Geliştirme Kartlarında Klon mu Orijinal mi ?

Yunus Emre

Yetkili Kişi
MB Üyesi
Tepkiler
12
Meslek
Elektronik Mühendisi
Gün geçtikçe bizlerin elektronik programlama becerilerimizi geliştirebileceğimiz, bir birinden üstün özelliklere sahip geliştirme kartları çıkmakta piyasaya. Bu geliştirme kartlarından bazıları “açık kaynak” felsefesini benimsedikleri için ürünlerin çizimlerini kodlarını vs. bütün ihtiyaç duyulacak bilgilerini paylaşıyorlar.

Durum böyle olunca önümüze ürünlerin hem orijinalleri hem de klon denilen, sahteleri çıkmaktadır. Klon ürünler genel de fiyat bakımından orijinal ürünlerin hemen hemen yarı fiyatınadır. Çünkü kullanılan malzeme ve işçilik kalitesi orijinal ürüne göre düşük. Ama yine den orijinali gibi iş görüyor.

Örneğin basit geliştirme kartlarından Arduino’yu ele alalım. Orijinalin fiyatı ülkemizde 55-60 TL iken klonun fiyatı 25-30 TL civarında. Orijinali hoş bir ambalaj kutu içerisinde gelirken klon sadece statik poşetlerde geliyor. Orijinalinde sticker, kitapçık gibi şeyler varken klonda sadece Arduino alıyorsunuz.

Orijinal ürünler ile klonlar arasında böyle farklar var. Tabi ki klon ürünün arızalı çıkma ihtimali de orijinal ürüne göre yüksek. Güvenilir yerlerden alınırsa klon ürünlerde bir sıkıntı yaşandığı zaman satıcı ile iletişime geçip sorunu çözebilirsiniz.

Auwlano

Emre Y.
MB Üyesi
Tepkiler
12
Meslek
Social Engineering
Üniv
İnönü Üniversitesi
Belli bir yere kadar Klon bence. yeni şeyler deneyip bir şeyleri öğrenme amacı içerisindeyken klonlar hem gerektiği zaman geri dönüşümlü olarak kullanılabilir. Ancak gel gelelim gerçek önemli bir iş için kullanacağımız kartlara. Bunlarda ise ben orijinal ürün kullanılması taraftarıyım. Zaten orijinal kartlara ihtiyaç duyacağınızı anladığınızda gerekirse yurt dışından alabiliriz. Bu da, fiyat olarak daha ek bir indirim sağlayacaktır.

Zerakmek

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Galatasaray
Belli bir yere kadar Klon bence. yeni şeyler deneyip bir şeyleri öğrenme amacı içerisindeyken klonlar hem gerektiği zaman geri dönüşümlü olarak kullanılabilir. Ancak gel gelelim gerçek önemli bir iş için kullanacağımız kartlara. Bunlarda ise ben orijinal ürün kullanılması taraftarıyım. Zaten orijinal kartlara ihtiyaç duyacağınızı anladığınızda gerekirse yurt dışından alabiliriz. Bu da, fiyat olarak daha ek bir indirim sağlayacaktır.
Ben yine de katılamayacağım. Çünkü Türkiye'de yonga inşasını bilen kimse yok gibi. Dolayısıyla aldığınız kartta herhangi bir hata olduğunda nereden kaynaklandığını tespit edip tamir edebilecek kimse olmadığına göre sigorta kapsamında olması önemli bir kriter ama Arduino yerine almışken değmesi açısından Raspberry Pi'yi tavsiye ederim çünkü çok daha aktif bir cemiyete sahip takıldığınız konuda yardım alabilmek açısından. Benim asıl anlamadığım, ellerinde onlarca pazarlamacı varken ucuz ve KDV'si yüksek ürünler ürettirebilecek böyle bir ürünü genel siber satıcılar (Markafoni, Trendyol vb.) neden alıp kampanya ile pazarlayıp daha ucuza satmadığı. Üç ayda bir yapsalar ve Markafoni İndirim Kodu ve Kampanya Kuponu Nisan 2017 — Promocodius.com gibi çok kanallı satış yöntemlerini kullansalar, her defasında stoğu tüketebileceklerine eminim. Hiç bir şey olmasa çocuk bilgisayarı olarak pazarlayabilirler.

harun.ozturk

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Onsekiz Mart Üniversitesi
Merhabalar. Orjinal mi yoksa klon mu konusu her projeye göre değişir. Bununla birlikte ilk başta ki arkadaşın dediği gibi programlar ve geliştirme kartları sürekli artmakta ve gelişmekte. Örneğin arduino ile raspberry'i aynı kategorideymiş gibi sınıflandırmışsınız ama farklıdır onların ikisi. Bununla birlikte oldukça fiyat farkı da vardır. Eğer raspberry pi'leri o kadar çok seviyorsanız ben size daha iyi bir model söyleyeyim de hayran kalın sizde benim gibi :)

Odroid'i duymuş muydunuz? Şu link (domirobot.com/odroid-c2-64-bit-quad-core-single-board-computersbc-pmu2098) ten bir bakın derim. Türkiye'de zaten bir Domirobot satmakta. Açıklama kısmına da bakarsanız Odroid modellerinin arasındaki farklarla birlikte raspberry pi ile açık ara farkını da göreceksiniz ;);)

Yani kısaca şunu diyebilirim ki , Profesyonellikle birlikte yapılacak çalışmaya bağlı olan geliştirme kartları sürekli olarak değişiklilik gösterebilir. Bazı projede sadece arduino yeterli olurken bazı projelerde raspberry kullanmak gerekli olabilir. ;)

ersinkecis

MB Üyesi
Tepkiler
4
Meslek
Kıdemli Yazılım Geliştirme Uzmanı
Üniv
Anadolu + Erciyes
gömülü yazılım güvenliği ile ilgili çalışırken klon arduino'larda seri numarasının dönmediğini öğrendik.
orjinal arduino'da seri numarası dönüşü oluyor. çipteki seri numarasına göre de kopya koruması
geliştirme imkanınız oluyor.

kocakus

MB Üyesi
Tepkiler
6
Üniv
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Merhabalar;
Orjinal mi klon mu sorusuna verilecek cevap elbette ki orjinal alınması ancak malesef ülkemizdeki USD/TRY paritesi nedeni ile her zaman mümkün olmuyor. Ersin Bey'in de dediği gibi sadece malzeme kalitesi değil, diğer seri numarası vs nin de alınamıyor olması diğer eksi yönleri.

Yukarı Alt