Insaat ve makine muhendisliginin iş imkanları ve maaşları

Oğulcan Demirtaş

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Yok
Üniv
Yok
Konustugum insanlar gozumu cok korkuttu acikcasi matematik ve fizike ilgim var ve mezun olduktan sonra diplomanin ve dilin cok onemi yok cunku is bulmak cok zor diyorlar. Deneyimli olan insanlar bile işsiz kalabiliyor diyorlar. Bu konularda aydinlatirsaniz beni cok sevinirim doğru bir tercih yapmak istiyorum.

Serkan Yazak

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
63
Meslek
Makine Mühendisligi
Mühendislik için kilit roller; mezun olduğun üniversite, ileri seviye ingilizce veya almanca(makine müh.). Diplomanın ve dilin önemi yok diyen kişiler sanırım ciddi manada söylememişlerdir bunu. :)

Mining Engineer

Late is better than never....
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
202
Meslek
MEXT Research Fellow
Üniv
Kawamura Advanced Mining Tech
Dil en önemli kilit taşıdır. Dil bilmeden mezun olursan kariyerinde çok fazla ilerleme elde edemezsin.

Konu sahibi
Konu sahibi
Oğulcan Demirtaş

Oğulcan Demirtaş

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Yok
Üniv
Yok
Dil en önemli kilit taşıdır. Dil bilmeden mezun olursan kariyerinde çok fazla ilerleme elde edemezsin.
Hocam bir de kontenjanlarin 190 180 ve 210 larda seyretmesinin ne gibi avantajı ya da dezavantajı vardir? İtu ve odtu insaati 180 190 ytu nin ise 60 burada sadece siralamasi daha iyi olani mi tercih etmeliyim?

Mining Engineer

Late is better than never....
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
202
Meslek
MEXT Research Fellow
Üniv
Kawamura Advanced Mining Tech
Hocam bir de kontenjanlarin 190 180 ve 210 larda seyretmesinin ne gibi avantajı ya da dezavantajı vardir? İtu ve odtu insaati 180 190 ytu nin ise 60 burada sadece siralamasi daha iyi olani mi tercih etmeliyim?
ODTÜ, İTÜ ve YTÜ arasında sıralama vs fark etmez, girebiliyorsan öncelik ODTÜ olmalı daha sonra İTÜ, en son YTÜ olmalı. Kontenjanlara çok takılma alacağın eğitim önemli. ODTÜ gibi bir yere girersen kalifiye olarak çıkarsın.

ahmethavuz

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
Makina Mühendisi
Üniv
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Makinada iş imkanı çok fazla, fakat maaşlarda durum pek iyi değil, sektörden sektöre maaş farkları var, savunma sanayiinde gerçekten iyi maaşlar var fakat oraya girebilmek için hem gerçekten iyi bir üniversiteden (ODTÜ,Bilkent,İTÜ, belki YTÜ) en az 3 ortalama ile mezun olman lazım. Dil çok önemli, zaten ingilizcen yok ise iş gerçekten çok zor, almancayı da yanına eklersen çok iyi olur. Programlama dili bilmek de önümüzdeki dönemde artık ingilizce bilmek kadar gerekli olacak, o yüzden bu da önemli bir detay. Savunma sanayiinde başlangıç maaşları yaklaşık 8k, fakat 5 yıl sonra ciddi artıyor diye duydum. Onun dışında genelde maaşlar 5-6 k civarında seyrediyor. İnşaat mühendisliğini çok bilemiyorum ama sektörde durgunluk olduğundan iş imkanlarında geçici bir düşüş olabilir lakin her zaman en iyiler iş bulmayı başarır (odtü ve itü mezunu, kendini geliştirmiş bir inşat mühendisi her şekilde iş bulur). Üniversite sıralamaları da zaten bu yüzden düştü, bi 4 yıl önce 10k ile alan Odtü inşaat bu sene 43 k ile kapattı, bu aslında bi fırsat, sektör bi 10 yıl sonra düzelince buralara gidenler avantaj sağlamış olacak çünkü düşük puan ile iyi bir üniversitenin iyi bir bölümünden mezun olmuş olacaklar.

Yukarı Alt