imalat mühendisliği

Konu, 'Sorum Var' kısmında ecemdemir tarafından paylaşıldı.

1. ecemdemir

ecemdemir MB Kulüp

Meslek:
    imalat mühendisliği
    En İyi Cevap:
    0
    Değerlendiriler:
    +4 / 0 / -0
    Üniversite:
    düzce üniversitesi
    imalat mühendisliği 1. sınıf öğrenciyim. Bölümüm genelde makine mühendisliğinin gölgesinde kalıyor. Mezun olduktan sonra nitelikli bir şekilde sektöre atılabilmem için öğrenci iken yapmam gerekenler hakkında tavsiyelerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim :)

2. Deduska

Deduska MB Üyesi

Meslek:
    Developer
    En İyi Cevap:
    9
    Değerlendiriler:
    +153 / 1 / -0
    Makine mühendisliği ile arasında pek bir fark yok diyebiliyorum. Sadece seçmeli dersler konusunda farklılıklar var. Makine Mühe. imalat tarafı diyebilirim galiba. Bol bol okuyup kendini geliştir. İlk önce okuduğun bölümün ne olduğunu araştır ne iş yaptığını. Sonra makinenin gölgesinde neden kalıyorsunuz bunu araştır ve o açığı kapatarak gölgeden kurtul.

Alanını bulduktan sonra. İşi tam anlamıyla mantığını anladıktan sonra. Otur ilk önce projeleri izle. Mega yapıları izle ufkunu aç. Zaten projeleri gördükçe hayallerin büyüyecek. Mesela;

Erasmus yapmayı unutma. Başarılar. :)

3. ecemdemir

ecemdemir MB Kulüp

Meslek:
    imalat mühendisliği
    En İyi Cevap:
    0
    Değerlendiriler:
    +4 / 0 / -0
    Üniversite:
    düzce üniversitesi
    Teşekkür ederim :)

• Beğen Beğen x 1
  4. Atakan Akbulut

Atakan Akbulut Yetkili Kişi Moderatör

Meslek:
    R&D Embedded Systems Software Engineer
    En İyi Cevap:
    5
    Değerlendiriler:
    +63 / 0 / -0
    Merhabalar ,

Her sektörün iyileri vardır. Asıl önemli olan en iyilerin arasına girmek. Makine - imalat benzer dersleri almaktadır Fakat 3. sınıftan itibaren Ciddi oranda farklılıklar oluyor.
    Önerim teknik makaleleri okumanız.

• Katılıyorum Katılıyorum x 1
  5. ecemdemir

ecemdemir MB Kulüp

Meslek:
    imalat mühendisliği
    En İyi Cevap:
    0
    Değerlendiriler:
    +4 / 0 / -0
    Üniversite:
    düzce üniversitesi
    3. sınıftan itibaren seçmeli dersler konusunda kendimi geliştirebilmem mümkün tavsiyeleriniz için teşekkür ederim :)

6. imalatciibey

imalatciibey MB Üyesi

En İyi Cevap:
    0
    Değerlendiriler:
    +1 / 0 / -0
    Üniversite:
    Atilim Universitesi
    merhabalar bende imalat müh. 1.sınıf öğrencisiyim...Hazırlıkta yaptığım bi araştırma vardı.Kariyer.net sitesinden imalat mühendisi arayan iyi veya kötü tüm şirketieri araştırıp benden ne gibi nitelikler istediğine baktım...ortalama 200 iş ilanını çıkartıp bölümümle ilgili benden neler istiyor araştırması yaptım..sende yapabilirsin ve aklında soru işareti kalmaz meslektaşım ;):)

• Beğen Beğen x 1
  7. ecemdemir

ecemdemir MB Kulüp

Meslek:
    imalat mühendisliği
    En İyi Cevap:
    0
    Değerlendiriler:
    +4 / 0 / -0
    Üniversite:
    düzce üniversitesi
    Çok teşekkür ederim :)

8. Riquelme

Riquelme MB Kulüp

En İyi Cevap:
    1
    Değerlendiriler:
    +8 / 0 / -0
    Üniversite:
    İstanbul Teknik Üniversitesi
    Merhabalar, 4.sınıf Makine Mühendisliği okuyup çift anadal programından İmalat Mühendisliği yapmaktayım. Naçizane imalat mühendisliğine dair yaptığım çıkarımlar;

- İş hayatında üretim ya da kalite kontrol alanında uzmanlaşabilirsiniz.

1- Katı Modelleme ( Solid Modelling )
    2- NC Programlama dili öğrenebilirsiniz. Bu size, Makine Tezgahını(CNC, vs.) programlayarak istediğiniz parçayı imal etmenizi sağlar. Başlangıç olarak, "APT Code" ,"NC Code" gibi temel dillerden başlayabilirsiniz.
    3- Önemli bilgisayar destekli üretim sistemleri ( AS/RS , İmalat Makineleri, İmalat Robotları,vs. ) hakkında bilgi sahibi olmanız. En azından her birinin temel çalışma prensibini bilmeniz yararınızadır.
    4- Toplam Kalite Yönetiminin esaslarını ve mükemmelliği yakalamak için geliştirilen yöntemleri bilmeniz, "örnekleme" , "kaizen ", "6sigma","5s","Takt Time", "Muda-Mura-Muri", "Yalın Üretim","Pull System", "Push System" , " KANBAN", "Benchmarking", "Outsourcing", "Esnek Üretim Sistemleri","Just-in Time", "Poke - Yoke" ve sair yöntemleri, uygulamalarıyla birlikte çözümlenmesi , eğer mümkünse sertifikalarla taçlandırılması.
    5- Quality Function Deployment (QFD) , FMEA ( Failure Mode Effect & Analysisi "Hata Türleri Etkileri ve Analizi ) gibi önemli yöntemleri uygulamakta yetkin olmak her zaman size avantaj sağlayacaktır.

Şahsi bilgilerim bu yönde, umarım işinize yarar.

Başarılar

• Beğen Beğen x 2
  9. YC48

YC48 MB Üyesi

Meslek:
    MAKİNE VE İMALAT MÜHENDİSLİĞİ ÖĞRENCİSİ
    En İyi Cevap:
    1
    Değerlendiriler:
    +10 / 0 / -0
    Üniversite:
    SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ
    Merhaba bende İmalat Mühendisliği 2. Sınıf öğrencisiyim. Bölümün Makina Mühendisliğinin gölgesinde kaldığını düşünme sebebin isminin duyulmuş olmaması. Çünkü dersleri karşılaştırdığında eksik ders almadığını göreceksin. Tabii ki İmalat dalından bahsediyorum Makinanın. Makina Mühendisliğinde farklı dallar var ve bazı üniversitelerde dal seçimi var. 3. Sınıfta diye biliyorum. 3. Sınıfta dal seçiyorsun ve o dalın derslerini alıyorsun. Mesela İmalat seçen bi adamla sen aynı isi yapıyorsun hatta 4 sene İmalat okuduğun icin daha avantajlı olabilirsin. Ama şöyle biseyde var bazı universitelerdede dal seçimi yok. O adam mezun olunca istediği dalda çalışabiliyor galiba. Ama benim araştırmalarıma göre bi Enerjide bi Imalatta çalışmıyor onlarda kendini hangi dalda yetistirirse o dalda çalışıyor. Ve yine kendi gözlemlerime göre genelde bölüm ismine değil bilgine bakıyorlar. Aynı isi hem Makinacı hem İmalatçı hem Malzemeci yapabilir mesela :) @ecemdemir