Linkteki miknatis pil bakirin olayi nedir ?

Konu, 'Fizik' kısmında Omeralagz tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. Omeralagz

  Omeralagz MB Üyesi

  Kayıt:
  18 Mart 2016
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  1
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +1 / 0 / -0
  Üniversite:
  Dikmen college
  linkteki videoda miknatis ve bakir telle bir tren yapilmis bana bu olayi aciklayabilirmisiniz neden pil kullanilmis ilerlemesini saglayan şey ne?
   
  • Beğen Beğen x 1
 2. CEDoğu

  CEDoğu MB Üyesi

  Kayıt:
  1 Haziran 2017
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  0
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +0 / 0 / -0
  Üniversite:
  Lise mezunu
  Dostum doğru olduğundan emin olmamakla beraber kendi yorumunu söylüyorum elektrik motorlarının çalışma prensibiyle aynıdır. Mıknatıslar normalde bakır ile etkileşmez ama Lenz Yasası bunun istisnasıdır kalın bir bakırdan yapılma boru içerisinden mıknatıs geçirilirse ters yönlü bir manyetik alan oluşur bu da bizim trenimizin ileri yönde hızlanmasına yardımcı olur pil enerji kaynağı olarak kullanılır mıknatıslar arasında potansiyel fark oluşturur ve trenimiz ileri doğru vınnn uçar
   
 3. sz2003

  sz2003 MB Üyesi

  Kayıt:
  8 Ekim 2016
  Mesajlar:
  34
  Beğeniler:
  7
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +7 / 1 / -0
  Eddy Current
   
 4. Crocs

  Crocs MB Üyesi

  Kayıt:
  30 Mayıs 2017
  Mesajlar:
  53
  Beğeniler:
  7
  En İyi Cevap:
  1
  Değerlendiriler:
  +10 / 0 / -2
  Üniversite:
  YTÜ
  Burada araştırmanız gereken konu indüksiyondur. mıknatısın manyetik alanı kablolar üzerinde bir akım oluşturur. Bu da bir karşı manyetik alan oluşturur. Aynı kutuplu olan bu alanlardan dolayı itme kuvveti oluşur. telefonların kablosuz şarjı ile benzer bir mantıktır bu.

  Tam tersi şekilde düşünürsek bakır sarımlara akım verirsek manyetik bir alan oluşur akımdan dolayı. (burada akımın yönü manyetik alanın yönünü de belirler. Baş parmak kuralıyla bu yönü bulabilirsiniz :D ) bu manyetik alanda da bu alandan da aynı kutuplu bir objeyi geçirebilir, hızlandırabilir, ya da havada sabit tutabilirsiniz.

  Aynı teknoloji şu anda elektromanyetik top yapımında kullanılmak üzere ülkemizde ve ABD de büyük bir araştırma konusudur. Böyle bir silah konvansiyonel silahlardan daha uzun menzilli, barutsuz ve nokta atışlı ya da parça tesirli bir mermiyi ateşleyebilmektedir.
   
  • Beğen Beğen x 1