Önemli Forum Yazar Kültürü

Konu, 'Yönetim Duyuruları' kısmında Oğuzhan Mallı tarafından paylaşıldı.

 1. Oğuzhan Mallı

  Oğuzhan Mallı Yetkili Kişi Genel Yönetici

  Kayıt:
  6 Şubat 2015
  Mesajlar:
  525
  Beğeniler:
  414
  Meslek:
  Nükleer ve Atom Mühendisi
  En İyi Cevap:
  11
  Değerlendiriler:
  +519 / 5 / -1
  Üniversite:
  MEPhI, KTÜ
  Yazar Kültürü

  Herkes yazar olabileceğini düşünür; fakat yazar olmakla yazan olmak arasında büyük farklar vardır. Yazı yazmak için yazar olmak gerekmez.. Forumda yazı yazmak için ise forum kültürünü bilmek gerekir. Bunun için iki temel kavram vardır. Birincisi mutlaka Türkçe imla kurallarına uymak, ikincisi açtığınız konuda ya da yazmış olduğunuz mesajda iki üç kelimelik okuyucuya hiçbir anlam ifade etmeyen sözcükler yerine daha zengin metinler girmektir..

  Kendi sesinizi bulun
  İlgi çekici yazılar yazabilmek için kendinize ait bir üslubunuz olması gerekir. Bazen üyenin kendi sesini bulması zaman alır. Sabırlı ve pratik olun. Dünyanın en yetenekli sporcuları gibi sizin de antremana ihtiyacınız olabilir.

  Kendiniz olun
  Hava atmayın ya da olmadığınız biri gibi davranmayın. Deneyimsiz üyeler iki tür hataya düşerler: Ya olmadıkları kadar akıllı gözükmeye çalışırlar ya da ciddi.

  Doğal olun
  Kendinizi biriyle konuşuyormuş gibi düşünün. Eğer deneyimli usta bir forum yazarı olduğunuzu düşünmüyorsanız edebi olmaya çalışmaktan kaçının. Cümlelerinizin içinde beş tane sıfat ya da bir iki tane bağlaç olması, yazılarınızın edebi değil sıkıcı olmasına neden olur. Kısa cümleler kurmayı unutmayın. Kısa cümlelerle yazmak anlatım bozukluğu yapmanızı da engelleyecektir.

  Yaratıcı olun
  Yazıya biraz yaratıcılık ve mizah katmak iyidir. Bir çok okur bundan hoşlanır. Her hangi bir şirketin ya da kurumun sitesi üzerinde çalışıyor olsanız bile resmiyetten uzak durmaya çalışın. Tabii ki bu noktada, bir sonraki ipucuna da dikkat etmeniz gerekiyor.

  Konuşma tarzınız konuya uygun olsun
  Çok ciddi konulardan bahsederken şaka yapmayın. Esprileriniz saygısız veya kırıcı olmasın. Bu sizi önemsizleştirir ve şöhretinize zarar verir. Espirili olun, eğlenceli olun ama okurla aranızdaki mesafeyi korumayı ve saygılı olmayı bilin.

  Yazım kurallarına uyun
  Yazınızı bitirdikten sonra ön izleme yapın ve bir kez daha okuyun. Yazım hatalarını düzeltin. Görünüş önemlidir. Bir kelimenin nasıl yazıldığından emin değilseniz Türk Dil Kurumu Yazım Kılavuzu'nda kontrol edin. Yazım hataları ile dolu bir sayfada ölümsüzlüğün sırrını bile verseniz size kimse inanmaz.

  Duygularınızı ifade etmekten çekinmeyin
  Çekingen üyeler bir köşeye sinip sürekli yazacakları şey hakkında endişelenirler. Yazdığınız yazılar tat versin, biraz cesur olun. İlginç konuları ele almaktan kaçınmayın.

  Uzmanlık alanınız hakkında yazın
  Eğer bir alanda uzmansanız o alan hakkında yazın. Okurlar sizin bu konuda söyleyeceklerinizi çok merak edeceklerdir.

  Değerlerinize bağlı kalın
  İnandığınız şeyleri yazın, hata yapmaktan korkmayın. Hata yaptığınızda eleştiriye açık olun ve özür dileyerek hatanızı düzeltin.

  Diğer üyeler ile empati kurun
  Yazılarınıza üyelerin perspektifinden bakmayı ihmal etmeyin. Ne kadar çok denersen, o kadar iyi yaparsın. Doğrusunu söylemek gerekir ise, bunun yerine "Biraz daha denersen, daha iyi yapabileceğine inanıyorum." cümlesi ile daha etkileşimli bir anlatım sağlayabilirsiniz.

  Eleştiriye açık olun
  Bazı üyeler zekice eleştiriler yapıp tartışmaya açık olacak, bazıları size saldıracak, bazılarıysa asıl noktayı tamamen kaçırıp akıllarına geleni söyleyecektir. Üye yorumlarını kişisel bir saldırı olarak algılamayın.

  Yazınızı işlevsel hale getirin
  Başlıklarınızın hem yazınız hakkında bilgi vermesine hem de ilgi çekici olmasına dikkat edin. Yazınıza ara başlıklar koyun ve önemli kısımlarını koyu (bold) ve eğik (italik) yazarak ya da altını çizerek vurgulayın. Uzun paragraflar halinde yazmayın. Paragraflarınız 3-4 satırı geçmesin. Gerektiği zaman madde imleri (bullets) kullanın.

  Yazınızı görsel malzemelerle süsleyin
  Yazılarınıza görseller koyarak onu daha okunur hale getirin. Görseller sadece "süs" olarak kullanılmaz bilgi vermek amacıyla da kullanılır. Örneğin yazınızda Galata Kulesi'nden bahsediyorsanız, Galata Kulesi fotoğrafı kullanmaya çalışın.

  Kaynaklarınızı belirtmekten çekinmeyin
  Pek çoğumuz yazı yazarken bir takım kaynaklar kullanırız. İnternette yazan pek çok kişi kullandığı kaynakları kendi emeğini değersizleştireceğini düşündüğünden saklar. Bu başkasının emeğini çalmak anlamına gelir. Başkalarının yazdıklarından yararlanmak emeğinizin değerini düşürmez. Ünlü yazarların hepsi başkalarının yazdıklarından yararlanmışlardır. Yazılarınızın sonunda yararlandığınız kaynakları belirtmeniz şartıyla bu çok doğal bir durumdur. Aynı kural kullandığınız görsel malzemelerle ilgili olarakta geçerlidir. Eğer bulabilirseniz yazınızın altına, kullandığımız görselin kime ait olduğunu da yazmalısınız. Kaynakça vermek yazdığınız yazının güvenilirliğini ve forumun değerini artıracaktır.

  Konulardaki anlam bütünlüğünü bozmayın
  Sitede her konu bir konu başlığıyla açılmakta ve herkes tarafından konu başlığıyla ilgili yazışmalar yapılmasını beklemekteyiz. Açılan konuları kişisel konuşmalara çevirmeyin, konulardaki anlam bütünlüğünü bozmayın. Konuların anlam bütünlüğünü korumak sitenin kalitesinin doğrudan artmasına yardımcı olacaktır.
   
  • Beğen Beğen x 7
 2. Esahin.ast

  Esahin.ast MB Üyesi

  Kayıt:
  6 Kasım 2015
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  1
  Meslek:
  Assubay
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +1 / 0 / -0
  Üniversite:
  Akdeniz Üniversitesi
  Cok guzel bilgiler bunlar. Tesekkur ederim.
   
  • Beğen Beğen x 1