kimya mühendisligi hakkında - Kararsızım

iso1905

MB Üyesi
Tepkiler
0
Bu sene gazı kimya mühendisligi kazandım. Çevremden olumlu tepkilerin yanında olumsuz tepkiler de aldım. Siz ne düşünüyorsunuz

ChemicalMan

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Kimya Mühendisi
Üniv
Hacettepe Üniversitesi
Bu sene gazı kimya mühendisligi kazandım. Çevremden olumlu tepkilerin yanında olumsuz tepkiler de aldım. Siz ne düşünüyorsunuz
Şimdi sen kimyager mi olacaksın, kimya öğretmeni mi olacaksın, olsun olsun oda iyiymis gibi söylemlerle karşılaşabilirsin takma insanlar sadece populer olan bolumleri sever. Bu dedikleri cahilliklerinden kaynaklaniyor onemli olan senin sevip sevmemen. Gazi iyi bir okul bundan sonra yapacagin not ortalamani yuksek tutmak :)

Furkan Gümüş

Makine Yüksek Mühendisi
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
213
Meslek
Makine Yüksek Mühendisi
Üniv
KTÜ, Marmara Üniversitesi
Kimya mühendisliği gayet iyi bir alandır, Tubitaktan yayınlarında ben çok sayıda makale görmüştüm gayet başarılı işler yapıyorlar.

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Nükleer ve Atom Mühendisi
Üniv
MEPhI, KTÜ
Hayırlı olsun güzel ve önü açık bir bölüm.

KİMYA MÜHENDİSİ KİMDİR ?

Kimyasal madde üreten veya kimyasal madde kullanarak üretim yapan tesislerin tasarlanması, kurulması ve işletilmesi alanlarında çalışan kişidir.
Kimya mühendisinin başlıca görevleri şunlardır:
  • Belirli bir kimyasal maddeyi veya ürünü en ekonomik şekilde üretmek amacıyla kurulacak işletmenin projesini hazırlamak,
  • Kurulacak tesis için gerekli araç ve gereç tipini belirlemek ve tasarımını yapmak
  • Tesisleri kurulma aşamasında denetlemek ve kontrolünü sağlamak,
  • Verimli ve kaliteli bir ürün elde etmek için üretim aşamasında ürünün kalite kontrolünün yapılmasını sağlamak , bunun sıklığı hakkında karar vermek,
  • Üretim için reçeteler hazırlamak, maddelerin karışım ve bileşim oranlarını tespit etmek ve bunların kontrolünü sağlamak ,
  • Üretim sırasında kullanılan yöntemin verimliliğini sürekli takip etmek , geliştirme faaliyetlerini yürütmek,
    Ürünün kalitesini artıracak araştırma ve geliştirmeler yapmaktır.
Yeni mezun bir kimya mühendisi endüstrilerde aynı bir doktor gibi görev alarak endüstrilerde mevcut problemi çözmeye çalışır , daha iyi performans yakalamak için öneriler hazırlar , proses kalitesini artırır. Bu ortam yeni mezun bir mühendise deneyim sağlar. Deneyimler arttıkça yeni mezun mühendis fabrikaların inşasında, devreye alınmasında ve kontrolünde görev almaya başlar.
Kimya mühendisleri bazen yeni baştan bir fabrikayı yaparlar, bazen de bir fabrikanın üretimini artırmak üzere mevcut bir yapı üzerinde iyileştirme yaparlar. Bu çalışmalar sırasında farklı disiplinlerde yetişmiş ve farklı pozisyonlardaki kişilerle çalışırlar.
İyi bir kimya mühendisi olmak için ,
  • Üst düzeyde akademik yeteneğe ve sayısal düşünme gücüne sahip olunmalı ,
  • Bilimsel meraka sahip olunmalı,
  • Bir işi planlayabilme ve uygulamaya koyabilme gücüne sahip olunabilmeli
  • Kimyasal maddelere karşı alerjisi olmamalı,
  • Matematik,fizik özellikle kimya ve ekonomi ile ilgili ve bu alanlarda başarılı olmalı,
  • Sorumlu,sabırlı ve titiz kimseler olunmalıdır.

Yukarı Alt