Kırıkların Şeklini Alarak Gelişen Bir Sünger Üretildi

Konu, 'Bilim' kısmında Andromeda tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. Andromeda

  Andromeda Uzaylı... MB Kulüp

  Kayıt:
  10 Şubat 2015
  Mesajlar:
  60
  Beğeniler:
  51
  Meslek:
  Bilgisayar Mühendisi
  En İyi Cevap:
  2
  Değerlendiriler:
  +60 / 2 / -0
  Üniversite:
  ODTU
  Bilim insanları, omurgadaki kırıkları iyileştirmek adına kırığın şekline bürünebilen bir madde ürettiler.

  Hücre yenilenmesi ve iyileşmesi konusunda çalışmalar sürdüren Mayo Clinic, kırıkları iyileştirebilecek yeni bir madde ürettiğini duyurdu. Özellikle omurgada bulunan kırıkların iyileşmesinin çok zor olduğunu ve bu nedenle, üretilen yeni maddenin önceliğinin omurgadaki kırıkları iyileştirmek olduğunu belirten araştırmacılar, zaman içerisinde büyüyen ve bulunduğu yerin şeklini alan bu maddeye "sünger" adı verdiler.

  Kırıkların Şeklini Alarak Gelişen Bir Sünger Üretildi.jpg
  Sünger, bulunduğu bölgede hızlı bir şekilde büyüyor ve etrafında bulunan sınırlara temas edene kadar bu büyümesini devam ettiriyor. Büyümesinin ardından sert bir hal alan ve kemiksi yapıya bürünen bu madde, kırığı olan kişilerin hayatına devam edebilmesini kolaylaştırıyor ve kemik yapısını sabit tuttuğu için iyileşme sürecini hızlandırıyor. 3D yazıcılarla üretilmiş yapay kemikler gibi kalıcı bir çözüm olmayan bu madde, sadece kemik yapısı iyileşene kadar kullanılıyor ve zamanı geldiğinde yerleştirildiği yerden alınıyor.


  Neredeyse tüm testleri başarılı bir şekilde geçmiş olan bu yeni maddenin son testi insanlar üzerinde olacak. Maddenin iyice araştırılmasının ardından yapılacak olan testle birlikte son durum belirlenecek.