Karıncaların iPhone etrafındaki esrarengiz hareketi

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Kayıt
6 Şubat 2015
Mesajlar
549
Tepkiler
435
Meslek
Nükleer ve Atom Mühendisi
Üniv
MEPhI, KTÜ
iPhone etrafında düzensiz şekilde hareket eden karınca sürüsünün, telefon çaldığında senkronize bir şekilde daire oluşturarak döndüğünü gösteren video kaydı herkesi şaşırtıyor. Kimilerinin ‘Karıncaların iPhone dansı’ olarak adlandırdığı görüntüde, karıncalar çalan telefonun etrafında aynı anda dairesel bir yörüngede hareket ediyor.

KARINCALAR iPHONE İLE KONTROL EDİLEBİLİYOR MU?


Bu görüntü, “iPhone ile karıncaları ya da canlıları kontrol etmek mümkün mü?” sorusunu akıllara getirdi.

karinca-iphone-elektromanyetik-670.jpg


Aslında bu görüntünün arkasında birçok kişinin bilmediği bir gerçek yatıyor. New England Üniversitesi profesörlerinden Nigel Andrew bu durumu şu sözlerle açıklıyor: “Karıncaların antenlerinden manyetik alıcılar var. Telefona gelen arama da elektromanyetik dalgalar yoluyla iletildiğinden karıncalar bu dalgalardan etkileniyor. Karıncalar uzun yol gittiklerinde yollarını bulabilmek için, yeryüzündeki bazı manyetik ipuçlarını takip ederek kuzey, güney, doğu ya da batıya doğru hareket ediyor.”


Böcekler üzerine araştırma yapan Simon Robson ise karıncaların ortada elektromanyetik dalgalar yayan bir cihaz olmasa bile büyük daireler oluşturduğunu söylüyor. Karıncaların büyük sarmallar oluşturmasının bir diğer sebebi ise, sürüyü takip etmelerine yardımcı olan feromon salgısının izini kaybetmiş olmaları. Karıncalar sürülerini bu yolla oluşturdukları ve bu yolla bağlandıkları için, birbirini takip eden karıncalar ‘ölüm spirali’ denilen sarmallara hapsolabiliyorlar. İngilizce ‘ant mill’ ya da ‘death spiral’ olarak adlandırılan bu durumda karıncalar, birbirlerini takip etmek için kullandıkları feromon salgılarını ölümüne takip ettikleri bir döngüye giriyor. Karıncalar bu döngüye girdiklerinde yorgunluktan ölüyor.

 

yarba

MB Üyesi
Kayıt
11 Ekim 2015
Mesajlar
11
Tepkiler
0
Üniv
İskenderun Teknik Üniversitesi
insanın teknolojiye merakı artıyor bu videolar syesinde :) Elinize sağlık
 

yusufkenan

MB Üyesi
Kayıt
20 Şubat 2015
Mesajlar
4
Tepkiler
0
Yaş
48
teknoloji hayatı kolaylaştırdığı gibi tüm evreni etkilediği kesin
 
Yukarı Alt