İşyeri Eğitimi

SkOUFAX

MB Üyesi
Tepkiler
1
Herkese iyi günler, çok kararsız kaldığım bir konuda tecrübeli arkadaşlara danışmak için yazıyorum. Ben Teknoloji Fakültesi öğrencisiyim ve almam gereken dersler bitti. Bu sene Eylül-Ocak aylarında 3.5 aylık işyeri eğitimimi bitirip mezun olacağım. Şuan işyeri eğitimi için 2 firma onayladı. Bu firmalardan biri döküm yapıyor ve işyeri eğitimi sonrasında orada işe başlamam konusunda çok olumlu konuştular. Diğer firma talaşlı imalat, pres, kalıp tasarımı üretimi gibi işlerle ilgileniyorlar ve çok daha kurumsal bir firmalar. Fakat işyeri eğitimi sonrasında işe başlama konusunda olumlu veya olumsuz bir konuşma yapmadılar, ihtiyaç olması halinde düşünebileceklerini söylediler. Sektörler hakkında yeteri kadar bilgim olmadığı için net bir karar veremiyorum ve yaptığım tercihin gelecekte bana ne getireceği hakkında bir öngörüde bulunamıyorum. Bu tercihi yaparken firmanın kurumsallığı, yapılan işin geleceği veya bana verdiği işe başlama ihtimalini göz önünde bulundururken hangisine daha çok önem vermeliyim, hangi sektörün geleceği daha parlak duruyor, sizin tavsiyeniz ne olur? Şimdiden çok teşekkür ederim, saygılarımla.

(işlerden herhangi birine özel olarak bir ilgim yok)

Mining Engineer

Late is better than never....
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
202
Meslek
MEXT Research Fellow
Üniv
Kawamura Advanced Mining Tech
İşe girme garantisi veren şirketi seçersen daha mantıklı olur gibi. Yeni mezun olacağın içinde hem para kazanırsın hem de iş tecrübesi olur daha sonra kurumsal firmalara girebilirsin.

Konu sahibi
Konu sahibi
S

SkOUFAX

MB Üyesi
Tepkiler
1
İşe girme garantisi veren şirketi seçersen daha mantıklı olur gibi. Yeni mezun olacağın içinde hem para kazanırsın hem de iş tecrübesi olur daha sonra kurumsal firmalara girebilirsin.
Anladım, ben de öyle düşündüm fakat hem firma yetkilisinin hem de sektörde tecrübeli birkaç mühendisin söylediğine göre bu firmanın yaptığı işi yapan firma sayısı (çok küçük yerleri saymazsak) 20 civarında. Sonrasında işsizlik problemi olur diye korktuğum için kararsız kalmıştım. Teşekkür ederim cevap için.

Mesut CEYLAN

R&D Electrical Engineer
MB Üyesi
Tepkiler
3
Meslek
Electronics & Communication Engineer
Üniv
Süleyman Demirel University
Merhaba,

Alümünyum sektöründe çalışmaktayım ve firmamızda döküm hatları mevcut, yeni mezun için meslek öğrenme adına çok iyi bir ortam mevcut ve seri üretimin başladığı yerde kazançta güzel oluyor özellikle dökümün olduğu yerler alüminyum, metal ve demir gibi. Döküm firmasına başlamanı öneririm.

Başarılar.

Yukarı Alt