Kaizen Nedir?

Y. Hocaoğlu

İnstagram: yavuz_hocaoglu_
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
388
Meslek
Üretim Müdürü
Üniv
Yalın Üretim Uzmanı

Screenshot_2.jpg

KAIZEN TANIMI

Bir amaç doğrultusunda güncel bir metodun, etraflıca düşünülerek, başka bir metodu veya durumu aksatmayacak şekilde geliştirilmesidir.
Küçük değişiklikler birikimidir.

KAIZEN ÖZELLİKLERİ

“Kaizen” lerin mütevazi, mevcut bütçeyle, mevcut personelle, mevcut donanım ve makinelerle yapıldığı göz önünde bulundurulmalıdır.

KAIZEN ÖZELLİKLERİ

Her işin kısıtları, sınırları vardır.

• Bütçe, personel, zaman, yetenek, donanım, şirket kültürü
• Yöneticilerin anlayış şekli gibi...
• Herkes bu sınırlamalar dahilinde işini yapmaya çalışır.

• Dolayısı ile Kaizen’ ler de bu kısıtlamalar içinde yapılmak zorundadır

KAIZEN HAKKINDA

“Kaizen felsefesinin başarısı, uygulama alanı Japon Kültürüne has bir yöntem olmaması, dolayısıyla farklı kültürlerde de rahatlıkla uygulanabilmesidir.”
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
, Kaizen Enstitüsü Kurucusu

NASIL UYGULARIM

Sevmek:Sevmediğiniz alışkanlıklarınızı seveceğiniz alışkanlıklarla değiştirmeyi deneyebilir, ya da sevmediğin fakat size yararlı olacağını düşündüğünüz şeyleri denemeye, ya da sevmeye çalışabilirsiniz.
Plan Yapmak:Eğer bugüne kadar yapmadıysanız, küçük çaplı plan yaparak zamanınızı daha etkin kullanmaya başlayabilirsiniz.
Öğrenmek:Özellikle ilgi alanınızda yeni şeyler öğrenerek sürdürülebilir sürekli kişisel gelişimi uygulayabilirsiniz.

KAIZEN’DE SINIR YOKTUR

Amerikan Havayolları, 1987 yılında maliyetleri düşürmek üzere bir çalışma başlatmış ve çalışma sonucunda yapılan iyileştirmelerden biri aşağıdaki gibigelişmiştir.
First-class sınıfında yapılan inceleme ve gözlemlerde yolcuların % 80’inin salatada sunulan zeytinlerin hepsini yemediği tespit edilmiş ve salatalardan bir adet zeytin eksiltmek suretiyle, yıllık 40.000 USD kar elde edilmiştir.

DETAYLI EĞİTİM VE TOOLLAR MEVCUTTUR HER ZAMAN KARŞILIKSIZ YARDIMCI OLABİLİRİM ARKADAŞLAR. ( Mail atmanız yeterli olacaktır )

Son düzenleme:

İsmail Şen

MB Üyesi
Tepkiler
4
Meslek
Proses Geliştirme ve İyileştirme Sorumlusu
Benimle bu bilgileri ayrıntılı ve detaylı bir şekilde öğretip paylaşan abim ' e çok teşekkür ederim :)

Konu sahibi
Konu sahibi
Y. Hocaoğlu

Y. Hocaoğlu

İnstagram: yavuz_hocaoglu_
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
388
Meslek
Üretim Müdürü
Üniv
Yalın Üretim Uzmanı
Kaizen bir yaşam biçimidir...
İlgili tarihte otomatik birleştirildi:

👍

Son düzenleme:

AlperŞAŞAL

MB Üyesi
Tepkiler
18
Meslek
Kalite Mühendisi
Üniv
Dokuz Eylül Üniversitesi
Merhabalar,

Büyük ölçekli bir firmada Kaizen sistemi kurulumunu üstlenmiş biri olarak naçizane bir şekilde yazdığım yazımı aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz. Detaylı bilgi almak isteyenler bana ulaşarak sorularını sorabilirler.

Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

Yukarı Alt