisliği
Üniv
Balıkesir Üniversitesi
Öncelikle seni başarı azminden dolayı tebrik ederim.
Fizik konusuna gelecek olur isek ben bir makine mühendisliği lisans öğrencisi olarak fiziğin alt dallarını ve matematiği yoğun bir şekilde kullanmaktayım. Kendimden örnek verecek olursam fizik çözebilmek için calculus ( yani iyi bir fonksiyon bilgisi bu fonksiyon bilgisinin , türevlerini , integrallerini iyi alabiliyor olmak. ) bilmek gereklidir. Daha sonrasında fiziksel olayları kafanda iyice canlandırmak sana fayda sağlayacaktır, kafanda canlandırdığın fiziksel olayları iyi bir matematik ile kolayca çözebilirsin.
Şuan lise müfredatındaki matematik konuları ne kadar detaylı bundan bir fikrim yok ama eğer sen şahsi olarak kendimi geliştireceğim diyorsan yüksek matematik kaynaklarına detaylı bakmanı tavsiye ederim.
Olimpiyat için akademik genel fizik kitaplarını incelemen oradaki çözümlü sorulara göz atman sana katkı sağlayabilir.
Sana iyi çalışmalar ve başarılar dilerim..

Konu sahibi
Konu sahibi
K

Kağankağan

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Ögrenci
Üniv
Lise
Öncelikle seni başarı azminden dolayı tebrik ederim.
Fizik konusuna gelecek olur isek ben bir makine mühendisliği lisans öğrencisi olarak fiziğin alt dallarını ve matematiği yoğun bir şekilde kullanmaktayım. Kendimden örnek verecek olursam fizik çözebilmek için calculus ( yani iyi bir fonksiyon bilgisi bu fonksiyon bilgisinin , türevlerini , integrallerini iyi alabiliyor olmak. ) bilmek gereklidir. Daha sonrasında fiziksel olayları kafanda iyice canlandırmak sana fayda sağlayacaktır, kafanda canlandırdığın fiziksel olayları iyi bir matematik ile kolayca çözebilirsin.
Şuan lise müfredatındaki matematik konuları ne kadar detaylı bundan bir fikrim yok ama eğer sen şahsi olarak kendimi geliştireceğim diyorsan yüksek matematik kaynaklarına detaylı bakmanı tavsiye ederim.
Olimpiyat için akademik genel fizik kitaplarını incelemen oradaki çözümlü sorulara göz atman sana katkı sağlayabilir.
Sana iyi çalışmalar ve başarılar dilerim..
Peki bu konuları bitirmek için günde 3-4 saat çalışarak kaç gün çalışmak lazım

Yiğit Ünay

MB Üyesi
Tepkiler
9
Meslek
Makine Mühendisliği
Üniv
Balıkesir Üniversitesi
Peki bu konuları bitirmek için günde 3-4 saat çalışarak kaç gün çalışmak lazım
Tabiki detaylı çalışma ve doğru kaynak seçimi ile günde 3 ila 4 saat süresi yeterli olabilir , benim tavsiyem bolca tanım okuman daha sonra bu tanım yolu ile pratik yapman , matematikte tanımları iyi bilmek avantaj kazandırabilir.

Yukarı Alt