İş Sağlığı ve Güvenliğinde Proaktif Yaklaşım

Konu, 'Genel Konular ve Sorular' kısmında Ayselen Merve Aydın tarafından paylaşıldı.

 1. Ayselen Merve Aydın

  Ayselen Merve Aydın Moderatör

  Kayıt:
  13 Mart 2015
  Mesajlar:
  7
  Beğeniler:
  18
  Meslek:
  Endüstri Müh.
  En İyi Cevap:
  1
  Değerlendiriler:
  +27 / 0 / -0
  Üniversite:
  Kırıkkale Üniversitesi
  Proaktif Yaklaşım

  Merhabalar bu yazımda ülkemizde de sık sık gündeme gelen "İş Sağlığı ve Güvenliği"konusunda benimsenmesi gereken bir yaklaşım olan Proaktif Yaklaşımdan bahsedeceğim.

  Proaktif yaklaşıma geçmeden önce Reaktif Yaklaşımı anlatmakta fayda var. Tepki gösterebilen anlamında kullanılan "reactive" ancak olay gerçekleştikten sonra verilen aksiyondur.

  İşletme bazında düşünürsek;

  iş yerinde oluşabilecek kaza,yaralanma hatta can kayıplarından sonra alınan önlemlerdir. Ancak bu olayların gerçekleşmesi durumunda işletme hem manevi hemde maddi olarak yıpranmaktadır. Bunların önüne geçebilmek için "ileriye yönelik" anlamında bir davranış biçiminde olan "proactive" yaklaşımı gündeme gelmiştir.
  reaktif-proaktif-yaklasim-D0C3-9A6E-B3FD.jpg

  İş sağlığı ve güvenliği kanununda:

  Halbuki, gündeme gelen proaktif yaklaşıma göre, işverenler işletmeleriyle ilgili olarak iş riski analizi yapacaklar, saptadıkları tehlikeleri yok etmek veya iş riskini en aza indirmek üzere alınması gereken önlemleri belirleyecekler, alınan önlemleri sürekli gözden geçirerek günün şartlarına uygun hale getirecekler, mevcut durumu sürekli olarak daha iyiye götürmeye çalışacaklar, çalışanları eğiterek bilgilendirerek sağlık ve güvenlik koşullarınının iyileştirilmesinde katılımcı olmaları sağlanacaktır...
  şeklinde proaktif yaklaşımdan bahsetmektedir.

  Proaktif yaklaşım tehlike ve risk kavramlarını referans alarak risk analizi,kabul edilebilir risk gibi metodlardan faydalanır.

  Kısacası proaktif yaklaşım olay gerçekleşmeden önce iş yerini çalışanlar için güvenli ve huzurlu bir ortama dönüştürmeyi hedefler.
   
  • Beğen Beğen x 4
 2. Oğuzhan Mallı

  Oğuzhan Mallı Yetkili Kişi Genel Yönetici

  Kayıt:
  6 Şubat 2015
  Mesajlar:
  525
  Beğeniler:
  414
  Meslek:
  Nükleer ve Atom Mühendisi
  En İyi Cevap:
  11
  Değerlendiriler:
  +519 / 5 / -1
  Üniversite:
  MEPhI, KTÜ