Hangi Analizleri Yapmalıyım?

lLouie

MB Üyesi
Tepkiler
16
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Resimde gördüğünüz kesici takımı kullanarak Ansys üzerinde analiz yapacağım, fakat hangi analizleri yapacağıma karar veremedim.
Parça üretimi sürecinde parçanın şekil değiştirmesi (preslerde kesme ve bükme analizleri gibi), parçanın bir hacim kalıbı içinde akması ve ısı değişimi gibi (döküm, enjeksiyon, moldflow) parçaya uygulanan fiziksel büyüklerin üretime etkisi gibi (örneğin lazer kaynağının ısı etkisi) gibi verilen örneklere göre bir analiz yapmalıyım. Toolboxta bulunan hangi analizleri kullanacağım, bu kesici takım için. Bu konu hakkında rica etsem yardımcı olabilir misiniz?

Saygılarımla,

Dosyalar

Mining Engineer

Late is better than never....
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
202
Meslek
MEXT Research Fellow
Üniv
Kawamura Advanced Mining Tech
Daha önce hiç Ansys kullanmadım ama şöyle bi
Resimde gördüğünüz kesici takımı kullanarak Ansys üzerinde analiz yapacağım, fakat hangi analizleri yapacağıma karar veremedim.
Parça üretimi sürecinde parçanın şekil değiştirmesi (preslerde kesme ve bükme analizleri gibi), parçanın bir hacim kalıbı içinde akması ve ısı değişimi gibi (döküm, enjeksiyon, moldflow) parçaya uygulanan fiziksel büyüklerin üretime etkisi gibi (örneğin lazer kaynağının ısı etkisi) gibi verilen örneklere göre bir analiz yapmalıyım. Toolboxta bulunan hangi analizleri kullanacağım, bu kesici takım için. Bu konu hakkında rica etsem yardımcı olabilir misiniz?

Saygılarımla,
Bu PDF de toolboxlar açıklanmış yardımcı olabilir.

Dosyalar

Konu sahibi
Konu sahibi
lLouie

lLouie

MB Üyesi
Tepkiler
16
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Öncelikle zamanınızı ayırıp cevapladığınız için çok teşekkür ederim. Benim sormak istediğim, kesici takımlar ile ilgili hangi analizleri yapmalıyım? Dün explicit analizini yaptım ama acaba kesici takımın işleme sonrasındaki ya da işleme sürecindeki durumu için başka hangi analizleri yapmak lazım ondan emin değilim

Eyüp ÖCAL

MB Üyesi
Tepkiler
47
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Erciyes Üniversitesi
Üzerine düşen kesme kuvveti ile mukavemet analizi yapabilirsin.
Üzerine düşen ısı ile sulu veya susuz çalışma sonuçlarını karşılaştırabilirsin.
Darbeli ve ya darbesiz çalışma durumunda(titreşim etkisi) kırılma ömrünü tespit edebilirsin.

Konu sahibi
Konu sahibi
lLouie

lLouie

MB Üyesi
Tepkiler
16
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Çok teşekkür ederim