İş Sağlığı ve Güvenliğinde Proaktif Yaklaşım

Kayıt
13 Mart 2015
Mesajlar
7
Tepkiler
20
Meslek
Endüstri Müh.
Üniv
Kırıkkale Üniversitesi
Proaktif Yaklaşım

Merhabalar bu yazımda ülkemizde de sık sık gündeme gelen "İş Sağlığı ve Güvenliği"konusunda benimsenmesi gereken bir yaklaşım olan Proaktif Yaklaşımdan bahsedeceğim.

Proaktif yaklaşıma geçmeden önce Reaktif Yaklaşımı anlatmakta fayda var. Tepki gösterebilen anlamında kullanılan "reactive" ancak olay gerçekleştikten sonra verilen aksiyondur.

İşletme bazında düşünürsek;

iş yerinde oluşabilecek kaza,yaralanma hatta can kayıplarından sonra alınan önlemlerdir. Ancak bu olayların gerçekleşmesi durumunda işletme hem manevi hemde maddi olarak yıpranmaktadır. Bunların önüne geçebilmek için "ileriye yönelik" anlamında bir davranış biçiminde olan "proactive" yaklaşımı gündeme gelmiştir.
reaktif-proaktif-yaklasim-D0C3-9A6E-B3FD.jpg

İş sağlığı ve güvenliği kanununda:

Halbuki, gündeme gelen proaktif yaklaşıma göre, işverenler işletmeleriyle ilgili olarak iş riski analizi yapacaklar, saptadıkları tehlikeleri yok etmek veya iş riskini en aza indirmek üzere alınması gereken önlemleri belirleyecekler, alınan önlemleri sürekli gözden geçirerek günün şartlarına uygun hale getirecekler, mevcut durumu sürekli olarak daha iyiye götürmeye çalışacaklar, çalışanları eğiterek bilgilendirerek sağlık ve güvenlik koşullarınının iyileştirilmesinde katılımcı olmaları sağlanacaktır...
şeklinde proaktif yaklaşımdan bahsetmektedir.

Proaktif yaklaşım tehlike ve risk kavramlarını referans alarak risk analizi,kabul edilebilir risk gibi metodlardan faydalanır.

Kısacası proaktif yaklaşım olay gerçekleşmeden önce iş yerini çalışanlar için güvenli ve huzurlu bir ortama dönüştürmeyi hedefler.
 

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Kayıt
6 Şubat 2015
Mesajlar
532
Tepkiler
420
Meslek
Nükleer ve Atom Mühendisi
Üniv
MEPhI, KTÜ
Yazı için teşekkür ederiz.
 
Yukarı Alt