Laptop Önerisi

Mühendislik için MSI mı ASUS mu?

• Seçmen sayısı
    23
  • Poll closed .

emorra

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Süleyman Demirel Üniversitesi
Merhabalar Mekatronik Mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim. Elimde Toshiba marka i3 bir laptop vardı fakat Autocadde bile çok ağır kasmalar olması sonucu bunun yetmeyeceğini anladım yeni bir bilgisayar almaya karar verdim. Bütçem max 3300. MSI ve ASUS bakıyorum genelde. MSI,ASUS,DELL,LENOVO öncelikli markalarım hep.

Asus da X550 serisine takıldım harika özelliklere rağmen fiyatlar ucuz fakat araştırmalarım sonucu o serinin sıkıntı olduğunu anladım. İki gündür sadece MSI bakıyorum ve bir tanesine kafayı fena halde taktım. Türk olarak 2-3 tane inceleme videosu bulunuyor internette fakat bi arkadaşımız çektiği videoda altta yorum olarak PC'yi 4. geri gönderişim bu sefer de anakart yandı yazmış. Pek bi eleştiriye rastlamadım, özellikleri de bana uygun geldi. Bir de sizlerin görüşlerinizi ve bilgilerinizi sentezlemek isterim tabii :)

MSI Laptop şu ---> hepsiburada.com/msi-gl62-6qe-1824xtr-intel-core-i5-6300hq-8gb-1tb-gtx950m-freedos-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-p-HBV000004UBX8

Laptobu oyun olarak almıyorum ki oynadığım oyunlarda aşırı özellik isteyen oyunlar değil. İşlerimi görmesi ve hızlı olması benim için öncelik. Bir de tabi 4-5 sene idare edebilecek bir laptop olmalı. Model hakkında bilgisi olan, duyan, bilen varsa lütfen yazsın

Atakan Akbulut

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
43
Meslek
R&D Embedded Systems Software Engineer
Üniversiteye başlamadan Samsung marka laptop edindim. 4gb ram sahip i3 bile degildi. 4yıl kullandım Hiçbir sorun çıkartmadı. Bir programı kullanırken Sürüm farkından yararlandım. Örnek olurak autocad 2010 üstünü hiç yüklemedim bilgisayara. Bu yıl mezun oldum. Gömülü sistemler mühendisi olarak işe girdim. i7 16gb asus marka son model laptop verildi. Hala kendi bilgisayarımı kullanmakta ısrar ediyorum.

Şuan Linux sistem üzerinde çalışıyoruz. İnanın O windowsun gereksiz hiçbir sorunu ve kasması olmuyor. Yapacagın işe yönelik birçok program mevcut üstelik açık kaynak . Sürekli sorun çözme becerini geliştriyor. CV ne herkesten farklı birşey katmış oluyorsun.

Konu sahibi
Konu sahibi
emorra

emorra

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Evet Linux beğendiğim ve desteklediğim bir işletim sistemi fakat Windows'a o kadar alışmışız ki Linux'e direkt girince yapamıyoruz. Diğer olaya gelecek olursam şuanki bilgisayarımda başka sorunlar da var. Ben alacağım laptobu ALLAH nasip ederse iş hayatımda bile kullanmak istiyorum. RAM'i 32'ye kadar çıkıyor. Özellikleri de iyi bence. Fakat merak ediyorum bilen kişiden bilgi almak istiyorum haliyle. Sizce nasıl bir laptop bu?

Atakan Akbulut

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
43
Meslek
R&D Embedded Systems Software Engineer
Madem kesin alıcaksın ozaman MSI,Asus alabilirsin.
Laptop alırken ;
benchmark.com.tr // işlemcisinin adını girerek benchmark skorlarını karşılaştır. Single Threat degerinin yüksek olanlarından tercih et yoksa saçma sapan uygulamaların kastığını görebilirsin. Ayrıca HQ haric sanal real çekirdek olayını araştır.bazı i3 i5 i7 olayları önemsizdir. En yeni nesil seçersen ileride destegini sürdürecektir . 7. nesil olarak 7600HQ

notebookcheck.net // Ekran kartının passmark skorlarını karşılaştır. Eger render işleriyle ugrasıyorsan yüksek gb vram gereklidir.

Son olarak kronik sorun olup olmadıgını araştır. Geçmişte Galaxy Note 3 telefonu çıktıgında telefonların çogunda şebeke sorunu ile karşılaşıldı. Asuslarda çita hatası olabiliyor.

benim önerebilecegim

hepsiburada.com/asus-fx553vd-dm310-intel-core-i5-7300hq-8gb-256gb-ssd-gtx1050-freedos-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-p-HBV000007MFIV

Konu sahibi
Konu sahibi
emorra

emorra

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Hocam attığınız bilgisayar çok güzel ve indirimde fakat benim bütçemi aşıyor. Attığım MSI model bilgisayar ihtiyaçlarımı görür mü, beni idare eder mi. Fiyatını hakediyor mu yani. Aralarında ekran kartında çok büyük farklılıklar var. Fakat okuduğum bi yazıda mühendislik programları için ekran kartından çok, işlemcinin çok önemli olduğu söyleniyordu.

Andromeda

Uzaylı...
MB Üyesi
Tepkiler
52
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Üniv
ODTU
Düşük fiyata AutoCAD için PC bulamazsın. İyi bir şey almak istiyorsan. 2500-3500 arasını gözden çıkarmak lazım. Çünkü sadece özellikleri değil. Ekran boyutu da bu nokta önemli.

Bütçenin sıkıntı olduğunu söylemişsin. O zaman sana şöyle bir tavsiye de bulunayım. Ram ve hardiski yükselt. Bu seni idare edecektir bir süre. Bu noktada birikim yapman için fırsatın olur iyisini alırsın.

Ram miktarını 8GB (16GB de olur yapabilirsen) yapabilirsin. Bir tane de SSD al. Toplam 400-700 arası gibi bir masrafı olacaktır.

İyi bir pc aldığında SSD'yi çıkarıp yanına alırsın ve kendi bilgisayarına ek yaparsın. Ben 120GB lık aldım. Bütçene göre biraz daha yükseltebilirsin kafan daha rahat olur.

Cd-room var ise Hard diski cd-room yerine tak. SSD yi ise hardiskin yerine. Artık çöpler CD roomlar atarsın. Sonrasında pc ye format at, sistemi yeni aldığın SSD içine kur. Yeterince hızlı olacaktır. AutoCad'i de ona kur.

Resmi sayfasından gereksinimleri ve pc önerisi alabilirsin, bir göz atarsın:

autodesk.com/adsk/servlet/syscert?id=18844534&siteID=123112

Başarılar..

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Konu sahibi
Konu sahibi
emorra

emorra

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Düşük fiyata AutoCAD için PC bulamazsın. İyi bir şey almak istiyorsan. 2500-3500 arasını gözden çıkarmak lazım. Çünkü sadece özellikleri değil. Ekran boyutu da bu nokta önemli.

Bütçenin sıkıntı olduğunu söylemişsin. O zaman sana şöyle bir tavsiye de bulunayım. Ram ve hardiski yükselt. Bu seni idare edecektir bir süre. Bu noktada birikim yapman için fırsatın olur iyisini alırsın.

Ram miktarını 8GB (16GB de olur yapabilirsen) yapabilirsin. Bir tane de SSD al. Toplam 400-700 arası gibi bir masrafı olacaktır.

İyi bir pc aldığında SSD'yi çıkarıp yanına alırsın ve kendi bilgisayarına ek yaparsın. Ben 120GB lık aldım. Bütçene göre biraz daha yükseltebilirsin kafan daha rahat olur.

Cd-room var ise Hard diski cd-room yerine tak. SSD yi ise hardiskin yerine. Artık çöpler CD roomlar atarsın. Sonrasında pc ye format at, sistemi yeni aldığın SSD içine kur. Yeterince hızlı olacaktır. AutoCad'i de ona kur.

Resmi sayfasından gereksinimleri ve pc önerisi alabilirsin, bir göz atarsın:
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

Başarılar.

Hocam merhaba zaten 3300'e kadar limitim var. Attığım bilgisayar da 3200 civarı. RAM dediğiniz gibi 8 GB ve 32'ye kadar yükseltebiliyoruz. Görüntü kalitesini kullananlar iyi diyor fakat inç olarak normal dizüstü boyutunda. SSD zaten bilgisayara takmayı düşünüyorum daha rahat olur diye. HDD 1TB var. CD Rom'u çıkartıp SSD takmayı düşünüyordum. Fakat bu laptop benim isteklerime cevap verir mi? Autocad, MATLAB, Visual Studio felan hiçbir sıkıntı yaşamadan kasmadan kullanabilir miyim. Geçen sene i3 laptobumda Visual Studio'nun 25 dakikada açıldığını biliyorum :)

MSİ kullanıyorum. Çok memnunum. Yalnız sorduğun model eski kasalardan. Yenilerden alabilirsen daha iyi olur.

Ayrıca bakabilirsin: Mühendislik Öğrencisi Nasıl Bir Laptop Almalı - Mühendis Beyinler
Hocam çok okudum o yazıyı :) Dolayısıyla özelliklere bakıyorum direkt. Yeni- eski kasa olaylarına hiç girmedim. Önemli olan 6,7. nesil ve en az GTX950 diye baktım hep, o yüzden bu bilgisayar MSI olmasının yanında istediğim özelliklere cevap vermesi nedeniyle iyi gibi geldi bana. Siz hangi MSI kullanıyorsunuz ve bu attığım PC'den daha iyi, daha ucuzu gözünüze çarptıysa paylaşabilir misiniz lütfen

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Nükleer ve Atom Mühendisi
Üniv
MEPhI, KTÜ
Hocam çok okudum o yazıyı :) Dolayısıyla özelliklere bakıyorum direkt. Yeni- eski kasa olaylarına hiç girmedim. Önemli olan 6,7. nesil ve en az GTX950 diye baktım hep, o yüzden bu bilgisayar MSI olmasının yanında istediğim özelliklere cevap vermesi nedeniyle iyi gibi geldi bana. Siz hangi MSI kullanıyorsunuz ve bu attığım PC'den daha iyi, daha ucuzu gözünüze çarptıysa paylaşabilir misiniz lütfen
Bende leopard pro serisinden var. Yalnız steelseries klavyesini hiç sevmedim. harfler aşındı. Geçenlerde kola döktüm bazıları çalışmıyor :) Klavye değişimi için 300 küsür para istediler. Şuan usb klavye kullanıyorum. Daha rahat, keşke basta alsaymışım.

• GTX960 2 GB Ekran Kartı
  • i7 6700 2.6 ghz, sport moduna alırsan 3.3. 3 kademeli. vitesli gibi düşün :) Nadir sport moduna alırım.
  • 16 GB Ram
  • 256 M2 SSD
Benimkilerin özellikleri bunlar. Mutlaka SSD li almanı öneririm.

Ben Rusya'dan aldım. TR de baktım fiyatları çok pahalıymış. Zaten laptopun varmış. Bence küçük kasalardan masaüstü toplayabilirsin. Daha performanslı olur.

Konu sahibi
Konu sahibi
emorra

emorra

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Hocam bilgisayarı sürekli okula götürme durumunda kalıyoruz. Eski laptopda programlar çok zor açılıyor. Leonard Pro serisine de bi ara taktım kafayı fakat 4500 civarında hep, Vatan'da indirime girmişti fakat yorumlar vatan hakkında hiç iyi değildi. Hep ayıplı ürün gönderdiklerini yazdılar. Hocam açıkca konuşalım :). Bu laptop alınır mı? Yoksa bu fiyatlarda max 3300 olacak şekilde daha iyi bir laptop biliyor musunuz. Biliyorsanız link atın lütfen :)

Konu sahibi
Konu sahibi
emorra

emorra

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Bende leopard pro serisinden var. Yalnız steelseries klavyesini hiç sevmedim. harfler aşındı. Geçenlerde kola döktüm bazıları çalışmıyor :) Klavye değişimi için 300 küsür para istediler. Şuan usb klavye kullanıyorum. Daha rahat, keşke basta alsaymışım.

• GTX960 2 GB Ekran Kartı
  • i7 6700 2.6 ghz, sport moduna alırsan 3.3. 3 kademeli. vitesli gibi düşün :) Nadir sport moduna alırım.
  • 16 GB Ram
  • 256 M2 SSD
Benimkilerin özellikleri bunlar. Mutlaka SSD li almanı öneririm.

Ben Rusya'dan aldım. TR de baktım fiyatları çok pahalıymış. Zaten laptopun varmış. Bence küçük kasalardan masaüstü toplayabilirsin. Daha performanslı olur.

Hocam benim linkini attığım bilgisayar indirime girmiş.

hepsiburada.com/msi-gl62-6qe-1824xtr-intel-core-i5-6300hq-8gb-1tb-gtx950m-freedos-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-p-HBV000004UBX8

Axess ile 100TL de CHIP Para veriyor. Gayet uyguna geliyor yani. Alınır mı sizce?

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Üniv
MEPhI, KTÜ
Hocam benim linkini attığım bilgisayar indirime girmiş.

Axess ile 100TL de CHIP Para veriyor. Gayet uyguna geliyor yani. Alınır mı sizce?
Özellikleri iyi değil bence o paraya göre. SSD de yok. Ben olsam almam.

Konu sahibi
Konu sahibi
emorra

emorra

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Peki hocam, diğer hocamın attığı ASUS'u almaya karar verdim. Fiyatta ucuz, satıcı HEPSİBURADA zaten.

hepsiburada.com/asus-fx553vd-dm310-intel-core-i5-7300hq-8gb-256gb-ssd-gtx1050-freedos-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-p-HBV000007MFIV
Buna ne diyorsunuz hocam, SSD'de var :)

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Üniv
MEPhI, KTÜ
Peki hocam, diğer hocamın attığı ASUS'u almaya karar verdim. Fiyatta ucuz, satıcı HEPSİBURADA zaten. Asus FX553VD-DM310 Intel Core i5 7300HQ 8GB 256GB SSD Fiyatı

Buna ne diyorsunuz hocam, SSD'de var :)
Fena değil gibi. Yalnız asus hiç kullanmadım. Bu modelin internetten yorumlarına mutlaka bak. Fiyat performans iyi gibi.

Crocs

MB Üyesi
Tepkiler
9
Üniv
YTÜ
bütçeni aşmıyorsa monster abra a5 veya a7 bakabilirsin

HSamet

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Saü
ssd si bulunmasa da fiyat özellik dengesi açısından çok çok iyi bir bilgisayar gibi görünüyor.

urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/hp-pavilion-k0x42ea-15-p151nt-amd-a10-7300-1-9ghz-12gb-1tb-windows-8-1-318331624

biraz vereyim dersen (amd a12)
HP 15-CD012NT AMD A12 9720P 16GB 512GB SSD Radeon 530 Fiyatı

biraz vereyim dersen (intel i7)
HP 15-BS031NT Intel Core i7 7500U 16GB 1TB + 128GB SSD Fiyatı Bilgisayar

araştırıp en ucuzlarını bulursun. hatta uygun fiyat veren sitelerden sadece özellik girerek uygun cihazı bulmanı öneririm.

dvrzener

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
öğretmen
Üniv
dicle üniversitesi
amerikan doları bu durumdayken pc olmak bıraz zor gibi.

İlgili tarihte otomatik birleştirildi:

Gencler bilgisayar alıçağım parayı dogecoin e yatırdım bır süre sonra en üst model bilgisayar satın aldım kafanızı kullanın :)
bitcoin içinde kullanabılırsınız paranızı yararlı olucak site bırakıyorum inceleyin .

Son düzenleme:
Yukarı Alt