Makina Mühendisliği mi İmalat Mühendisliği mi?

cakiyyyyy

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
CBÜ
Birkaç fakültede bu iki bölüm bir arada gösteriliyor ?Elektrik-elektronik tarzı birşey mi ?
Mezun olunca ünvan ne oluyor ?

SerhatMustafa

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Makine Muhendisi
Üniv
University of Gaziantep
Merhaba, daha once Imalat Muhendisligi okuyan tanidigim vardi fakat ikisini bir dal olarak gormemistim. Cift anadal olarak imalat muhendisligi olabilir mi ?

Anukak

MB Üyesi
Tepkiler
1
Sadece 3 üniversitede bulunan bu bölümle ilgili bilgisi olan var mı, makina mühendisliği ile arasındaki fark ne, ingilizce bir bölüm değil o yüzden özel sektörde iş bulma imkanı nasıl olur bilgilendirebilecek biri var mı?

Anukak

MB Üyesi
Tepkiler
1
Sadece 3 üniversitede bulunan bu bölümle ilgili bilgisi olan var mı, makina mühendisliği ile arasındaki fark ne, ingilizce bir bölüm değil o yüzden özel sektörde iş bulma imkanı nasıl olur bilgilendirebilecek biri var mı?

mouthofgothmog

MB Üyesi
Tepkiler
4
Meslek
Makine Mühendisliği
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Guncel. Benimde bu soru hk. Biligilendirmeye ihtuyacim var.

YC48

MB Üyesi
Tepkiler
8
Meslek
MAKİNE VE İMALAT MÜHENDİSLİĞİ ÖĞRENCİSİ
Üniv
SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ
Ben İmalat Mühendisliği okuyorum. Makine Mühendisliğinin İmalat dalı diyebilirim kısaca. Temel Makine müh. derslerini alıyoruz detaylı olarak İmalat,Malzeme ve Endustri Mühendisliği derslerini alıyoruz. Karma bi bölüm zaten Makine,Malzeme,Endustri karması. İş imkanı olarak güzel. Tabi bu biraz kendine bağlı 4 yıl yatarsan hiç kimse işe almaz seni. Makina ve İmalat Mühendisliğiye İmalat Mühendisliğinin farkı ne bilmiyorum. İlk gün bölüm başkanı bölümün asıl ismi Makıne ve Imalat Mühendisliğidir demişti bize. Ama bildigim kadarıyla Makine Mühendisliğiyle aynı fakultede olursa makıne ve ımalat muh. oluyo ismi. Fazladan ders görüyolar mı bilmiyprum. Sorusu olana bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım.

mouthofgothmog

MB Üyesi
Tepkiler
4
Meslek
Makine Mühendisliği
Üniv
Ben İmalat Mühendisliği okuyorum. Makine Mühendisliğinin İmalat dalı diyebilirim kısaca. Temel Makine müh. derslerini alıyoruz detaylı olarak İmalat,Malzeme ve Endustri Mühendisliği derslerini alıyoruz. Karma bi bölüm zaten Makine,Malzeme,Endustri karması. İş imkanı olarak güzel. Tabi bu biraz kendine bağlı 4 yıl yatarsan hiç kimse işe almaz seni. Makina ve İmalat Mühendisliğiye İmalat Mühendisliğinin farkı ne bilmiyorum. İlk gün bölüm başkanı bölümün asıl ismi Makıne ve Imalat Mühendisliğidir demişti bize. Ama bildigim kadarıyla Makine Mühendisliğiyle aynı fakultede olursa makıne ve ımalat muh. oluyo ismi. Fazladan ders görüyolar mı bilmiyprum. Sorusu olana bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım.
Itu imalat mi ytu makina mi sizce ??

YC48

MB Üyesi
Tepkiler
8
Meslek
MAKİNE VE İMALAT MÜHENDİSLİĞİ ÖĞRENCİSİ
Üniv
SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ
Itu imalat mi ytu makina mi sizce ??
İkiside çok iyi üniversite. Bölüm olarak bende makina ve İmalat araında kalmıştım. imalatı tercih ettim pişmanda değilim memnunum çok şükür. Ama bence imalat dalını iyi araştır. Seversen Makina okuyup İmalat dalında çalışmak yerine İmalat Müh. okuyup yapman daha mantıklı. Ama sevmezsen veya tereddutte kalırsan Makinaya git derim. Zaten bildiğim kadarıyla makinadada dal seçimi var. Hangi alanı seversen ona yönelirsin.

mouthofgothmog

MB Üyesi
Tepkiler
4
Meslek
Makine Mühendisliği
Üniv
Eyv. Hocam cok tesekkur ederim

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Nükleer ve Atom Mühendisi
Üniv
MEPhI, KTÜ
Makine mühendisliğinden ayrılan bir yan bölümdür. Çoğu ders makine mühendisliğe ile aynı olup farklı uzmanlık dersleri de bulunmaktadır. İngilizce bölüm okumanız her zaman sizin için avantajdır. Yeni bir bölüm seçmek riskli olabilir. Bu bölümden mezun olan birilerini bulup sorarsanız daha faydalı olur.

Anukak

MB Üyesi
Tepkiler
1
Makine mühendisliğinden ayrılan bir yan bölümdür. Çoğu ders makine mühendisliğe ile aynı olup farklı uzmanlık dersleri de bulunmaktadır. İngilizce bölüm okumanız her zaman sizin için avantajdır. Yeni bir bölüm seçmek riskli olabilir. Bu bölümden mezun olan birilerini bulup sorarsanız daha faydalı olur.
Yorumun için teşekkürler büyük ihtimal makina için uğraşıcam bir dahaki seneye bırakıp daha iyi bir üniversitede

Yassinkendir

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Pamukkale üniversitesi
Bende imalat müh. Okuyorum paü de 1. Sınıf geçti solid autocad cam Dersler görüyoruz iş imkanı ne acaba.Geleceği var mi ve hangi alanlarda ne vasıfları var.Birde galiba imza yetkisi çok yokmuş makina mühendisliğine göre bilgi verirsen sevinirim.

Furkan Gümüş

Makine Yüksek Mühendisi
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
213
Meslek
Makine Yüksek Mühendisi
Üniv
KTÜ, Marmara Üniversitesi
Makine Mühendisliği > İmalat, otomotiv, uçak, metalurji, enerji mühendisliğini kapsayan bir dal olduğu için daha çok yetkisi vardır. Ancak bu değil ki diğerlerinin imza yetkisi yok. Bu mühendislikler daha özel olanlar için var, aradaki farkı seçmeli dersleri aldığınızda göreceksiniz. Makine mühendisliğinde üniversitelere göre hoca dağılımı farklı olduğundan kimisinde akışkanlar hocası daha çokken diğerlerinde termo hocası daha fazla. Bu yüzden seçmeli derslerde aerodinamik kimisinde var kimisinde yok. Ama uçak mühendisliği yazmış olsaydınız direk bu alana özel dersler olmak zorundaydı. Nasıl ki otomotiv mühendisliğini bitiren birisi otomotiv alanında daha çok tercih edilme sebebiyse imalat mühendisi içinde atölyelerde tercih edilme sebebi özellikle ileriki zamanlarda daha fazla olacak. En basit örneği metalurji mühendisliğinde olmuştur. Daha önceleri döküm imalathanelerinde makine mühendisleri ağırlıktayken şimdi metalurji mühendisi arıyorlar. Sanayi bölgesinde olmanız avantaj sağlıyor bu açıdan bakarsanız

Mbk61mühendis

Makine ve imalat mühendisliği
MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Bilecik şeyh ede üniversitesi
Kardeş bende dd makine ve imalat mühendisliğini kazandım bilecik te ögrencileri çekmek için yapılan bi seymiş.Klavuzda öyle gösteriyorlarmış.

Mbk61mühendis

Makine ve imalat mühendisliği
MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Bilecik şeyh ede üniversitesi
Ben Bilecik Şeyh Edebali üniversitesi makine ve imalat mühendisliği bölümünü kazandım.Bölümümden mezun olunca makine mühendisi olamam diye korkuyorum.Nedeni ise imalat yazîsından dolayı mezun olunca sıkintılar yaşarmıyım ve de bu yüzden yatay geçişle otomotiv mühendisliğine geçmelimiyim teşekkür ederim cevabını bekliyorum.Ćunkü bölümümden mezun olanlar mmo ya seçilememiş bilgisi olan var mı? Teşekkür ederim herkese.

vocalize

MB Üyesi
Tepkiler
8
Makine ve imalat mühendisliği nin makine mühendisliğinden farkı nedir mezun olduğumda makine cinin yaptığı işi attığı imza yetkisine sahipmidir imalat sanayi dışında çalışabilirmi

hknabaga

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Pamukkale üniversitesi
Sa kardeşim bende 2017 dgs sınavına giricem. Ve imalat mühendisliği istiyorum. Paü. Kaç sıralamayla yerlestın ve terch sıran neydi öğrenebilirmiym

cavras

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
YOK
İMALAT MÜHENDİSLİĞİN İMZA YETKİSİ VAR MI? ACİL CEVAP ALABİLİR MİYİM.

Yukarı Alt