Kalorimetre ısı ölçer nerede olmalı daire içinde mi dışında mı

Cihat bayrak

MB Üyesi
Tepkiler
0
Bizim bina 6 yıllık merkezi ısıtma kalori ölçer var ben dn üst kattayım ısınamıyorum Ortalamaya göre yüksek bina 12 katlı ve 39 daireli ısıtma ana boruları ve kalorimetreler dairelerin içinden geçiyor ve borularda yalıtım yapılmamış borulardan gelen sıcaklık daire içine yayılıyor ve ölçülmeyen bir ısınma oluyor alt katlarda çok boru çapları büyük olduğundan üst katta yok gibi boru yok desek yeri var kalorimetreler boş dairelerde tüketim hep sıfır bazı dairelerin kwh si çok mantıklı değil şöyle ki benim tüketimim 1.847 kwh en üstte oturuyorum ve 3 te yanıyor ısınamıyorum giriş kat benim le aynı daire giriş holü var bir çephesindede 88 kwh yakmış saat arızalı galiba diyoruz kabul etmiyor soru 1: ölçüm cihazlarının ev içinde olması doğrumu ölçüm cihazlarını bazı komşular kendileri okuyor bu doğrumu Soru 2: kalorifer ana borularının daire içinden geçmesi ve yalıtımların yapılmaması doğrumu ısı kaybı olup daire sakinleri daha az tüketim sağlarmı üst kattakilere bu kayıp ne kadar yansır. 4+ dairede oturuyorum altımdaki 12 dairede 4+ ve borular direk daire içinden yukarı çıkıyor alt katlarda boru çapı yaklaşık 20-25 cm en üst katta 5-6 cm üst katlara doğru küçülüyor geliş ve gidiş boruları arası 10-15 cm Biraz problemi zorlaştırdık galiba lakin ısınamıyorum ve yüksek fatura ödüyorum 6 senedir paylaşım gelen faturanın % 30 tüm dairelere m2 üzerinden taksim oluyor %70 i kalorimetreye göre paylaşım formülümüz bu bunda sorun yok lakin ısınamıyoruz ve normale göre fazla yakıt parası veriyorum gibime geliyor cevap verip aydınlatırsanız çok memnun olacağım

Dosyalar

Yukarı Alt