Güneş enerjisi ile çalışan araba

Mert Güner

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
BAYBURT ÜNİVERSİTESI
İyi günler okulda hocalarımıza birlikte güneş enerjisi ile çalışan araba yapıp yarışmalara katılmayı planlıyoruz. Ben aracın dış kaplama ve malzeme kisminda çalışacağım. Öğrenci olduğum için pek bir bilgim yok ( elbette araştırma yaptım ama sağlıklı bir bilgiye ulaşamadım ) Sizden ricam dış kaplamada hafiflik ve dayanıklılık için hangi malzemeyi kullanabilirim yada sürtünme yi nasıl minimum sağlarim . Bu tarz konularda yardım istiyorum.

ms.mechanic

MB Üyesi
Tepkiler
3
Meslek
Öğrenci
Üniv
Ondokuz Mayıs Üniversitesi
aracin surtunmesini azaltma konusunda sana en cok yardimi dokunacak olan sey araclarin aerodinamik testi. onlari incele. ayrica yaris arabalarinin dis kaplamasi hakkinda bilgi bulabilirsen sana cok faydasi olur ama dedigim gibi surtunme icin aerodinamik testi ve gelecegin arabalari sana fikir verebilir

mertcan.19

MB Üyesi
Tepkiler
8
Meslek
ÖĞRENCİ
Üniv
KARAMANOĞLU MEHMET BEY ÜNİ
kaportayı titanyum yapabilirsiniz sağlam ve hafif olur ayrıca sürtünme içinde manyetizmadan yaralanabilirsiniz

Konu sahibi
Konu sahibi
Mert Güner

Mert Güner

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
BAYBURT ÜNİVERSİTESI
Fiber karbon varken neden titanyum mu kullanalım ? Bildiğim kadarıyla titanyum Fiber karbon göre daha ağır . Bilmişlik asla taşlamak istemem ama bugatti bile fiber karbon kullanıyor dis malzemede . Bu konuda rica etsem açıklık getirebilir misiniz ?

AlperŞAŞAL

MB Üyesi
Tepkiler
18
Meslek
Kalite Mühendisi
Üniv
Dokuz Eylül Üniversitesi
Titanyum kullanılmasına gerek olduğunu düşünmüyorum. Gereksiz ağırlık ve fiyat arttırıcı bir unsur. Uygulamasının da kolay olacağını zannetmiyorum. Hafiflik ve mukavemet olarak kompozit doğru tercih olacaktır. Her üniversitenin güneş enerjisi ile çalışan aracı var. O kişiler ile iletişime geçip en doğru bilgiyi alabilirsin. Dokuz Eylül mezunu olarak Solaris arabası ile ilgili bilgi alabilirsin.

Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

ndm

MB Üyesi
Tepkiler
4
bor karbür kullanabilirsiniz çelikte sert ve alüminyumda daha hafif ayrıca borun sürtünmesi daha düşüktür.

ms.mechanic

MB Üyesi
Tepkiler
3
Meslek
Öğrenci
Üniv
Ondokuz Mayıs Üniversitesi
kaportada surtunme katsayisi 0.3e ne kadar yaklastirabilirsen o kadar az surtunmeye sahip olur. evet bor karbur iyi fikir surtunmesi de dusuk istedigin gibi bir proje olur boylece

Konu sahibi
Konu sahibi
Mert Güner

Mert Güner

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
BAYBURT ÜNİVERSİTESI
Peki bor karburun maliyeti ne kadardır ? Kompozit veya herhangi bir başka malzemenin fiyatına göre ? Çünkü bize sizinde bildiğiniz gibi daima maliyete bakın diyorlar da

AlperŞAŞAL

MB Üyesi
Tepkiler
18
Meslek
Kalite Mühendisi
Üniv
Dokuz Eylül Üniversitesi
Malzeme seçerken sadece teknik açıdan bu daha iyi diye karar verilmez. Kullanıldığı yere göre fiyat, uygulanabilirlik, temin edilebilirlik gibi kriterler göz önünde bulundurulur. Ayrıca söz konusu güneş enerjisi ile çalışan araç ilk defa yapılmayacak. Dediğim gibi bütün üniversitelerde mevcut. Onlardan bilgi almanı şiddetle tavsiye ediyorum. Facebook sayfalarından ya da iletişim adreslerinden bilgi alabilirsin. Burada verilen bilgileri tabi ki değerlendir, hepsi değerli önerilerdir ama biraz kafanı karıştıracak gibi duruyor.

Yukarı Alt